Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Artykuły » Błyskawiczne kurczenie się lodowców w Alpach

Lodowiec Aletsch w Alpach Berneńskich

Lodowiec Aletsch w Alpach Berneńskich

Podczas badań dowiedziano się, że 88 procent łącznej objętości lodu przypada tylko na 59 lodowców spośród 1,4 tysiąca wszystkich szwajcarskich lodowców. Najważniejszy dla naukowców jest lodowiec Aletsch, który stanowi 24 procent łącznej objętości lodowców w tym kraju. Jeśli proces roztapiania się lodowców nie zostanie zahamowany, to za kilkadziesiąt lat białe krajobrazy w najwyższych górach Europy będziemy mogli spotkać tylko zimą.


Data: 18 października 2009 Region: Góry

Błyskawiczne kurczenie się lodowców w Alpach


Szwajcarscy naukowcy zbadali alpejskie lodowce i doszli do przerażających wniosków. W ciągu ostatnich 10 lat wieczne lodowce w Szwajcarii straciły aż 12 procent swojej objętości, czyli aż 9 kilometrów sześciennych.Największe topnienie miało miejsce podczas rekordowo ciepłego lata w 2003 roku. Wtedy znikła 1/4 tego, co roztopiło się łącznie od 1999 roku. Woda zawarta w lodowcach wynosi około 2/3 objętości Jeziora Genewskiego. Naukowcy zanim przystąpili do określania objętości lodowców musieli ustalić jaką metodą będą się posługiwać. Rzetelne zmierzenie zasięgu lodu będzie miało kluczowe znaczenie przy określaniu postępowania skutków zmian klimatycznych w przyszłości.
Dlatego o pomyłce w tym przypadku absolutnie nie mogło być mowy. Naukowcy zbadali 59 szwajcarskich lodowców o powierzchni większej niż 3 kilometry kwadratowe. W 1999 roku lodowce miały łączną objętość 74 kilometrów sześciennych i były to dane o zakresie błędu do 9 kilometrów sześciennych. Oznacza to, że całkowita objętość lodowców jest mniejsza niż Jezioro Genewskie, które ma 89 kilometrów sześciennych.


 


Komentarze

 

  • dodano listopada 20, 2017 11:23

    Dodany przez: joanna , temat: odp

    swietny post

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009