Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Artykuły » Kronika TOPR 11.01.2010

Grań Bystrej Fot.: Arch. Beskidy24.pl

Grań Bystrej Fot.: Arch. Beskidy24.pl

W dniu 8.01. w godzinach wieczornych z Kalatówek do szpitala przetransportowano 50-letniego turystę z Grudziądza z dolegliwościami psychiatrycznymi.

W dniu 9.01. czteroosobowa grupa turystów podchodziła pod Przeł. pod Kopą Kondracką. Będąc pod przełęczą weszli na poduchę nawianego śniegu,leżącą na twardym zalodzonym podłożu. Śnieg pękł, ruszyła lawina, która porwała turystów. Czoło lawiny zatrzymało się powyżej " kamienia"  w żlebie spadającym z przełęczy. Mieli oni wielkie szczęście, gdyż zostali tylko częściowo przysypani i praktycznie poza strachem nikomu nic się nie stało.

Również sporo pracy w minionym tygodniu mieli ratownicy pełniący dyżury w stacjach narciarskich. Ich "klientami" w znacznej części byli narciarze zza wschodniej granicy, którzy na Podhalu spędzali swoje Bożonarodzeniowe Święta. Ich odwaga często przewyższała narciarskie umiejetności, co często kończyło się upadkami, zderzeniami i w konsekwencji kontuzjami.

W Tatrach kiepskie warunki do uprawiania turystyki. Na twardym, zalodzonym podłożu zalegają miejscami poduchy nawianego śniegu. Wejście na taki śnieżny magazyn może spowodować lawinę. Apelujemy o daleko posuniętą ostrożność, gdyż w takich warunkach o poważny wypadek nietrudno.

Adam Marasek
TOPR

Data: 15 stycznia 2010 Region: Tatry

Kronika TOPR 11.01.2010


Zima obraziła się na nas. Sypie i mrozi po całej Polsce, tylko Podtatrze i Tatry są enklawą, gdzie zamiast śniegu pada deszcz, zamiast mrozu jest odwilż. Gestorzy wyciagów z żalem patrzą na sztucznie zaśnieżone trasy, widząc jak dzięki takiej pogodzie śniegu ze stoków ubywa. Najgorzej jest na Kasprowym, gdzie nie można śnieżyć, a naturalnego śniegu jest tyle co kot napłakał. Oj  przyjdzie jeszcze poczekać miłośnikom Kasprowego na to by ruszyły w Kotłach wyciągi.W minionym tygodniu doszło do tragicznego w skutkach wypadku taternickiego i niewiele brakło by doszło do kolejnej tragedii spowodowanej lawiną.

W dniu 5.01.2010 z bazy jaskiniowej w Kościelisku wyszło na wspinaczkę na wsch. ścianę Wielkiej Turni dwóch taterników ze Śląska. Godzinę alarmową wpisali na godz. 24.00. Gdy do godz. 2.40 nie powrócili do miejsca zamieszkania, zaniepokojona właścicielka domu, w którym mieści się baza powiadomiła TOPR. O godz. 4.45 z Centrali w tamten rejon wyruszyły dwie ekipy ratowników. Jedna miała za zadanie sprawdzić ewentualną drogę zejściową taterników po skończonej wspinaczce czyli rejon Szarego Żlebu, Kobylarza, przysłopu Mietusiego. Druga ekipa, drogę podejściową pod ścianę.Na poprawę pogody by móc wykonać lot patrolowy czekała w bazie załoga śmigłowca. Po godz. 10-tej, gdy ratownicy nie napotkali schodzących taterników w rejon Przeł pod Kopą Kondracka i dalej na Małołączniak wyruszyła kolejna ekipa ratowników licząc na to, że być może tamtędy powracają taternicy ze wspinaczki. Po godz. 11-tej poprawiła się pogoda tak, że mógł wystartować śmigłowiec. Z jego pokładu dostrzeżono pod wsch. ścianą Wielkiej Turni dwa leżące ciała. Ratownicy desantowali się w pobliżu i po dojściu na miejsce stwierdzili, że pod ścianą znajdują się ciała poszukiwanych taterników. Po zapakowaniu, zwłoki przetransportowano śmigłowcem do Zakopanego.

Jak doszło do tak tragicznego wypadku? Wszystko na to wskazuję, że taternicy znajdowali się w pobliżu wierzchołka Wielkiej Turni. W łatwym terenie szli z lotną asekuracją, o czym świadczy to, że byli związani liną, na której nie było żadnych przelotów (punktów asekuracyjnych). Czy jeden z nich poślizgnął się na zalodzonym terenie, czy może wytrąciła ich z równowagi niewielka lawinka śnieżna z nawianego śniegu trudno dociec. Obrażenia ciała jakich doznali taternicy świadczą o tym, że upadek nastąpił ze znacznej wysokości.


 


Komentarze

 

 • dodano października 12, 2017 14:12

  Dodany przez: Marta , temat: odp

  Bardzo dobry artykuł

 • dodano października 5, 2017 15:35

  Dodany przez: Edward , temat: odp

  Ładnie opisany post

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009