Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Artykuły » Na każde wezwanie naczelnika


Przez 100 lat zmieniło się wszystko od sprzętu jakim dysponują ratownicy po natężenie ruchu turystycznego w Tatrach. Tylko jedno pozostało niezmienne - ratownicze przyrzeczenie i gotowość  niesienia pomocy w górach, które tak ukochali.

Fot.: Arch. TOPR„...Dobrowolnie przyrzekam pod słowem honoru, że póki zdrów jestem na każde wezwanie Naczelnika /.../ bez względu na porę roku, dnia i stan pogody stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i /.../ udam się w  góry /.../  w celu poszukiwania zaginionego i niesienia mu pomocy...”
Dlatego też słowa przysięgi spinają jak klamrą wszystkie wspomnienia i obrazy ze stuletniej historii.

Poza dystrybucją poprzez księgarnie internetowe i sklepy istnieje mozliwość zamówienia filmu w TOPR. Cena filmu to 29,90 + koszty wysyłki za zaliczeniem pocztowym. Cena przesyłki w zależności od wagi od 10.50 w górę. Zamówienia można składać e-mailem na adres; film@topr.pl W zamówieniu prosimy podać Imię i Nazwisko, oraz adres.


Data: 25 października 2009 Region: Tatry

Na każde wezwanie naczelnika


Z przyjemnościa informujemy, że od dnia 22 października rozpoczynamy dystrybucję filmu wyprodukowanego z okazji 100 lecia TOPR pt "Na każde wezwanie naczelnika".
75 minutowa podróż w 100-lecie TOPR-u

Ten film to zamknięta w pigułce historia jednej z najekskluzywniejszych i najbardziej legendarnych formacji ratowniczych w kraju. Oficjalna data powstania TOPR to 29 października 1909 r.

Fot.: Arch. TOPRWjeżdżając wyciągiem krzesełkowym na Kasprowy Wierch rozpoczynamy ponadgodzinną, barwną, wyprawę w Tatry i jednocześnie podróż w stuletnią historię TOPR-u.
Wydaje się, że trudno znaleźć wdzięczniejszy temat dla dokumentu - piękno polskich gór, wyrazistość historycznych i współczesnych postaci ratowników, legenda bohaterstwa, groza przepaści, bliskość śmierci, radość ocalonych, smutek rodzin ofiar składają się na wiek obecności błękitnego krzyża w Tatrach.
Fot.: Arch. TOPRJest tylko jedno pytanie jak zamknąć to wszystko w 75 min. filmie. Filmie, który ma pokazać nie tylko ludzi i góry ale utrwalić wspomnienia weteranów, oddać hołd tym, którzy odeszli i pokazać teraźniejszość, tak inną od pierwszych lat TOPR-u, gdy konopna lina i niesiony na ramionach bambus, pod którym podwieszano ciało rannego, stanowiły jedyny sprzęt ratowników. Niewykonalne.

A jednak się udało. Mimo konieczności pójścia na kompromisy, pominięcia wielu postaci i ważnych wydarzeń, których w dokumencie pomieścić się nie dało, mamy szansę ruszyć na prawdziwą wyprawę.
Czasem idziemy piechotą krok po kroku zdobywając wiedzę o tym jak to drzewiej bywało. Czasem podwieszeni na linie pod helikopterem odbywamy błyskawiczną podróż przez emocje ratujących i ratowanych.

Fot.: Arch. TOPRSpotykamy takie legendy jak Uznański, Jagiełło, Janik, Gajewski, Augustyniak. Poznajemy codzienność i wspominamy najtrudniejsze wyprawy. Stare zdjęcia mieszają się z zapierającymi dech w piersiach filmowymi ujęciami z ćwiczeń, i akcji ścianowych. Autorom filmu udało się utrwalić wspomnienia tych którzy TOPR tworzyli po wojnie, jak i tych - np. Naczelnik Jan Krzysztof -  którzy zmienili go w nowoczesną, świetnie wyposażoną organizację ratowniczą.


 


Komentarze

 

  • dodano listopada 20, 2017 11:22

    Dodany przez: joanna , temat: odp

    Swietnie opisane

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009