Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Aktualności » Aż 9 wyciągów GAT zniknie z beskidzkich stoków?

Fot.: Arch. Beskidy24.pl

Fot.: Arch. Beskidy24.pl

Zamiar przystąpienia do aukcji potwierdza Stanisław Richter, prezes Stowarzyszenia Właścicieli Gruntów. - Zależy nam na prywatyzacji, ale nie takiej, która pogorszy sytuację narciarstwa w Szczyrku. Chcemy przystąpić do kupienia GAT, ale wszystko zależy od ceny - podkreśla Richter. - Natomiast od wykonania wyroku sądu jestem ja, bo sprawa była z powództwa cywilnego. Nie muszę go jednak wyegzekwować. Wyrok to potwierdzenie faktu, że jesteśmy współwłaścicielami wyciągów, bo są na stałe związane z naszymi gruntami. To oznacza również, że inna musi być, przygotowana dla celów prywatyzacji, wycena majątku. Ponadto, jeśli ośrodek kupi ktoś, kto nie będzie chciał z nami rozmawiać, nakażemy wyciągi rozebrać.

W tym tygodniu Richter będzie w ministerstwie, by uczulić urzędników na sprawy własnościowe, z którymi trzeba się w Szczyrku liczyć. Na wszelki wypadek, planując w tym sezonie zimowe wypady narciarskie, lepiej wybrać stoki Skrzycznego.

Wanda Then
POLSKA Dziennik Zachodni

Aż 9 wyciągów GAT zniknie z beskidzkich stoków?

Data: 23 września 2009 Region: Korbielów

Aż 9 z 13 wyciągów narciarskich należących do Gliwickiej Agencji Turystycznej w Szczyrku może zniknąć ze stoków.Do ich rozebrania upoważnia prywatnych właścicieli gruntów wyrok bielskiego Sądu Okręgowego. Zdecydował on, że trzeba usunąć podpory, liny i betonowe umocnienia, bo powstały bez zgody właścicieli.

Infrastruktura narciarska należy do GAT, działki pod wyciągami do 53 właścicieli. Konflikt pomiędzy nimi trwa od ponad 10 lat. Sytuacja jest tym trudniejsza, że Ministerstwo Skarbu Państwa nie zgodziło się na powołanie, akceptowanej wcześniej, spółki tworzonej przez prywatnych właścicieli i GAT. Podjęło decyzję o prywatyzacji GAT w trybie aukcji publicznej, której nie akceptują właściciele gruntów.

Tak więc po roku spokoju na stokach w Szczyrku, może to oznaczać kolejną wojnę. Sytuacja jest bowiem taka, że bez współdziałania z prywatnymi właścicielami gruntów nie jest tu w stanie nic zrobić również inwestor prywatny. Narciarzy może pocieszyć jedynie fakt, iż wszystkim zależy, żeby nie stracić na kolejnym sezonie zimowym.

- Wyrok jest dla nas niekorzystny. Umówiłem się na rozmowy w ministerstwie, bo istnieje zagrożenie, że nie będzie ani spółki, ani narciarstwa w Szczyrku - mówi Marcin Kędracki, prezes GAT. Obawia się, że bez wyciągów jeszcze trudniej będzie GAT sprzedać. - Zarówno my, jak i doradca prywatyzacyjny, spodziewaliśmy się, że taki będzie wyrok sądu, ale na decyzję ministra to nie wpłynęło - wyjaśnia Kędracki.

Prywatyzacja GAT ma się odbyć na przełomie trzeciego i czwartego kwartału tego roku.
Burmistrz Szczyrku, Wojciech Bydliński, uważa, że chętny do kupna agencji będzie się musiał dobrze zastanowić. - Niezależnie od nabywcy, sprawa ośrodków narciarskich i tak wróci do prywatnych właścicieli gruntów, bo tam są ludzie, od których zależy ich funkcjonowanie. Z tego co wiem, oni również przymierzają się do kupna - mówi Bydliński.


 


Komentarze

 

  • dodano września 23, 2009 09:48

    Dodany przez: Tomasz , temat: Niekorzystny wyrok sądu...

    Dogadać się nie mogą, a stratni najbardziej znów będą nie właściciele a użytkownicy czyli narciarze.
    No bo przecież likwidacja kilkunastu wyciągów w danym miejscu to większy tłok gdzie indziej.
    U nas to potrafią zniechęcić ludzi do sportu...

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009