Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Aktualności » Śniegu w górach coraz więcej. Beskidzcy goprowcy czekają na ...

Śniegu w górach coraz więcej. Beskidzcy goprowcy czekają na narciarzy.
Na stokach Pilska  Fot.: Arch. Beskidy24.pl

Ratownicy podkreślają, że będą nie tylko udzielać pomocy ludziom ulegającym wypadkom, ale też postarają się edukować narciarzy. Od kilku lat promują m.in. modę na noszenie kasków. I coraz więcej osób się do tego przekonuje i chwali dodatkową ochronę.

- Zdarza się, że trasy są nieodpowiednio przygotowane. W niektórych przypadkach także sztucznie naśnieżone stoki przyczyniają się do zwiększenia zagrożenia. Dlatego tak ważne jest dbanie o bezpieczeństwo i chronienie głowy przez kask, zwłaszcza przez najmłodszych - dodaje Wieczorek.


Łukasz Gardas
POLSKA Dziennik Zachodni

Beskidy24.pl

Śniegu w górach coraz więcej. Beskidzcy goprowcy czekają na narciarzy.

Data: 27 listopada 2008 Region: Beskidy

Czy podczas zbliżającego się weekendu uda się na dobre rozpocząć zimowy sezon narciarski? W minioną sobotę i niedzielę w górach przybyło sporo śniegu, ale w ostatnich dniach intensywnych opadów już nie było.


Bez względu na to, jak będzie, ratownicy Grupy Beskidzkiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego są już do zimy przygotowani. W tym sezonie żywieccy ratownicy po raz pierwszy zamierzają wprowadzić tzw. dyżury patrolowe. Będą one polegały na tym, że ratownicy założą na nogi narty i przemierzać na nich będą wybraną górską trasę. W nadchodzącym sezonie pod szczególną opieką będą mieli szlaki między Pilskiem a Halą Lipowską oraz między Przegibkiem a Wielką Raczą. Na tym drugim przecieranie drogi przyda się szczególnie, ponieważ właśnie na nim najczęściej gubią się turyści zimą.

- W dwóch miejscach ścieżka tam bardzo ostro skręca, a gdy drzewa są ośnieżone, turystom trudno dostrzec oznaczenia trasy, więc zbaczają ze szlaku - mówi Henryk Dyduch, szef żywieckich goprowców.

W konsekwencji zdarza się, że piechurzy odnajdywani są dopiero po stronie słowackiej.


Zachowanie bezpieczeństwa jest również bardzo ważne w przypadku narciarzy.

- Zanim założymy narty i zaczniemy zjazdy, sprawdźmy przede wszystkim, czy wiązania są odpowiednio ustawione i nie zawiodą nas podczas szusów - zaleca Wojciech Wieczorek, ratownik GOPR.

- Pamiętajmy również, że uprawianie białego szaleństwa powinno być poprzedzone treningowym przygotowaniem, a przynajmniej rozgrzewką. Wyruszanie na wyciąg prosto zza biurka powoduje, że o wiele bardziej jesteśmy narażeni na kontuzje - przestrzega Wieczorek.


 


Komentarze

 

Brak komentarzy.

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009