Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Artykuły » Bezpieczny trekking w górach - czyli jak skompletować wyposażenie ...

Góry

Góry


Data: 26 sierpnia 2019

Bezpieczny trekking w górach - czyli jak skompletować wyposażenie turysty górskiego?

Ruch na świeżym powietrzu to podstawa zdrowego trybu życia. Wybierając różne formy aktywności, powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych elementach, takich jak odpowiednie przygotowanie, ubiór i wyposażenie. Szczególnie jeśli celem naszej wędrówki są góry. Jak zorganizować bezpieczny trekking w górach i co powinno znaleźć się na wyposażeniu turysty górskiego?

Wyposażenie na potrzeby trekkingu

To, czy wybierzemy swobodne szlaki piesze, trekking w beskidach czy w większych, bardziej wymagających górach, zadecyduje o sprzęcie, o jakim będziemy musieli pomyśleć. Aby uprawiać w pełni bezpieczny trekking w górach musimy mieć ze sobą odpowiednio dobrane do naszego wzrostu kije trekkingowe, a także niskie buty trekkingowe, amortyzujące kostkę. Nie zapominajmy też o pakownym plecaku z paskami piersiowym i biodrowym, które pomagają utrzymać stabilność plecaka i przenoszą obciążenie na pozostałe partie ciała. W bagażu powinna znaleźć się przeciwdeszczowa kurtka, napój i zapas jedzenia, jeśli wybieramy się na dłuższą wycieczkę. Pamiętajmy także o często zmieniającej się pogodzie w górach, dlatego przed wyjściem, sprawdźmy prognozę.

Wyposażenie na potrzeby nordic walking

Nordic walking pojawił się w Polsce już kilka dobrych lat temu i od razu podbił serca nie tylko tylko młodych, ale i osób starszych. To świetna dyscyplina pozornie nie wymagająca dużego wysiłku fizycznego. Można ją uprawiać na górskich szlakach jak i na płaskim terenie, w pobliżu własnego domu. Jednak aby wykonywać ćwiczenia w należyty sposób, tak, aby przyniosły zamierzony efekt trzeba zadbać o odpowiednie przygotowanie. Pierwszym krokiem będzie zakup kijków. Można je znaleźć w sklepach stacjonarnych albo skorzystać z oferty wyspecjalizowanych serwisów online, takich jak sklep outdoor E-Pamir. W jego ofercie znajduje się szeroka gama sprzętu dla tych początkujących, jak i bardziej doświadczonych piechurów.

Nie zależnie od tego, jaką formę aktywności wybierzemy, pamiętajmy o zachowaniu ostrożności. Przed dłuższą wyprawą zadbajmy o najdrobniejsze szczegóły - sprawdźmy dostępne szlaki piesze i raczej unikajmy tych, oznaczonych czarnym kolorem, jeśli dopiero zaczynamy naszą przygodę z górami. Dobrze jest mierzyć siły na zamiary i postawić na systematyczność w miejsce brawury na jednorazowy wypad. Lepiej odwiedzić kilka razy sprawdzony i dobrze utarty szlak, niż wybrać się jeden raz na wymagającą trasę, po której nie będziemy mieli ochoty chwytać za kijki.GaleriaKomentarze

 

Brak komentarzy.

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009