Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Artykuły » Nowe paszporty z odciskiem palców

Pobieranie odcisków palców odbywa się elektronicznie.

Pobieranie odcisków palców odbywa się elektronicznie.

W ostatnich dniach, kiedy jeszcze składano wnioski na dotychczasowych zasadach, z jedną cechą biometryczną, nikt nie wstrzymywał się ze złożeniem dokumentów ze względu na możliwość uzyskania paszportu biometrycznego. Być może ludziom zależało na szybkim jego uzyskaniu - trwa sezon wakacyjny i już rozpoczęły się wyjazdy za granicę.

- My drukujemy blankiety książeczek paszportowych z numerem seryjnym, zawierające chip do zamieszczania w nim danych biometrycznych - mówi Marcin Kaleta z Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych SA. - Trafiły już do %07MSWiA, które zamieszcza w nim dane osoby składającej wniosek i wysyła już gotowe paszporty. Otrzymamy go w ustawowym terminie, czyli nie później niż w ciągu 30 dni.

Beata Sypuła
POLSKA Dziennik Zachodni

Data: 25 czerwca 2009

Nowe paszporty z odciskiem palców


Od wczoraj każdy, kto składa wniosek o wydanie paszportu, musi się poddać procedurze pobierania dwóch odcisków palców. Tym samym w dokumencie zostaną zakodowane dwie cechy biometryczne - oprócz dotychczasowego kształtu twarzy także unikatowy dla każdego człowieka zestaw linii papilarnych.Nie zobaczymy ich gołym okiem w naszym paszporcie ani podczas pobierania odciska palców nie pobrudzimy sobie rąk barwnikiem. Wszystko odbywa się elektronicznie. Cechy biometryczne mają nas chronić przed "kradzieżą tożsamości", czyli podszywaniem się pod nas przy przekraczaniu granicy.

Czytniki odcisków palców trafiły już do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, czterech paszportowych delegatur terenowych w Bielsku-Białej, Rybniku, Gliwicach i Częstochowie oraz kilkunastu gmin, które podpisały z wojewodą porozumienia o wydawaniu paszportów. Tam można składać wniosek o nowy dokument ważny 10 lat.

W punkcie obsługi terenowej w Rudzie Śląskiej czytniki do odcisków palców pojawiły się przed tygodniem, a wczoraj pierwsi chętni mogli złożyć wniosek o wydanie paszportu biometrycznego nowej generacji.

- W pierwszym dniu przyjmowania wniosków z dwoma odciskami palców nie zauważyliśmy zwiększonego zainteresowania. Przed południem pojawiły się tylko dwie osoby - mówi Bożena Kurpanik, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta w Rudzie Śląskiej.


 


Komentarze

 

Brak komentarzy.

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009