Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Aktualności » Nowy przewodnik po Cieszynie

Okładka przewodnika po Cieszynie

Okładka przewodnika po Cieszynie

Książka ukazała się ze znakiem obchodów 1200-lecia legendarnego założenia Cieszyna: "1200 lat. Cieszyn bez końca". Dystrybucja: przewodnik w pierwszych dniach lipca trafił do sprzedaży, więc jest to początek dystrybucji. Obecnie jest dostępny na Śląsku Cieszyńskim w wybranych punktach informacji turystycznej, księgarniach, muzeach i kioskach, w kilku miejscach poza Śląskiem Cieszyńskim, m.in. w księgarni Odeon w Warszawie oraz w krakowskiej księgarni internetowej www.bezdroza.pl. Chcemy, żeby książka była do kupienia także w księgarniach metropolii śląsko-dąbrowskiej.

Spotkanie/spotkania autorskie:
planowane po wakacjach.

Książka jest autorskim pomysłem Marcina i Moniki Żerańskich.

Marcin Żerański:
Gdy 7 lat temu przeprowadziłem się do Cieszyna z Białegostoku, rozpocząłem zbieranie wszelkich publikacji i informacji na temat obu Cieszynów z myślą o opracowaniu przewodnika turystycznego. Cieszyn mnie zachwycił – jego położenie geograficzne, rozplanowanie przestrzenne, piękna starówka, wybitne zabytki i dzieła sztuki, interesujące dzieje i odmienna od większości Polski struktura wyznaniowa. Intrygująca jest historia cieszyńskich tramwajów – krótka, ale na trwałe wpisana w dzieje miasta; z nieistniejącej już linii tramwajowej uczyniłem główny szlak, którym prowadzę czytelnika po obu Cieszynach. Dostrzegłem także wyjątkowość Czeskiego Cieszyna – to dawne przedmieście Cieszyna miało jedynie linię kolejową, kilka zakładów przemysłowych i kilka ulic zabudowanych kamienicami i wiejskimi domami. Po 1920 r. przekształcono je w nowoczesne, samodzielne miasto, zbudowane w stylu modernistycznym.

Monika Żerańska:
Nie jest to nasz pierwszy przewodnik oprowadzający po Cieszynie. W 2009 r. wydaliśmy książkę "Ewangelicy w Cieszynie", opisującą Górne Przedmieście od XVIII w. związane z parafią luterańską. Od 2008 r. wydajemy przewodniki krajoznawcze po miejscach, które są nam bliskie lub które nas zachwyciły i chcemy o nich opowiedzieć innym wędrowcom. Pisaliśmy o Kurpiach i Ostrołęce na Mazowszu oraz o Węgrowie na Podlasiu. Teraz przygotowujemy przewodnik po Wiśle i przewodniki oprowadzające po Białostocczyźnie.

Marcin Żerański:
Wszystko zaczęło się w latach 90. od opracowania relacji z wyprawy rowerowej przygotowanej na konkurs radiowej Trójki "Wakacje na dwóch kółkach". Był to mój pierwszy "przewodnik". Później na zlecenie białostockiego wydawnictwa opisałem Białystok i Jurę Krakowsko-Częstochowską. Od lat 90. publikuję także artykuły krajoznawcze w lokalnej prasie w Ostrołęce.

Wydawcy na łamach książki "Cieszyn i Czeski Cieszyn" opublikowali także teksty i wypowiedzi cieszynian: Macieja Dembinioka (miłośnika tramwajów; str. 31–36), Mariana Dembinioka (dyrektora Muzeum Śląska Cieszyńskiego; str. 9), Bogdana Ficka (burmistrza Cieszyna; str. 145), Stanislava Folwarcznego (wiceburmistrza Czeskiego Cieszyna; str. 145), Marcina Gabrysia (kustosza Muzeum Protestantyzmu; str. 145), Czesława Gluzy (starosty cieszyńskiego; str. 145), Ewy Gołębiowskiej (dyrektor Śląskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości; str. 146), Jerzego Kronholda (konsula RP w Ostrawie; str. IV okładki), Renaty Putzlacher (poetki; str. 13), Karola Suszki (dyrektora Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie; str. 146) i Wojciecha Trzcionki (redaktora naczelnego Gazetycodziennej.pl i Głosu Ludu; str. 146).

Nowy przewodnik po Cieszynie

Data: 31 lipca 2010 Region: Beskidy

Cieszyn jest miastem niekompletnym, niemieszczącym się w granicach, podzielonym wyrokiem historii wzdłuż rzeki Olzy na dwie połówki: czeską i polską. Ta dwoistość jego natury i zarazem dwuznaczność pozostaje cechą charakterystyczną, znakiem firmowym. Cieszyn jest też jak moneta z orłem piastowskim na rewersie i widokiem Saskiej Kępy, pamiątki po synu Augusta III Sasa, na awersie. Jest syntezą wielu śladów, wielu wpływów, wielu głosów: polskich, czeskich, niemieckich i żydowskich.



W tej polifoniczności wyróżniają się dominanty architektoniczne, grubym głosem grubych murów odzywa się stary gotycki donżon na wzgórzu zamkowym, a na tle rysujących się horyzontalnie Beskidów śpiewa wysoko do nieba wieża protestanckiego Kościoła Jezusowego, którego strome dachy są często przystankiem dla wędrujących na południe bocianów. Cieszyn jest miastem, w którym rodzą się święci i w którym pije się sławne piwo Brackie, warzone wedle dawnych receptur w miejscowym arcyksiążęcym browarze.


Marcin Żerański, "Cieszyn i Czeski Cieszyn. Śladem tramwaju", przewodnik turystyczny.

Format: 155 x 157 mm;
ilość stron: 174;
oprawa: miękka, foliowana, ze skrzydełkami;
ISBN 978-83-924488-6-0;
cena detaliczna: 25 zł.
Wydawca: Pracownia na Pastwiskach, Cieszyn 2010.

Spis treści:
Dwumiasto. Tramwaje w Cieszynie (autorem tego rozdziału jest Maciej Dembiniok).
Śladem tramwaju (Cieszyn).
Śladem tramwaju (Czeski Cieszyn).
Z dala od tramwaju.
Informacje praktyczne.

Patronat honorowy wydania książki:
Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Ostrawie.

Patronat medialny:
Gazetacodzienna.pl;
Głos Ludu – Gazeta Polaków w Republice Czeskiej

Współpraca:
Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie.

Kup ten przewodnik po Cieszynie w naszej księgarnii:
http://www.beskidy24.pl/app,library_details,id,377,cieszyn-i-czeski-cieszyn.asp


 


Komentarze

 

Brak komentarzy.

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009