Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Aktualności » W Karpatach wieje halny

W Karpatach wieje halny

Warunki są iście zimowe, ponieważ temperatura nadal oscyluje na poziomie minus 10 stopni i do tego sypie śnieg. Fot.: Dromi

Fen, który jest odpowiednikiem halnego w Sudetach, osiągał rano na Śnieżce prędkość 130 km/h, ale obecnie osłabł do 80 km/h. Opady śniegu ustąpiły, ale pozostała bardzo gęsta mgła. W górach mocno powieje jeszcze w nocy, a jutro powinno być dużo spokojniej.

Na zdecydowanie osłabnięcie wiatru trzeba będzie poczekać do niedzieli.


źródło: twojapogoda.pl


W Karpatach wieje halny

Data: 22 marca 2008 Region: Beskidy


Na południu Polski wiatr miejscami zmienił kierunek na południowy, a to oznacza pojawienie się wiatru halnego, który odczuwany jest głównie na Podbeskidziu.


Jego porywy od godzin porannych osiągają 85 kilometrów na godzinę. Wiatr może zrywać linie energetyczne, łamać gałęzie i uszkadzać budynki. Podbeskidzcy strażacy wyjeżdżają już do pierwszych wezwań.

Halny jest ciepłym i suchym wiatrem wiejącym od gór w kierunku dolin. Bardzo szybko podnosi u stóp Karpat temperaturę powietrza, która w Małopolsce już osiąga najwyższe wartości w całym kraju, nawet od 6 do 8 stopni powyżej zera. Halny jest dzisiaj zjawiskiem miejscowym, a więc dotyczy tylko małego obszaru. Tak jak informowaliśmy wcześniej, wichur nie należy się spodziewać poza obszarami górskimi i podgórskimi.

Wiatr już zaczyna słabnąć i pod wieczór powinno być spokojniej. Jednak halny tradycyjnie najsilniejszy jest na szczytach górskich. W Tatrach jego prędkość dochodzi nawet do 120 km/h. Stąd też wstrzymano kursowanie między innymi kolejki linowej na szczyt Kasprowego Wierchu.



 


Komentarze

 

Brak komentarzy.

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009