Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Aktualności » Przejście w Zwardoniu powoli niszczeje

Przejście w Zwardoniu powoli niszczeje
Jeśli terminal w Zwardoniu nie zostanie wykorzystany, to z czasem popadnie w ruinę.

To zdaniem ludzi jedyny ratunek dla tego obiektu. - To dobry pomysł. Teraz trzeba zrobić wszystko, by przekonać strefę, że przyłączenie platformy jest słuszne - mówi sołtys Zwardonia, Małgorzata Dziergas. Także radny ze Zwardonia Andrzej Pawełek jest przekonany, że warto się o to starać, bo inaczej miejscowość upadnie.

- Gdy powstawał terminal, mieszkańcom wiele obiecywano. Miał przyczynić się do rozwoju turystyki. Tymczasem wiele osób narzeka, że inwestycja jeszcze bardziej zahamowała turystykę, bo rozkopany przez kilka lat Zwardoń odstraszył wielu gości - uważa Pawełek.

Część radnych zastanawiała się, czy nie starać się o przejęcie ogromnego budynku. Samorządowcy wzięli po uwagę wszystkie "za" i "przeciw". Ostatecznie uznali, że trudno byłoby go zagospodarować na cele komunalne, co jest podstawowym warunkiem, by mógł zostać za darmo przekazany gminie. Jednak samorządowi zależy, aby w miejsce to ściągnąć inwestorów otwierających firmy i punkty handlowo-usługowe.

- Jeżeli powstaną sklepy, hotel czy zakład produkcyjny, wówczas gmina będzie czerpać dochody - dodaje wójt Iwanek. Jego zdaniem, jest coraz większa szansa na włączenie terminalu do tzw. podstrefy jastrzębsko-żorskiej należącej do katowickiej SSE. Wiele zależy teraz od ministra rozwoju regionalnego, do którego trafi wniosek w tej sprawie.

- Takimi kwestiami zajmują się aż trzy ministerstwa i wszystko długo trwa. W listopadzie złożymy wniosek o zmianę granic strefy, w którym chcemy uwzględnić również Zwardoń - wyjaśnia Andrzej Zabiegliński, wiceprezes katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Łukasz Gardas
POLSKA Dziennik Zachodni

Beskidy24.pl

Przejście w Zwardoniu powoli niszczeje

Data: 15 października 2008

Platforma odpraw granicznych w Zwardoniu, wybudowana za 80 mln zł, nadal świeci pustkami, a co najgorsze powoli niszczeje. Mieszkańcy gminy twierdzą nawet, że niektóre elementy są rozkradane.

Imponujących rozmiarów obiekt zaczęto budować nim jeszcze było wiadomo, że Polska przystąpi do układu z Schengen. Terminal został oddany z wielką pompą na początku 2006 roku. Gdy granice w grudniu ubiegłego roku zostały zniesione, platforma opustoszała.

Terminal z całym otoczeniem zajmuje łącznie 5,4 ha i jest własnością skarbu państwa. Administruje nim w imieniu wojewody śląskiego Zakład Drogowych Przejść Granicznych w Zwardoniu.

Adam Swakoń, dyrektor Zakładu Drogowych Przejść Granicznych, ogłaszał już wiele przetargów na wynajem powierzchni w gigantycznym budynku, ale wszystkie kończyły się niepowodzeniem. Ludzie wcale się nie dziwią.

- Kto chciałby tutaj prowadzić działalność gospodarczą, skoro do Zwardonia nie ma nawet porządnej drogi dojazdowej, bo budowa ekspresówki ślimaczy się od kilkunastu lat %07- komentuje Leszek Waligóra.

Mieszkańcy gminy twierdzą, że terminal powoli jest rozkradany lub celowo rozbierany.

- Ale tak, żeby nikt się nie zorientował - mówi mieszkaniec Rajczy.

Instytucje odpowiedzialne za obiekt nie potwierdziają takich informacji. Ale przyznają, że kolosem trzeba się zająć i to jak najszybciej, bo inaczej zniszczeje.

Sprawy w swoje ręce postanowił wziąć lokalny samorząd. Wymyślił, że warto byłoby włączyć teren, na którym jest terminal, do Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Katowicach.

- W ubiegłym tygodniu wysłaliśmy uchwałę Rady Gminy z pozytywną opinią włączenia terenu do strefy ekonomicznej wraz z innymi dokumentami, między innymi wypisami map ewidencyjnych i ksiąg wieczystych oraz opisem geodezyjnym terenu - tłumaczy Adam Iwanek, wójt Rajczy.

Do inicjatywy gminy przychylił się także wojewoda śląski ,Zygmunt Łukaszczyk. - Wojewoda popiera te działania, dlatego również zaangażowaliśmy się w całą sprawę - mówi Marta Malik, rzeczniczka Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.


 


Komentarze

 

Brak komentarzy.

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009