Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Aktualności » Halny podniósł temperaturę do 15 stopni

Halny podniósł temperaturę do 15 stopni
Fot.: Arch. Beskidy24.pl

Mieszkańcy południa Polski znów pozostawili ciepłe kurtki w szafach i ubierali się bardziej lekko. Jednak z doborem odpowiedniego ubrania trzeba uważać. Po zachodzie słońca zwykle błyskawicznie robi się chłodno. Tam, gdzie obecnie jest 15 stopni, w nocy będzie tylko 7-8 stopni.

Jutro halny w Karpatach i Sudetach zacznie ustępować, co oznacza, że niebo zasnuje się chmurami z których może popadać.

TwojaPogoda.pl

Beskidy24.pl

Halny podniósł temperaturę do 15 stopni

Data: 27 października 2008 Region: Góry

Na południu Polski od rana wieje wiatr halny, który objawia się niską wilgotnością powietrza i bardzo wysoką temperaturą.

Południowy wiatr osiągający na Podbeskidziu 50 km/h sprawił, że przy pogodnym niebie w południowej części województwa śląskiego i w województwie małopolskim w cieniu temperatura sięgnęła 15 stopni. Wilgotność powietrza tymczasem obniżyła się do 60 procent.

Halny to wiatr nie tylko ciepły, ale również suchy, stąd jego pojawienie się niesie bardzo charakterystyczne zjawiska atmosferyczne. Najsilniej odczuwany jest oczywiście w wysokich partiach gór. Dzisiaj na tatrzańskich szczytach przynosił 5 stopni ciepła i suche powietrze o wilgotności tylko 40 procent.

Halny to jedna z odmian fenu, który tradycyjnie najgwałtowniejszy jest w Sudetach. Na Śnieżce od rana porywy południowego wiatru przekraczały 70 km/h, a obecnie, późnym popołudniem, doszły do 90 km/h. W ostatnich dniach października wpływ halnego w dolinach potrafi być bardzo przyjemny, zwłaszcza, kiedy niebo jest pogodne.


 


Komentarze

 

Brak komentarzy.

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009