Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Artykuły » Mont Blanc - poradnik i informacje

Mont Blanc - poradnik i informacje

Poniżej znajduje się kilka przydatnych informacji oraz propozycję dotyczące organizacji wyjazdu na Mont Blanc.

Startujemy z miejscowości Les Houches. Dojazd z Polski do miejscowości Les Houches najlepiej i najtaniej wychodzi przez Niemcy i Szwajcarię.


Co zabrać:

paszport i inne dokumenty
rzeczy osobiste
apteczka

Zestaw biwakowy
namiot
karimata
ciepły śpiwór (komfort najlepiej poniżej 0 st.)
kuchenka z gazem (2 butle 250 g./osobę powinny starczyć)
menażka lub kubek stalowy
wyżywienie - co kto lubi (zawsze jest to dylemat pomiędzy jakością a wagą)

Zestaw górski
bielizna oddychająca
odzież polarowa
plecak ok. 70 litrów
buty trekingowe lub sandały
buty mocne skórzane lub skorupy
kurtka i spodnie przeciwdeszczowe - najlepiej z membraną typu gore-tex, sympa-tex itp.
czapka, rękawiczki
okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV
czołówka
termos
ochraniacze przeciwśnieżne (stoptuty)
krem z filtrem UV najlepiej powyżej 30-stki
rękawice wiatroszczelne, najlepiej ciepłe łapawice
folia NRC

Zestaw wspinaczkowy
raki
czekan
kask
uprząż
lina
karabinek zakręcany z pętlą
kijki teleskopowe (jeśli ktoś lubi)


Akcja górska
Proponujemy drogę przez Aiguille du Goter, Dome du Goter i granią Bosses. Jest to najniebezpieczniejsza z dróg normalnych ale jej przygotowanie i ukształtowanie terenu umozliwia w najbardziej prawdopodobny sposób osiągnięcie szczytu.


Taktyka
Wejście podzielić na 3 etapy.
Dzień 1 - wyjście z Nid D'aigle (2372) do Refugee de L'aig du Gouter (3817) najpóźniej do godziny 12.00 ze względu na lawiny kamienne w wielkim kuluarze, tam nocleg w schronisku lub w namiotach nieopodal schroniska.
Dzień 2 - jeszcze w nocy ok. godz. 2.00, wyjście w kierunku szczytu (ok. 5-6 godzin do góry i 4-5 na dół), zejście i nocleg w schronisku lub w namiotach.
Dzień 3 - zejście z L'aig du Gouter (3817), najlepiej jak najwcześniej rano do okolic schroniska Tete Rousse i dalej już bardziej spokojnie do Nid D'aigle (2372)


Uwagi
Optymalny zespół to 3 osoby. Zespoły 2 osobowe na lodowcach nie zapewniają dostatecznego bezpieczeństwa.
Podczas wchodzenia nie należy stosować własnych pomysłów na drogę, należy trzymać się szlaku przygotowanego przez przewodników z Chamonix.
Konieczna jest aklimatyzacja (najlepiej kilka dni) na wysokości ok. 4000 m. n.p.m.
Wejście podejmować tylko przy pewnej pogodzie - komunikaty meteo dostępne są zazwyczaj w każdym schronisku a także w Chamonix.


Literatura
Marek Zygmański - jak wejść turystycznie na Mont Blanc - Stapis 1994


Telefony alarmowe
112 - europejski numer alarmowy w krajach UE, przekierowujący przez operatorów sieci GSM na numer najbliższego regionalnego centrum koordynacji służb ratunkowych (nie dotyczy Szwajcarii).
+33 450-16-89 pogotowie górskie Chamonix


Klasyfikacja dróg turystycznych w Alpach

Trasy turystyczne łatwe - przejścia pozbawione śniegu na wysokości 2000-2500 m., wymagające jedynie sporadycznego użycia rąk.
Trasy turystyczne dość trudne - drogi bez odcinków prowadzących lodowcami, poniżej 3000 m. Potrzebny zmysł równowagi. Miejscami krótkie, dobrze ubezpieczone odcinki skalnej wspinaczki.
Trasy turystyczne trudne - drogi prowadzące na wysokości 3000-4000 m. z odcinkami łatwych lodowców i pól firnowych, eksponowane odcinki wspinaczki skalnej z ubezpieczeniami typu Via Ferrata. potrzebna umiejętność pozsługiwania się liną i czekanem. W przypadku dróg skalnych zalecana jest uprząż z krótką liną ubezpieczającą i karabinkiem.
Trasy turystyczne bardzo trudne - drogi wysokogórskie na wysokości powyżej 4000 m. z dłuższymi przejściami po lodowcach, wymagające umiejętności chodzenia w rakach i dużego doświadczenia.


Skale trudności stosowane w Alpach
F (Facile) - drogi łatwe - to trudności skalne I, miejscami II, nachylenia lodu lub śniegu do 30 stopni.
PD (Peu difficile) - nieco trudno, odcinki skalne III, lód i śnieg do 40 stopni.
AD (Assez Difficile) - dość trudno, odcinki skalne IV, lód i śnieg do 50 stopni.
Górna granica możliwości doświadczonego turysty to F i PD


Dla chętnych do pobrania prezentacja zdjęć w której między innymi znajdują się fotki z tegorocznego wyjazdu na Mont Blanc: Prezentacja zdjęć z Mont Blanc

Beskidy24


Data: 16 grudnia 2007

Mont Blanc - poradnik i informacje


Mont Blanc - najwyższy szczyt Alp. Stanowi wyzwanie dla ludzi zarówno tych związanych od dawna z górami jak i tych w początkujących, bez większego doświadczenia górskiego. Duża wysokość, gwałtowne załamania pogody oraz ogromne przestrzenie mogą spowodować, że nieprzygotowana wyprawa przerodzi się w walkę o życie. Czy zatem niezbyt doświadczeni turyści mają szansę zdobyć szczyt Mont Blanc, czy jest to bezpieczne, jaka jest prawda ?


Fakty
W internecie można znaleźć szereg artykułów na temat Mont Blanc. Na podstawie tych wiadomości można wysnuć niejednokrotnie błędną hipotezę że góra nie jest trudna a wręcz jest łatwa. Wszak 300 wejść dziennie a 30 tysięcy rocznie napawa optymizmem. Nikt jednak nie podaje danych że ok. 1/3 z tych wejść to przewodnicy górscy. Że zdobywanie szczytu możliwe jest tylko przy dobrej pogodzie a samo wejście na szczyt od podnóża góry i zejście zajmuje przynajmniej 3 dni. Często zdarza się że wysportowany człowiek, o bardzo dobrej kondycji fizycznej zostaje niemalże ścięty z nóg na wysokości 4000 m. n.p.m. Nie jest to przypadek odosobniony a trzeba przy tym pamiętać że takiej osobie należy bezwzględnie pomóc zejść. Dochodzą jeszcze niebezpieczeństwa takie jak zagubienie drogi przy załamaniu pogody czy mgle (szczególnie na lodowcu gdzie ciężko o jakikolwiek punkt odniesienia).

Na koniec najniebezpieczniejsza cześć drogi - lawinki kamienne na drodze z Tete Rousse do Aiguille Di Gouter. Zdarzają się one bardzo często i nie tylko w "popularnym" żlebie Rolling Stones-ów na początku drogi, lecz na całej ścianie. Tutaj nie mamy wpływu na to co zafundują nam osoby idące powyżej (mam tu na myśli kamienie). Rocznie ginie tutaj ok. 70 osób - w porównaniu z 30 tyś. wejść jest to może i niewiele ale na pewno nie należy tego bagatelizować.


Powyższy opis ma na celu uświadomienie osobom o małym doświadczeniu górskim że zdobywanie Mont Blanc wcale nie jest takie łatwe i przyjemne jak by się mogło wydawać. Oczywiście przy kilku dniach dobrej pogody wejście na szczyt może okazać się w miarę proste ale trzeba jednak zachować zdrowy rozsądek i mieć na uwadzę zagrożenia wypisane powyżej.


Samemu czy z przewodnikiem ?
Trudno tutaj namawiać do jednej czy drugiej wersji. Każdy znając swoje umiejętności powinien wiedzieć na ile go stać i czy jest w stanie zorganizować wyjazd samemu czy jednak skorzystać z opcji przewodnika.


Wyjazd indywidualny
- biorąc pod uwagę trudność drogi, jej długość i ewentualne zagrożenia, górę polecamy osobom, które spędziły trochę czasu w Tatrach a jeszcze lepiej w Tatrach zimą. Doświadczenie i praktyka Tatrzańska pozwoli właściwie ocenić sytuację i w miarę bezpiecznie podjąć walkę o zdobycie szczytu lub we właściwym momencie trudną decyzję o rezygnacji z akcji górskiej. Ten wariant jest na pewno tańszy aniżeli wyjazd zorganizowany. Trzeba jednak pamiętać o wszystkich formalnościach związanych z wyjazdem, posiadać swój sprzęt, rozeznać temat noclegów, wykupić bilety na kolejkę itp.


Wyjazd z przewodnikiem
- istnieją tutaj 2 warianty.


Opcja I - wyjazd grupowy

Pierwszą opcją jest wyjazd grupowy gdzie na 2 lub 3 osoby przypada przewodnik.
Jak wyglądają koszty, co zapewnia firma i na co zwrócić uwagę.
W cenie 2 tyś złotych (średnia kwota jaką trzeba zapłacić za wyjazd komercyjny na Mont Blanc), otrzymujemy:
- opiekę przewodnika podczas akcji górskiej
- przejazd
- ubezpieczenie
- wyżywienie
- przejazd w obie strony kolejką do Nid d’Aigle
- 3 noclegi na polu namiotowym (śpimy w namiotach dostarczonych przez organizatora)


Uwagi:
Przewodnicy i klienci
Firmy organizujące tego typu wyjazdy mają swoich przewodników lub wynajmują ich - tutaj warto zapytać o ewentualne uprawnienia i licencje przewodnicką, by mieć pewność z kim się idzie w góry. Klienci natomiast, nie przechodzą żadnych testów, nie weryfikuje się doświadczenia górskiego tych osób. Jest to oczywiście duży minus, bo jeśli jest jeden doświadczony turysta a reszta grupy jest słaba to z wiadomych względów przewodnik z jedną osobą na szczyt nie pójdzie a całe zdobywanie Mont Blanc...


Przejazd
Przejazd jest raczej komfortowy, mozna iść spać i obudzić się już na miejscu wypoczęty i gotowy do działania.


Wyżywienie
Wyżywienie proponowane przez organizatorów w formie gotowych zestawów jest pomysłem nie do końca trafnym. Laik górski może nie wiedzieć co zabrać w góry - fakt, istnieje jednak mozliwość przedstawienia propozycji co zabrać w formie listy a tak, gdy już dostajemy wszystko do ręki, zmuszeni jesteśmy jeść co nam dają a nie zawsze są to dobre rzeczy - warto to skonsultować.


Noclegi
Śpi się w namiotach, ewentualnie w schronach, nie w schroniskach. Trzeba pamiętać że sami nosimy nasz dom czyli namiot!


Podsumowując:
Na pewno jest to bezpieczniejsza forma wyjazdu od tej indywidualnej. Nie martwimy się o przejazd, o bilety, o plan akcji górskiej. Nie podejmujemy trudnych decyzji a wręcz uczymy się tej trudnej sztuki. Cena jest niewygórowana więc nie spodziewajmy się również mega luksusów w tej opcji. Polecamy to rozwiązanie szczególnie dla początkujących osób, które jakieś doświadczenie mają ale nie byli w wyższych górach lub nie potrafią, badź nie mają czasu na zorganizowanie tego typu wyjazdu. Jeśli trafi się na fajną grupę potrafi być naprawdę sympatycznie, a jeśli nie...


Opcja II - wyjazd solo z przewodnikiem

Druga opcja to wyjazd z przewodnikiem "solo", np. z licencjonowanym przewodnikiem Tatrzańskim.
Jest to kosztowniejsza wersja ale i dużo bezpieczniejsza. Jeszcze przed wyjazdem przewodnik sprawdza nasze predyspozycje w Tatrach podczas jednodniowej wycieczki. Musi wiedzieć na co nas stać w górach aby założyć odpowiedni plan działania. W zasadzie cały sprzęt, przejazd, wyżywienie zapewnia przewodnik. Warunki ustala się między sobą indywidualnie. W górach działa się razem co ma dużo plusów bo niejako tylko od nas samych i naszej kondycji zależy czy wejdziemy na szczyt czy nie (pomijając tutaj pogodę oczywiście). Minusem tego rozwiązania jest z pewnością cena. Poza wyżywieniem, przejazdem i innymi elementami przewodnik wycenia 1 dzień swojej pracy w górach na ok. 1 tyś. złotych. W przypadku Mont Blanc może więc kosztować nas to w granicach 3-4 tysięcy złotych za samo przewodnictwo.


Podsumowanie:
Jeśli kogoś stać jest to idealna opcja, maksymalnie bezpieczna. Polecana osobom zasobnych w fundusze lub tym, którzy skrzętnie potrafią odkładać oszczędności.



 


Komentarze

 

Brak komentarzy.

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009