Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Artykuły » Tatry dla początkujących - jakie są najłatwiejsze szlaki?

Hasające zające - Tatry dla początkujących - jakie sa najłatwiejsze szlaki

Hasające zające - Tatry dla początkujących - jakie sa najłatwiejsze szlaki



Jakie szlaki polecane są dla początkujących taterników?

Początkujący taternicy swoją przygodę z górami powinni rozpoczynać od zwiedzania Doliny Chochołowskiej. Położona jest ona na rubieżach Tatr Zachodnich i zajmuje obszar wynoszący ponad trzydzieści kilometrów kwadratowych. Jej długość wynosi około dziesięciu kilometrów, a dnem wiedzie zielony szlak. Co ważne, wędrówka Doliną Chochołowską jest bardzo przyjemna oraz mało męcząca. Na końcu Doliny położona jest malownicza Polana Chochołowska oraz schronisko. Z tego miejsca rozciąga się niezwykły widok na Kominiarski Wierch, zaś w schronisku dostępna jest znana i polecana szarlotka. Dolina Chochołowska to miejsce, które jest przyjazne początkującym miłośnikom gór. Co ciekawe, szlak można z powodzeniem przemierzać na rowerze lub w towarzystwie psa. Dużym zainteresowaniem i popularnością cieszy się również Dolina Kościeliska. Jest ona rozległa i bardzo chętnie odwiedzana przez turystów. Zachwyca ona widokami, które zapierają dech w piersiach. Co ważne, jej dnem wiedzie zielony szlak, który prowadzi taterników do Schroniska na Hali Ornak. Podczas wędrówki doliną decydować się można na zwiedzanie Jaskini Mroźnej, sielankowej Hali Stoły, do której wiedzie niebieski szlak oraz wąskiego i skalistego Wąwozu Kraków. Będąc w tym rejonie warto zdecydować się na spacer przez Smoczą Jamę, a także zwiedzić Jaskinię Mylną. W tym jednak wypadku należy zaopatrzyć się jednak we własną latarkę. Po spacerze warto zdecydować się na odpoczynek w schronisku z niezwykłym widokiem na Bystrą. Niezapomniane wrażenia daje również spacer wzdłuż Stawu Smreczyńskiego. Warto się również zdecydować na podejście na Czerwone Wierchy. Podejście to jednak jest dość mozolne i wymaga nieco więcej siły i wytrwałości. Zwiedzanie Doliny Kościeliskiej stanowi jednak doskonały pomysł na spędzenie leniwego, ale dość intensywnego dnia w Tatrach.

Więcej inspiracji na wędrówki po Tatrach można znaleźć na stronie https://hasajacezajace.com/tatry-atrakcje/

Data: 23 grudnia 2022 Region: Tatry

Tatry dla początkujących - jakie są najłatwiejsze szlaki?

Tarty to piękne góry, które położone są na granicy Polski i Słowacji. Co ważne, obszar ten należy do sieci Rezerwatów Biosfery oraz zachwyca niezwykłą przyrodą. Podczas pieszych wędrówek warto jednak zachować rozwagę, ponieważ góry mogą być nie tylko piękne, ale również bardzo niebezpieczne.

Dlaczego wybór odpowiednich szlaków jest tak ważny?

Turystyka górska już od wielu lat cieszy się dużym zainteresowaniem. Góry są dość często wybieraną destynacją wakacyjną i są chętnie odwiedzane zarówno latem, jak i zimą. Osoby rozpoczynające swoją przygodę z górami powinny jednak zachować należytą ostrożność, ponieważ brak odpowiedniego przygotowania oraz umiejętności może prowadzić do bardzo przykrych i poważnych konsekwencji. Corocznie w górach pomoc musi być udzielana wielu turystom, którzy przecenili swoją wiedzę i doświadczenie, a w niektórych przypadkach ich niefrasobliwość kończy się w sposób tragiczny.

Czy Tatry zachwycają?

Zdecydowanie tak. Łączna powierzchnia Tatr wynosi niemal 800 kilometrów kwadratowych. Po stronie polskiej znajduje się nieco ponad dwadzieścia procent całego obszaru gór, zaś pozostały rejon położony jest na terytorium Słowacji. Tatry można podzielić na Tatry Wysokie, Tatry Zachodnie oraz Tatry Bielskie. Na ich terenie położone są liczne przełęcze, jeziora, jaskinie i wywierzyska. Warto dodać, że szczyty Tatr zachodnich są stosunkowo niskie oraz dość łagodne. Cechuje je kopulasty kształt, a wyjątek stanowi Giewont, który jest dość trudny do zdobycia. Na terenie gór znajdują się liczne schroniska turystyczne oraz miejsca widokowe, z których podziwiać można niezwykłą faunę i florę.

Jakie obszary są trudne do zdobycia?

Krajobraz Tatr Wysokich różni się od tego, który cechuje Tarty Zachodnie. Typowy szczyt w Tatrach Wysokich ma strzelisty wierzchołek, a teren ten cechuje alpejski charakter. Na tym obszarze znajdują się jedne z najtrudniejszych szlaków do zdobycia, w tym choćby Orla Perć, Czerwona Ławka czy Rohatka, które zdecydowanie nie są polecane początkującym pasjonatom górskich wypraw.

Które szlaki powinni zatem wybierać początkujący miłośnicy gór?

W rejonie gór dostępnych jest wiele tatrzańskich szlaków, które wprawiają w zachwyt oraz różnią się stopniem trudności. Proste szlaki wiodą dolinami, a nieco trudniejsze wymagają wspinania się na grań.

O czym należy pamiętać wybierając się na szlak górski?

Początkujący miłośnicy pieszych wędrówek powinni wybierać stosunkowo proste szlaki, które wiodą przez malownicze doliny górskie. Muszą oni również pamiętać o tym, że pogoda w górach bywa zmienna. Konieczne jest zatem przygotowanie odpowiedniej odzieży, w tym dobrych butów oraz odpowiedniej ilości prowiantu. Nie można również zapominać o mapie oraz o telefonie komórkowym, który w razie konieczności umożliwi szybki kontakt ze służbami medycznymi.



Galeria



Komentarze

 

Brak komentarzy.

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009