Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Artykuły » Dzieje się! Kalendarium największych wydarzeń w Starym Sączu i ...

Logo Starego Sącza i Lewoczy

Logo Starego Sącza i Lewoczy

Sierpień
Starosądecki Jarmark Rzemiosła to kolejna nowa tradycja. Jest on organizowany na rynku w miejsce dawnych słynnych jarmarków, które przyciągały całą okoliczną ludność. Jarmark odbywa się od 2010 roku w ostatni weekend sierpnia. http://www.stary.sacz.pl.

Suhradnice pierwszy weekend sierpnia - festiwal historyczny, przedstawienia teatralne, tańce kuchnia średniowieczna. To wszystko na Zamku Spiskim http://www.spisskemuzuem.sk.

Kinematograf Bażant - pokaz filmów pod gołym niebem na Placu mistrza Pawła http://www.msks.levoca.sk

Wrzesień
Festiwal Fotografii „Widzi Się”. Jego pierwsza edycja miała miejsce w 2004 roku. Warto zwrócić uwagę na nazwę Festiwalu Fotografii – Widzi Się… jest ona żartobliwym przywołaniem średniowiecznych realiów miejskich, kiedy to, wędrując w nocy pod oknami domów bez kanalizacji, co ostrożniejsi wołali „idzie się idzie się” aby uniknąć przypadkowego oblania zawartością opróżnianego właśnie nocnika. http://www.widzisie.pl.

Lewocka jesień artystyczna - cykl koncertów w miejscowym teatrze trwający od września do listopada http://www.msks.levoca.sk.

Październik
Ważnym świętem religijnym jest w Starym Sączu święto Matki Bożej Różańcowej przypadające na 7 października i obchodzone od XVI wieku. Lewockie Babie Lato, pierwszy tydzień października.

Międzynarodowy festiwal muzyki klasycznej i współczesnej odbywający się w sali kongresowej miejscowego teatru. http://www.msks.levoca.sk.

Grudzień
Targ Bożonarodzeniowy - tydzień przed Wigilią. Sprzedaż świątecznych ozdób i rękodzieła ludowego a także występy artystyczne na Placu Mistrza Pawła http://www.msks.levoca.sk.

www.StarySacz-Lewocza.eu


Data: 22 lipca 2011 Region: Stary Sącz

Dzieje się! Kalendarium największych wydarzeń w Starym Sączu i Lewoczy w 2011


W ponad siedemsetletniej tradycji Starego Sącza i Lewoczy świętowano nie tylko uroczystości kościelne. Każdy targ czy jarmark - i związane z tym udane transakcje - były dobrym powodem do celebrowania. W czasie gdy instytucja regularnych targów czy jarmarków straciła na znaczeniu, do
głosu dochodzą festiwale sztuki. Ale nadal istotne są miejscowe odpusty.
Marzec

Festiwal Podróży i Przygody BONAWENTURA to najmłodszy projekt kulturalny starosądeckiego środowiska. Przesłaniem festiwalu jest pamięć o towarzyszach wędrówek i dobra zabawa podczas dwóch dni podróżniczego odlotu Filmy, pokazy i wystawy fotografii, relacje z podróży, muzyka z ciekawych miejsc… Pierwsza edycja Festiwalu odbyła się 26 i 27 marca 2011 roku Festiwalowi Bonawentura wróżymy wielkie powodzenie. http://www.bonawentura.org

Kwiecień
Wielkanoc z barwieniem jaj i komponowaniem koszyków zanoszonych do święcenia jest uroczyście celebrowane i przypada na pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca, w okresie pomiędzy 22 marca a 25 kwietnia.

Maj
Noc Muzeów w Lewoczy: Nietradycyjne podejście do tradycyjnych ekspozycji w punktach muzealnych miasta i na Zamku Spiskim. Połowa maja, sobota http://www.spisskemuzuem.com.

Czerwiec
EXIT - ostatni weekend czerwca w Teatrze w Lewoczy to krajowy przegląd teatrów alternatywnych. http://www.msks.levoca.sk.

Papieskie Dni Młodych organizowane przy Ołtarzu Papieskim to rodzaj letniego festiwalu muzycznego i spotkań o charakterze religijnym. Do dyspozycji są namioty, kwatery, atrakcyjny program koncertów i Stary Sącz, który daje wiele możliwości mądrej zabawy i kontemplacji. http://www.opoka.sacz.pl.

Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej. Organizowany jest na przełomie czerwca i lipca od 1975 roku i stał się cenionym miejscem prezentacji najstarszej muzyki Europy w nowych opracowaniach i wykonaniach najsłynniejszych solistów i zespołów na świecie. http://www.festiwal.stary.sacz.pl.

Lipiec
Pielgrzymka Mariańska -pierwsza niedziela lipca na Mariańskiej Górze- główny odpust w miejscowym Sanktuarium, w święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. http://www.rkc.levoca.sk.

Odpust Świętej Kingi - największe święto w Starym Sączu. Rozpoczyna się procesją z relikwiami świętej do Ołtarza Papieskiego, a po uroczystej mszy procesja wraca do klasztoru http://www.klaryski.stary.sacz.pl.

Międzynarodowy Plener Malarski – odbywa się lipcem w Starym Sączu, przez tydzień mistrzowie pędzla z całego świata malują bajeczne pejzaże i architekturę. Na koniec odbywa się wielki wernisaż prac. Dni Mistrza Pawła - lipiec i Sierpień na Placu Mistrza Pawła w Lewoczy. Nawiązanie do tradycji dawnych jarmarków, prezentacja lokalnego rzemiosła, uliczne przedstawienia teatralne i koncerty W ramach Dni Mistrza Pawła odbywają się imprezy takie jak: Plener Mistrza Pawła, Karpackie Targi Rzemiosła i Tajemnicza Lewocza - atrakcyjna nocna impreza pełna świetlnych efektów. http://www.msks.levoca.sk.

Lato na Zamku - weekendowe przedsięwzięcia kulturalne na Zamku Spiskim. Dodatkowo nocne zwiedzanie zamku w atmosferze tajemnic i legend w lipcowe i sierpniowe soboty o 20.30 http://www.msks.levoca.sk
 


Komentarze

 

Brak komentarzy.

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009