Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Aktualności » Sztuka zamiast pograniczników

Otwarcie galerii oznajmiły góralskie instrumenty (© Łukasz Klimaniec)

Otwarcie galerii oznajmiły góralskie instrumenty (© Łukasz Klimaniec)

W Domu Trzech Narodów w przyszłości może powstać wielofunkcyjna sala konferencyjna dla młodzieży z Polski, Czech i Słowacji.

Łukasz Klimaniec
POLSKA Dziennik Zachodni

Sztuka zamiast pograniczników

Data: 3 maja 2009 Region: Istebna

W pomieszczeniach strażnicy w Jasnowicach , gdzie dwa lata temu celnicy kontrolowali turystów, wiszą dziś obrazy, można napić się dobrej kawy, a nawet kupić słowacką miodulę i obejrzeć góralskie stroje ludowe z terenu Trójwsi, Słowacji i Czech.

Budynek graniczny na polsko-czeskim przejściu w Jasnowicach jest pierwszym w regionie, który po przekazaniu go gminie, został zagospodarowany.

W sobotę została otwarta w nim galeria im. Antoniego Kukuczki, pierwsza część Domu Trzech Narodów, jaki docelowo powstanie na przejściu granicznym.

- Nie ma drugiego takiego miejsca w Europie - przyznaje Jan Kukuczka, który w porozumieniu z gminą Istebna w ciągu półtora miesiąca urządził galerię. - Reprezentowanych jest około 150 nazwisk polskich malarzy, a będą też Czesi i Słowacy. To miejsce kiedyś nas dzieliło, teraz będzie łączyć - dodaje.


 


Komentarze

 

Brak komentarzy.

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009