Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Aktualności » Górale płacą funtami... szczyreckimi

Projekt funta szczyreckiego

Projekt funta szczyreckiego

Funty szczyreckie trafią do sklepów i punktów usługowych w Szczyrku. Będzie mógł je otrzymać ten, kto zrobi zakupy i zażyczy sobie, by reszta była wydana w funtach. Jeden funt będzie miał wartość 10 zł.

Jacek Drost
POLSKA Dziennik Zachodni

Górale płacą funtami... szczyreckimi

Data: 22 stycznia 2009 Region: Szczyrk

Niebawem pod Skrzycznem pojawi się nowa waluta... funt szczyrecki. To nie żart. Skoro funty mają Brytyjczycy, to dlaczego nie mogą ich posiadać górale!

Około 7,5 tysiąca monet wyemituje Mennica Łebska, specjalizująca się w biciu lokalnej waluty. Moneta, a raczej żeton, będzie miała 27 mm średnicy, środek i zostanie wykonany z mosiądzu i alpaki.

Na awersie i rewersie zobaczymy to, z czego mieszkańcy Szczyrku są dumni: Skrzyczne i narciarzy, Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy oraz sanktuarium na Górce wraz z obrazem Matki Bożej ozdobionym niedawno koronami papieskim.

Funtów szczyreckich będzie można używać w Szczyrku od 30 stycznia przez trzy tygodnie.

Na pomysł ich wybicia wpadł Marcin Żyła z firmy Merkury, która przygotowuje całe przedsięwzięcie.

- Pierwsze takie monety pojawiły się w Łebie. Nie mieli tam żadnych pamiątek dla turystów, więc pojawił się pomysł bicia funtów łebskich. Bardzo się spodobał miejscowym i przyjezdnym. Każdy chciał mieć taki żeton. To przecież świetny sposób na promocję miejscowości - mówi Żyła.


 


Komentarze

 

Brak komentarzy.

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009