Beskidy24 » Aktualności » Największy ser góralski na świecie tuż tuż...
OscypekFest - 2008 to weekend poświęcony promocji nie tylko oscypka ale także wszystkich innych serów góralskich. Przy tej okazji organizatorzy i patroni wskazują również na uwarunkowania prawne związane z produkcją produktów tradycyjnych i regionalnych. Głównym sponsorem tego wydarzenia jest Grupa Żywiec S.A.
Tegoroczną imprezę patronatem merytorycznym ponownie objęła Koalicja Marek Ziem Górskich, a oprawę medialną zapewnia Dziennik Zachodni, TVP Katowice, Wirtualna Polska. Honorowy patronat został objęty przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Marszałka Województwa Śląskiego, Burmistrza Miasta Żywiec oraz przez Starostę Powiatu Żywieckiego.
Dodatkowych informacji udzielają:
1. Edyta Kwapich – Sekretariat KMZG, tel. 0501 091 001, (022) 210 12 90
2. Paweł Pieczarka – organizator Oscypek Fest 2008 ; www.oscypekfest.pl
Największy ser góralski na świecie tuż tuż...
Data: 23 lipca 2008 Region: ŻywiecJuż za 4 dni Kapela Pieczarki wraz z miejscowymi bacami, w obecności mieszkańców Żywiecczyzny oraz turystów, po raz kolejny podejmą się nie lada wyzwania – będą wytwarzać największy ser góralski świecie! Jeśli się uda - rekord zostanie wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa!
Wszystko to w ramach OscypekFest 2008, dwudniowej imprezy (26-27 lipca 2008 r.), podczas której zaplanowano wiele atrakcji zarówno dla amatorów uczty dla podniebienia, jak i koneserów muzyki.
„Poprzez publiczne wytwarzanie największego sera góralskiego chcemy pokazać, wysiłek i trud, jaki bacowie wkładają w produkcję góralskich przysmaków” – mówi Paweł Pieczarka, organizator imprezy. Koalicja Marek Ziem Górskich jest po raz kolejny patronem merytorycznym tej imprezy.
Oscypek i bryndza podhalańska to góralskie sery, które zostały już zarejestrowane
w Unii Europejskiej jako Chroniona Nazwa Pochodzenia. Sery te mogą być wytwarzane na terenie niektórych gmin Podhala i Żywiecczyzny. Oscypek wzbogaca swoim aromatem wiele sałatek, jak na przykład: z ugotowaną czerwoną fasolą w stogu natki pietruszki, czy z rukoli w oliwie z dodatkiem soku z cytryny. Można go też smażyć i grillować.
Oscypki muszą być wytwarzane zgodnie ze specyfikacją zatwierdzoną przez Komisję Europejską. W chwili obecnej kilkunastu baców z Podhala i Żywiecczyzny jest w trakcie procesu uzyskania certyfikacji. Producent, który chce uzyskać certyfikację powinien w pierwszej kolejności uzyskać akceptację bacówki przez Inspekcję Weterynaryjną pod kątem warunków produkcyjnych, następnie uzyskać pozytywną ocenę produkcji oscypków pod względem zgodności ze specyfikacją Państwowej Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.
MIEJSCOWOŚCI