Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Artykuły » Stuptuty - czym są i komu są potrzebne?

Stuptuty

Stuptuty


Data: 28 września 2020

Stuptuty - czym są i komu są potrzebne?


Każdy wielbiciel zimowych górskich wycieczek powinien zadbać o odpowiedni ubiór, chroniący przed przenikliwym mrozem czy opadami atmosferycznymi. Szukasz sposobu na dodatkowe ocieplenie swoich nóg? Zaopatrz się w stuptuty, czyli ochraniacze przeciwśnieżne. Przeznaczone są one zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. W ofercie sklepowej znajdziesz także modele przeznaczone do użytku najmłodszych. Zobacz, z czego składają się takie ochraniacze i kiedy warto mieć je przy sobie.


Ochraniacze przeciwśnieżne - co to takiego?

Stuptuty to nazwa ochraniaczy na nogi pochodząca z języka francuskiego. Oznacza “zatrzymaj wszystko”, co dokładnie określa przeznaczenie tego elementu garderoby. Stuptuty wykorzystywane są jako ochrona nóg w czasie poruszania się po wymagającym terenie, szczególnie górskim. Zakłada się je na łydki i mocuje do sznurówek butów trekkingowych za pomocą specjalnego haczyka. Posiadają także specjalny, często regulowany pasek pod piętę, który odpowiada za stałe utrzymanie ich w tym samym miejscu.

Ochraniacze przeciwśnieżne zapina się na zamek, bardzo często zabezpieczony zatrzaskiem oraz patką z rzepem po całej jego długości. Co ważne, posiadają one również gumowe ściągacze lub ściągacze ze stoperem. Zależnie od modelu mogą się one znajdować na górze, dole, a nawet w połowie ich długości.

Długości ochraniaczy przeciwśnieżnych są różne. W sprzedaży spotkasz się z krótkimi, sięgającymi ok. 20-25 cm, oraz długimi, mającymi nawet 40-48 cm. Wybierając odpowiednią długość stuptutów weź pod uwagę to, komu je kupujesz - krótsze sprawdzą się u dzieci, dłuższe u dorosłych. Ich długość podyktuj także planowanym zastosowaniem. Dłuższe bardziej przydadzą się w zimie, krótsze zaś w lecie.


Dlaczego stuptuty są niezbędne w czasie górskich wycieczek?

Ochraniacze na nogi są niezwykle proste w swojej budowie, ale jednocześnie bardzo skuteczne. Produkowane są bowiem z materiału, który odporny jest na zabrudzenia i przemakanie. Nakładając je na wierzch butów i spodni zapewniasz swoim nogom dodatkową ochronę przed przedostawaniem się do ich środka zanieczyszczeń czy opadów atmosferycznych. Takie rozwiązanie powinieneś zastosować, jeśli nie chcesz, by śnieg lub błoto wpadało do wnętrza Twoich butów i psuło Ci radość z pieszej wycieczki. Doskonale sprawdzą się także jako osłona przed drobnymi kamykami lub gałęziami, które w czasie wędrówki w dół kamienistych zboczy obijają się o łydki.

content-photo

Ważnym aspektem przemawiającym za posiadaniem stuptutów jest również fakt, że zabezpieczają one spodnie i buty przed ewentualnym zniszczeniem. Wydatek związany z kupnem nowych, specjalistycznych spodni membranowych czy odpowiedniego obuwia trekkingowego w przypadku ich uszkodzenia będzie o wiele wyższy, niż wymiana ochraniaczy przeciwśnieżnych na nowe.


Rozwiązanie nie tylko na wycieczki

Kupując ochraniacze przeciwśniegowe nie musisz zakładać, że będą one przydatne jedynie w czasie wędrówek po stokach górskich. Równie dobrze możesz je nakładać do jazdy na nartach lub snowboardzie, a Twoje dziecko wykorzysta je wychodząc na sanki czy lepić bałwana.

Stuptuty o niewielkiej długości używaj także na letnich lub jesiennych spacerach, jeśli spodziewasz się opadów deszczu lub unoszącego się piasku. Zabezpieczą one wnętrze Twoich butów i zapewnią miłą, niczym nieprzerwaną podróż. Ochraniacze na nogi są także doskonałym rozwiązaniem na marsz wśród wysokiej roślinności, która mogłaby pokaleczyć Twoją skórę.

Stuptuty dostępne w ofercie sprzedażowej Polar Sport mają różne kolory, co pozwoli Ci na wybranie ich nie tylko pod kątem użyteczności, ale także odnośnie do własnych upodobań.GaleriaKomentarze

 

Brak komentarzy.

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009