Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Aktualności » Wywiad z twórcą portalu panoramysferyczne.com

Przykładowa panorama sferyczna

Przykładowa panorama sferyczna

- Jakie umiejętności i sprzęt ewentualnie byłby potrzebny żeby samemu wykonać na stronę WWW prezentację własnego obiektu turystycznego?

Jeśli mówiąc "prezentacja" mamy na myśli właśnie panoramy sferyczne lub spacery wirtualne, to podstawowy sprzęt jest następujący:
- Aparat fotograficzny dobrej jakości. My wykonujemy zdjęcia lustrzankami cyfrowymi Canon EOS 5D Mark II. Ten dość złożony symbol oznacza nic innego jak profesjonalny sprzęt z najwyższej półki firmy Canon (21 milionów pixeli).
- Obiektyw typu "rybie oko", który pozwala objąć całą przestrzeń wokół nas za pomocą kilku zdjęć, które potem składa się w jedną panoramę.
- Specjalny statyw z głowicą obrotową, bowiem punkt obrotu podczas wykonywania zdjęć do panoram sferycznych nie znajduje się w miejscu, gdzie zwykle znajduje się gwint w aparacie do przykręcenia statywu. Jest to bardzo istotne, bowiem źle wyznaczony punkt obrotu spowoduje, że program graficzny nie będzie potrafił złożyć poszczególnych zdjęć w jedną panoramę bez widocznych przekłamań.
- Specjalne oprogramowanie: jedno do składania panoram, a drugie do generowania prezentacji na potrzeby stron www.

Aby to wszystko doprowadzić do spójnej całości, czyli do postaci panoramy lub spaceru potrzebna jest wiedza zarówno w dziedzinie fotografii - podczas samego wykonywania zdjęć, jak i wiedza informatyczna związana z obsługą programów. Gdyby napisać pełny poradnik opisujący tworzenie spacerów, byłaby to gruba książka.

- Z tego co widzę na stronie panoramysferyczne.com jest zamieszczona panorama z Góry Żar, skąd to zainteresowanie Beskidami?

Tak, jak wcześniej wspomniałem, mieszkamy w sercu Beskidów i od zawsze chodzimy, a zwłaszcza jeździmy rowerami po górach. Zimą oczywiście uprawiamy sporty zimowe - w moim przypadku to snowboard. Jestem sympatykiem klubu AKPG (Akademickie Koło Przewodników Górskich) w Bielsku-Białej. Każdy wolny czas spędzamy poza domem, a Beskid Śląski, Żywiecki i Mały znamy na wylot. Od dłuższego czasu publikujemy nasze relacje z bliższych i dalszych wyjazdów na hobbystycznej stronie fotowyprawy.com, ale też w drukowanym magazynie Rowertour (aktualny listopadowy numer prezentuje na okładce moje zdjęcie z Rumunii), zdarzyła się publikacja zdjęć przy artykule o szczycie Klimczok z Beskidu Śląskiego w magazynie górskim "npm", a ostatnio także popularne pismo Poznaj Świat publikowało naszą relację i zdjęcia z Armenii. Także portal onet.pl i rzeczpospolita.pl w swoich działach turystycznych publikowały nasze relacje i zdjęcia. Te "przechwałki" piszę dlatego, żeby uświadomić, że nie jesteśmy przypadkowymi fotografami, lecz łączymy pasję z profesjonalizmem, robimy to co lubimy, a to przepis na dobrą jakość i miłą obsługę przy atrakcyjnej cenie.

- Życzę sukcesów w rozwoju firmy i wielu klientów i proszę jeszcze o jakieś słowo zachęty dla ewentualnie zainteresowanych waszą ofertą.

Dziękuję i wzajemnie, bo portal beskidy24.pl to kopalnia wiedzy o naszych górach - tym bardziej warto, żeby się nadal rozwijał. Wszystkim, którzy posiadają obiekt turystyczny - czy to noclegowy czy gastronomiczny czy usługowy, powiem tyle, że panoramy sferyczne to jeszcze ciągle nowość, która przykuwa uwagę internauty. W obecnych czasach w internecie niestety coraz mniej liczy się tekst, a bardzo duże znaczenie ma obraz. Jeśli w dodatku jest ruchomy, interaktywny, to tym bardziej przyciąga klienta, który przez to spędza więcej czasu na stronie, a to już pierwszy krok, by zainteresował się obiektem, jego otoczeniem, tym, co może zwiedzić w pobliżu, czy jest tam ładnie itp., a następnie przyjechał i skorzystał z usługi. Cóż, dodam jeszcze na koniec, że za moment będziemy oferować kolejną nowość - kręcenie filmów w podobnej panoramicznej technice. Oglądanie filmu prezentującego uroki danego miejsca z możliwością rozglądania się dookoła? Dlaczego nie? Aby skutecznie przyciągać klientów, zwłaszcza młodych, trzeba być na czasie i ciągle ich zadziwiać. Zwykła galeria zdjęć to już za mało - wszyscy to mają. Jak więc się wyróżnić nie sięgając po nowości?

MK

Wywiad z twórcą portalu panoramysferyczne.com

Data: 2 listopada 2011 Region: Góry

Rozmawiam z twórcą firmy i portalu panoramysferyczne.com, która prowadzi usługi w zakresie wykonawstwa doskonałej jakości multimedialnych prezentacji dla branży turystycznej.

- Witam i na wstępie ciesze się że mogę zadać kilka pytań, które ułatwią naszym czytelnikom zapoznanie się z tematem panoram, wirtualnych spacerów. Skąd pojawił się pomysł na taki rodzaj usług?

Witam i dziękuję za umożliwienie zaprezentowania naszych usług, a przede wszystkim za umożliwienie przedstawienia wszystkim użytkownikom portalu beskidy24.pl tego stosunkowo nowego tematu, jakim są zdjęcia sferyczne 360 (panoramy) i spacery wirtualne. Niewiele jeszcze osób zdaje sobie sprawę z obecnych możliwości fotografii i wykorzystania najnowszych technik do celów promocji własnej działalności w różnych branżach, w tym w turystyce.

A skąd pomysł? Przede wszystkim jesteśmy fotografami z zamiłowania. Ja osobiście fotografuję od ponad 20 lat. Ponadto mieszkamy w Bielsku-Białej, a więc w stolicy Beskidów. Od lat jesteśmy aktywnymi eksploratorami naszych gór, podróżujemy też poza Polskę. Jako pasjonatów zawsze interesują nas nowości. Gdy zetknęliśmy się z techniką panoram sferycznych uznaliśmy, że jest to świetny sposób na pokazanie otoczenia wokół nas. Łącząc to z ulubieniem turystyki samoistnie, w naturalny sposób powstał pomysł na prezentowanie w ten nowatorski sposób ciekawych miejsc turystycznych, a w ślad za tym poszło prezentowanie obiektów turystycznych. Od pewnego czasu fotografia stała się dla nas czymś więcej niż tylko hobby. Zaczęliśmy inwestować w sprzęt, uzyskaliśmy także dofinansowanie z środków unijnych i w ten sposób rozpoczęła się działalność profesjonalna, zawodowa. A wśród oferowanych usług są właśnie zdjęcia panoramiczne. Może jesteśmy z innego świata, ale czujemy pewną misję robienia rzeczy dobrze. Krytycznie patrzymy na słabej jakości zdjęcia zamieszczane w internecie. Osobiście, na swoje wyprawy wybieram miejsca, które ktoś już odwiedził i pokazał je w sposób atrakcyjny.

- Czym w zasadzie różni się z punktu widzenia właściciela obiektu turystycznego panorama sferyczna od wirtualnego spaceru?

Przede wszystkim trzeba opisać krótko czym jest panorama sferyczna. Jest to zdjęcie (wykonane, de facto, z kilku zdjęć połączonych razem), które pokazuje całe otoczenie dookoła obserwatora. Całe, to znaczy 360 stopni w poziomie i 180 stopni w pionie (przykład). Następnie za pomocą techniki flash (powszechnie stosowanej w internecie) zostaje udostępniona możliwość poruszania się po zdjęciu. Zdjęcie zostaje niejako naciągnięte na kulę (sferę) i stwarza wrażenie, jakbyśmy znajdowali się w jego środku. Natomiast wirtualny spacer to zbiór panoram sferycznych połączonych w logiczną całość. Przykładowo - jedna panorama sferyczna może objąć pomieszczenie otwartego apartamentu, jaki gościom oferuje właściciel pensjonatu. Może to być także pomieszczenie krytego basenu, SPA, salonu odnowy biologicznej, baru z salą do zabaw, restauracji itp.

Ze spacerem wirtualnym będziemy mieli do czynienia wtedy, gdy stworzymy możliwość przechodzenia z jednej panoramy w drugą. Robi się to za pomocą tzw. "hot spotów", czyli punktów przejść. Np. oglądając panoramę wnętrza pokoju gościnnego, możemy kliknąć w ikonkę umieszczoną na drzwiach do łazienki i przejść do drugiej panoramy prezentującej samą łazienkę, następnie możemy wrócić i klikając w drzwi wyjściowe znaleźć się w holu czy restauracji. W jednym oknie prezentacji obejrzymy wszystkie ciekawe pomieszczenia obiektu, a nawet zobaczymy jego otoczenie z zewnątrz. Co więcej, właściciel obiektu turystycznego może w ten sposób zaprezentować nawet atrakcje turystyczne w pobliżu swojego obiektu (np. pensjonatu), zachęcając w ten sposób do odwiedzenia regionu i skorzystania ze swoich usług noclegowych, kulinarnych itp. Spacery można połączyć z mapą Google prezentującą punkt, w którym zostało wykonane zdjęcie. Najlepiej obejrzeć to na konkretnym przykładzie http://panoramysferyczne.com/wp-content/uploads/pano/sauna-cezara/cezar.html. Trzymając wciśnięty lewy klawisz myszki można rozglądać się dookoła. Za pomocą kółka myszki lub klikając w "+" i "-" można przybliżać i oddalać widok. Można także włączyć panoramę na pełny ekran monitora (zalecane dla szybszych komputerów).

- Czy łatwo jest samemu poradzić sobie z wykonaniem takiego rodzaju prezentacji, czy jednak lepiej zaufać specjalistom takim jak Wy?

Ja wyznaję taką zasadę, żeby oddawać w ręce fachowców zadania, na których się nie znam. Prosty przykład z naszego podwórka jest taki, że tak zwanymi "papierkami" w naszej firmie zajmuje się biuro podatkowe. Prawdopodobnie, wzorem niektórych znajomych, sam mógłbym prowadzić książkę przychodów i rozchodów, ale wówczas musiałbym tracić czas na zapoznawanie się z przepisami, bieganie po urzędach, wypełnianie deklaracji itp. Wolę oddać to w ręce ludzi, którzy się na tym znają, wiedzą co robią i czynności te zajmują im mniej czasu. Ponieważ jest to dla nich stałe i "masowe" zajęcie, więc koszt, jaki ja muszę ponieść jest nieporównywalnie mniejszy, niż gdybym robił to osobiście. Dzięki temu zaoszczędzony swój czas poświęcam w rozwój swojej pracy, z której żyję. Dzięki temu możemy oferować wysoką jakość i przystępne ceny (prawdopodobnie najniższe na południu Polski). Dlatego odpowiadając na pytanie - lepiej zaufać specjalistom, niż samemu zabierać się za wykonanie panoram, które dodatkowo nie jest łatwe i wymaga inwestycji w sprzęt i wiedzę.


http://panoramysferyczne.com/wp-content/uploads/pano/beskid_maly_zar/beskid_maly_zar.html



Galeria



Komentarze

 

Brak komentarzy.

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009