Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Artykuły » Pomagajmy zwierzętom i klimatowi

Pomagajmy zwierzętom i klimatowi
Klub Gaja odwiedzi kilkadziesiąt wybranych szkół w kraju, film i podręczniki trafią do pięciu tysięcy placówek. - Podobne akcje przeprowadzano już we Francji i Wielkiej Brytanii. Odniosły spory skutek. Zmieniło się jedzenie serwowane w stołówkach szkolnych. Mięso oraz wiele innych produktów pochodzi z hodowli ekologicznych - tłumaczą bielscy ekolodzy.

KATP
POLSKA Dziennik Zachodni

Data: 14 lutego 2009 Region: Bielsko-Biała

Pomagajmy zwierzętom i klimatowi


Jedzcie zdrowe mięso - apelują do uczniów członkowie bielskiego Klubu Gaja, którzy rozpoczęli wdrażanie programu "Pomagamy zwierzętom - chronimy klimat". W przygotowaniu jest film oraz specjalny podręcznik.

- Jeśli zmienimy nawyki żywieniowe i nastawimy się na zjadanie zdrowego mięsa, wielkoprzemysłowa hodowla straci rację bytu. Dzięki temu zwierzęta będą lepiej traktowane, zaś my zdecydowanie zdrowsi, bo zawałów serca nie dostaje się z jedzenia warzyw - mówi Jacek Bożek, szef Klubu Gaja.

Organizacje ekologiczne oraz komisja europejska wyliczyły, że wielkoprzemysłowa hodowla ma większy wpływ na emisję gazów cieplarnianych niż transport. - 14 proc. emisji gazów przypada na transport, a 18 proc. na hodowlę. Przy czym w tym ostatnim przypadku nie chodzi tylko o dwutlenek węgla. Zagrożeniem są metan oraz związki azotu - dodaje Bożek. Dwuletni program finansowany jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Jego założenia wpisują się w tzw. Dekadę Edukacji na rzecz Zrównoważonego Rozwoju ustanowioną przez ONZ.

- Podnoszenie świadomości w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatycznych jest koniecznością. Podczas spotkań z młodzieżą rozmawiamy o żywności, ponieważ to co zjadamy ma ogromny wpływ na nasze zdrowie - wyjaśnia.


 


Komentarze

 

Brak komentarzy.

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009