Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Artykuły » Zachowaj bezpieczeństwo w górach z naszymi wskazówkami

Wycieczki górskie

Wycieczki górskie


Bądź przygotowany na nagłe zmiany pogody.

Duża wysokość gór oznacza, że wiatry są często silne i nawet w lecie może być zimno w nocy. Deszcz lub śnieg mogą pojawić się znikąd, dlatego warto mieć ze sobą polar i nieprzemakalną kurtkę, nawet jeśli planujesz tylko stosunkowo krótki spacer. W przypadku dłuższych wędrówek niezbędny jest odpowiedni sprzęt górski.

Zabierz mapę i kompas

W przypadku dłuższych wędrówek dobrze jest mieć mapę całego obszaru, po którym zamierzasz chodzić. Kompas przydaje się zawsze, a jest niezbędny, jeśli zamierzasz zejść z utartego szlaku w wysokich górach, gdzie jest niewiele oznaczonych ścieżek i wiele stromych przepaści, a także ryzyko mgły i niskich chmur.

Powiedz komuś, dokąd idziesz. Poinformuj przyjaciela, dokąd się wybierasz i jak długo zamierzasz tam być. Możesz też poinformować pracowników recepcji w swoim hotelu.

Nie polegaj zbytnio na telefonie komórkowym. W górach zasięg telefonii komórkowej jest słaby, więc w nagłych wypadkach możesz nie być w stanie skorzystać z telefonu, by uzyskać pomoc. Artykuł powstał we współpracy ze sklepem sklepelectrogsm.pl

Data: 28 listopada 2022

Zachowaj bezpieczeństwo w górach z naszymi wskazówkami

Większość turystów odwiedzających Beskidy nie napotyka na żadne problemy, ale czasami błękitne niebo może dawać złudne poczucie bezpieczeństwa, a poważne wypadki zdarzają się sporadycznie. Oto kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę podczas wędrówki, zwłaszcza jeśli zamierzasz wybrać się w wyższe partie gór.

Dobrze zaplanuj swoją trasę.

Upewnij się, że masz wszystko, czego potrzebujesz: mapy, ubrania, jedzenie i wodę, oraz że wiesz, jak dotrzeć do miejsca, w którym znajduje się szlak.

Ustal realistyczne cele.

Nie przeceniaj swojej kondycji i wybierz trasę odpowiednią dla najsłabszego członka grupy. Rozważ wynajęcie przewodnika, jeśli wybierasz się w wysokie partie gór, zwłaszcza jeśli jest tam śnieg. Pola śnieżne powinny być przekraczane tylko wtedy, gdy masz odpowiednie doświadczenie i właściwy sprzęt.

Dostosuj swoje plany do okoliczności

Jeśli po wejściu na górę okaże się, że pogoda jest gorsza, niż się spodziewałeś, lub nie czujesz się w najlepszej formie, wybierz mniej wymagającą trasę. Podobnie, jeśli w trakcie wędrówki pogoda się zmieni lub z jakiegoś powodu będziesz miał problemy, nie wstydź się zawrócić.

Zabierz ze sobą dużo wody!

Intensywne słońce i upał oznaczają, że odwodnienie jest prawdopodobnie problemem numer jeden, z którym mogą się spotkać piechurzy. Nawet zimą może być bardzo gorąco. Oficjalnie zaleca się, by nie pić z rzek, chyba że bardzo blisko ich źródeł. Jednak wiele osób robi to bez problemu. Jeśli chcesz, wybierz szybko płynący odcinek rzeki. Wiele naturalnych źródeł z krystalicznie czystą wodą jest zdecydowanie bezpiecznych do picia. Inną opcją są tabletki oczyszczające wodę, które są niezbędne, jeśli zamierzasz pić z jeziora.

Zakryj głowę i regularnie stosuj krem z filtrem przeciwsłonecznym.

Udar słoneczny i oparzenia słoneczne to realne zagrożenia, nie tylko latem, dlatego używaj kremu z wysokim filtrem. Słońce jest jeszcze silniejsze na dużych wysokościach, więc zachowaj szczególną ostrożność, jeśli jesteś wysoko w górach.
GaleriaKomentarze

 

Brak komentarzy.

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009