Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Artykuły » Kronika TOPR 25.08. 2008

Kronika TOPR 25.08. 2008
Dolina Buczynowa  Fot.: Arch. Beskidy24.pl

19.08. wtorek

Po godz. 14-tej z Dol. Strążyskiej do szpitala przewieziono 53-letniego turystę z Gdyni, który w wyniku upadku doznał kontuzji ręki.

Po godz. 16-tej z Hali Gąsienicowej do szpitala przetransportowano 76-letnią turystkę, która poważnie zasłabła.

Po godz. 18-tej poinformowano TOPR, że w rejonie Przeł. W Grzybowcu złamała nogę turystka. Z Centrali na miejsce wypadku wyruszyła ekipa ratowników. Po zaopatrzeniu ranną w noszach francuskich zniesiono do Dol. Małej Łąki i dalej samochodem przewieziono do szpitala.

W trakcie działań w rejonie Grzybowca do TOPR dotarła informacja, że w Koziej Dolince znajduje się turysta skarżąca się na silne dolegliwości sercowe. W tamten rejon ratownicy polecieli śmigłowcem. Po udzieleniu I pomocy turystę włożono na pokład śmigłowca i rozpoczęto transport do szpitala. Okazało się, że do podobnej przypadłości doszło na Przeł Świnickiej, gdzie na pomoc oczekiwał starszy turysta z Gdyni. Tym samym lotem został on przetransportowany do szpitala.

W trakcie działań pod Świnicą do TOPR dotarła informacja, że w rejonie Skupniowego Upłazu upadła  doznając kontuzji nogi turystka. Śmigłowiec po przekazaniu do szpitala chorych turystów z Koziej Dol. I Świnickiej Przeł.  poleciał na Skupniów Upłaz Po desancie ratownicy udzielili rannej  58-letniej turystce I pomocy. Po włożeniu na pokład śmigłowca, przetransportowano ją do szpitala.


20.08. środa
O godz. 15.30 wezwano ratowników do Dol. Chochołowskiej skąd do szpitala przewieziono dwóch turystów. Jednego z kontuzją nogi i drugiego skarżącego się na dolegliwości brzuszne.

Około godz. 16-tej w rejonie Świstówki Roztockiej w wyniku upadku kontuzji nogi doznała  młoda turystka. Ranną śmigłowcem przetransportowano do szpitala.

Przed godz. 19-tą z Hali Kondratowej do szpitala przewieziono 80-letnią turystkę z Łodzi, która w wyniku upadku doznała ran głowy. W Tm samym czasie z Morskiego Oka do szpitala przewieziono 25-letnią turystkę, która doznała kontuzji nogi.  

Po godz. 20-tej z rejonu Białego Żlebu do szpitala przetransportowano 59-letnią turystkę z Wałbrzycha, która upadając doznała urazu twarzy.


21.08. czwartek
Około godz. 15-tej w rejonie Nosala poważnie zasłabła 53-letnia turystka z Sosnowca. Turystkę w noszach francuskich przetransportowano do Kuźnic i dalej samochodem przewieziono do szpitala.

W tym samym czasie do TOPR dotarła informacja, że w rejonie Jurgowa paralotniarz podczas lądowania złamał nogę. Rannego śmigłowcem przetransportowano do szpitala.

W trakcie działań w Jurgowie ratownicy otrzymali informację, że w rejonie Kępy na szlaku do M. Oka z 5-ciu Stawów złamał nogę turysta. W tamten rejon ratownicy polecieli śmigłowcem. Po zaopatrzeniu turysta został przewieziony do szpitala.

W trakcie działań w rejonie Kępy otrzymano informację, że podczas zejścia z Giewontu złamała nogę turystka. Ranną śmigłowcem przetransportowano do szpitala.


22.08. piątek
W godzinach rannych z Dol. Roztoki do szpitala przewieziono 20-letnią turystkę z Francji , która doznała urazu kolana.

W godzinach popołudniowych z 5-ciu Stawów przetransportowano śmigłowcem do szpitala turystę, który doznał kontuzji nogi.


24.08. niedziela
W godzinach popołudniowych z rejonu Przeł. Między kopami przetransportowano śmigłowce do szpitala starszego turystę, który tak osłabł, że nie był w stanie o własnych siłach zejść do Kuźnic.


W Tatrach nadal bardzo dobre warunki do górskich wycieczek, tym bardziej, że zrobiło się trochę luźniej na szlakach. Można więc wędrować tym bardziej, że prognozy  pogody na najbliższy zapowiadają niezłą pogodę. Pamiętajmy by przed wyruszeniem w góry w miejscu zamieszkania pozostawić wiadomość o zamierzonej trasie wycieczki i przewidywanej godzinie powrotu.

Adam Marasek
TOPR

Data: 27 sierpnia 2008 Region: Tatry

Kronika TOPR 25.08. 2008


Kończy się bardzo intensywny letni tatrzański sezon. Tylu turystów nie było w Tatrach od lat. Ostatni tydzień sierpnia to czas wyjazdów do domów. Przez Zakopane daje się już przejechać, a przez Krupówki przejść. Jest nadzieja, że i Tatry na chwilę odpoczną po tej lipcowo-sierpniowej ogromnej masie turystów.

Nie dziwi więc ogrom pracy ratowników przez ostatnie dwa tygodnie. Codziennie było po kilka interwencji. Gdyby nie śmigłowiec, pewnie na pomoc ratowników trzeba by czekać dość długo, gdyż ilość wypadków (na szczęście nie tych najpoważniejszych) było dużo.


11.08. poniedziałek
W godzinach wieczornych ratownicy dyżurujący w Stawach sprowadzili z Dol. Buczynowej do schroniska młodego turystę, który doznał kontuzji kolana.


12.08. wtorek

O  godz. 14.20 poproszono TOPR o transport turystki, która na drodze do M. Oka doznała ataku padaczki. Turystkę przewieziono do szpitala.

Około 15-tej wezwano ratowników na Kondratową, skąd do szpitala przewieziono 17-letniego turystę z kontuzją nogi.

Około godz. 15.30 z Drogi do M. Oka do szpitala przewieziono 53-letnią turystkę, która w wyniku upadku złamała rękę.

W godz. Wieczornych z Hali Gąsienicowej do szpitala przewieziono 63-letnią  turystkę z Warszawy skarżącą się na dolegliwości sercowe.


13.08. środa
Po godz. 13-tej z Hali Gąsienicowej do szpitala przewieziono 47-letnią turystkę z Wrocławia z dolegliwościami sercowymi.

Przed godz. 14-to poinformowano ratowników, że u wylotu Wąwozu Kraków znajduje się turystka z kontuzją nogi. Ranną 13-letnią turystkę Dąbrowy Górniczej przewieziono do szpitala.

O godz. 15.30 wezwano ratowników do Jaskini Raptawickiej, gdzie 26-letni turysta z Bydgoszczy doznał ataku padaczki. Po udzieleniu I pomocy został on przewieziony do szpitala.

W godzinach wieczornych z Hali Gąsienicowej do szpitala przewieziono 60-cio letniego turystę, który w wyniku upadku doznał ran głowy.


14.08. czwartek
W godzinach porannych z Dol. Chochołowskiej do szpitala przewieziono 22-letnią wrocławiankę skarżącą się na silne dolegliwości gastryczne.

W godzinach popołudniowych z M. Oka do szpitala przewieziono turystkę z Anglii, która w wyniku upadku doznała kontuzji stawu skokowego.


15.08. piątek
Po godz. 11-tej ratownicy słowaccy poprosili o przylot naszego śmigłowca w rejon Murania, gdzie odnaleziono zwłoki polskiego turysty. TOPR-owski Sokół pomógł w akcji transportu zwłok.

Po godz. 14-tej w rejonie Nosala kontuzji nogi doznała 34-letnia turystka z Dąbrówki. Ranną po zaopatrzeniu w noszach francuskich zniesiono do Kuźnic i dalej samochodem przewieziono do szpitala.


16.08. sobota
W godz. popołudniowych nad Czarnym Stawem nad M. Okiem kontuzji barku doznał 27-letni turysta z Warszawy. Rannego śmigłowcem przetransportowano do szpitala.


17.08. niedziela
Po godz. 14-tej na prośbę HZS Śmigłowiec Sokół poleciał na próg Dol. Kaczej, gdzie znajdowała się polska turystka, która schodząc złamała nogę. Ranną po zaopatrzeniu w noszach francuskich wciągnięto na pokład śmigłowca i przetransportowano na Polanę Białowodzką, skąd karetką została przewieziona do szpitala w Popradzie. Akcję ratunkową utrudniała mgła, która na długi czas przykryła próg dol. Kaczej.

Przed Godz. 16-tą poinformowano TOPR, że w rejonie Przeł. Kominiarskiej znajduje się starszy turysta, który w wyniku upadku doznał ran głowy. Z Centrali TOPR wyruszyła ekipa ratowników. Po dotarciu do oczekującego na pomoc turysty, ratownicy udzielili mu I pomocy. Następnie w noszach francuskich zniesiono go do Dol. Chochołowskiej i dalej samochodem przewieziono do szpitala.

Po godz. 17-tej z Dol Chochołowskiej do szpitala przewieziono 23-letniego turystę z oznakami silnego zatrucia pokarmowego.


 


Komentarze

 

Brak komentarzy.

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009