Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Aktualności » Zobaczcie, jak zmienił się Trójstyk

Zobaczcie, jak zmienił się Trójstyk

Ten etap prac kosztował 360 tys. zł i został dofinansowany z Unii Europejskiej. W Istebnej śmieją się, że był dziełem międzynarodowym, bo projekt wykonał Czech, a roboty wykonała słowacka firma.

To jednak nie koniec
. Po polskiej stronie powstanie jeszcze parking i plac zabaw dla dzieci z przejazdem na linie na słowacką stronę. Będzie też niewielki bufet. Z kolei Czesi wybudują zadaszone miejsce do grillowania. Na Trójstyku staną też tablice z informacjami o okolicznych ciekawostkach. - To dobrze, że powstało miejsce, gdzie mogą przyjść ludzie z trzech krajów i wspólnie odpoczywać - mówi Pavel Kulla ze Słowacji.

W planach są też kolejne inwestycje drogowe wokół Trójstyku
. - W ten sposób powstanie unikatowy w skali europejskiej produkt turystyczny w postaci szlaku przebiegającego przez malownicze zakątki pogranicza Polski, Słowacji i Czech - mówi Wiesław Legierski z Urzędu Gminy w Istebnej.

Źródło: Gazeta Wyborcza Katowice


Zobaczcie, jak zmienił się Trójstyk

Data: 13 grudnia 2007 Region: Istebna


Niewiele jest miejsc, w których schodzą się granice aż trzech państw. Dlatego Istebna, wspólnie ze słowackimi i czeskimi sąsiadami, postanowiła uczynić z Trójstyku atrakcję turystyczną.


Trójstyk to malowniczy przysiółek Jaworzynki
w gminie Istebna, w którym schodzą się granice Polski, Słowacji i Czech. Do tej pory było to dość niepozorne miejsce, zagubione w szczerym polu pod lasem. O połączeniu trzech państw przypominały tylko granitowe słupy z wyrytymi godłami. Nie było tu nic, co mogłoby zatrzymać turystów na dłużej. Brakowało nawet drogi. Ale przyszedł czas na zmiany.

Wspólnie ze słowackimi i czeskimi sąsiadami
, powiatem cieszyńskim i Euroregionem "Śląsk Cieszyński", Istebna opracowała Program Rozwoju Trójstyku. W miejscu polnego duktu jest już wygodna, asfaltowa droga dla wszystkich, którzy zechcą odwiedzić to miejsce. Od końca drogi do samego połączenia granic turyści dojdą wygodnym chodnikiem. Prowadzi on do ładnego drewnianego mostu dla pieszych o długości 18 m. Mostek łączy Polskę i Słowację, bo przerzucono go nad jarem dzielącym oba kraje. Ze środka mostu można spojrzeć na idealnie wymierzone przez geodetów miejsce połączenia trzech granic, które zaznaczono kamiennym słupem. Przy wyjściu z mostu, po słowackiej stronie, jest zadaszone miejsce odpoczynkowe, ławeczki, kosze na śmieci. Wkrótce zostanie tu uruchomione turystyczne przejście graniczne (polsko-czeskie już istnieje).



 


Komentarze

 

Brak komentarzy.

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009