Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Artykuły » Babia Góra - piękna i kapryśna

Babia Góra - 1725m

Babia Góra - 1725m


Data: 3 lipca 2015

Babia Góra - piękna i kapryśna

Babia Góra to najwyższy szczyt Beskidów, a także najwyższe wzniesienie w Polsce, które jest położone poza Tatrami. Od wieków niezmiennie przyciąga uwagę turystów oraz badaczy. Zasługuje na zainteresowanie między innymi ze względu na bogactwo przyrody, a także piękny krajobraz.

Babia Góra, nazywana także Diablakiem, położona jest we wschodniej części Beskidu Żywieckiego. Z wierzchołka roztacza się wyjątkowa panorama całej okolicy, obejmująca większość pasm Beskidów. W 1954 roku w masywie Babiej Góry utworzono Babiogórski Park Narodowy. Ze względu na walory przyrodnicze w 1977 został on wpisany na listę rezerwatów biosfery UNESCO.

Na szczyt Babiej Góry prowadzi kilka interesujących szlaków. Do najpopularniejszych należy wejście od strony Przełęczy Krowiarki. Szlak nie należy do najłatwiejszych - wymaga długiego wspinania się po dosyć stromych schodach. Podejście nazywa się Zubrzyckie Stromizny i prowadzi na Sokolicę, z której roztacza się wyjątkowo malowniczy widok. Tutaj znajduje się również miejsce postojowe, gdzie warto odpocząć po męczącej wędrówce. Za Sokolicą ścieżka wznosi się łagodnie. Podejście jest stosunkowo łatwe i prowadzi na Kępę - kolejne miejsce, z którego można podziwiać piękną panoramę. Szczyt Babiej Góry da się rozpoznać po wysokim wiatrochronie ułożonym z kamieni. Jego zadaniem jest ochrona turystów przed Orawiakiem, czyli odpowiednikiem halnego, który najczęściej wieje z południa. Przy dobrej pogodzie uda się zobaczyć Kraków oraz rozległą panoramę Tatr. 

Babia Góra jest dosyć trudnym szczytem. Do zdobycia tej góry należy się odpowiednio przygotować. W czasie wędrówki we znaki może dać się przed wszystkim bardzo kapryśna pogoda. Warunki atmosferyczne zmieniają się w ciągu kilkunastu minut. Dlatego warto pamiętać, żeby zabrać ze sobą odpowiednie ubranie, a także telefon. Najlepiej wprowadzić do jego pamięci numer ratunkowy. Nowoczesne smartfony rozładowują się znacznie szybciej od starszych urządzeń - trzeba brać to pod uwagę i przed wyjściem na szlak upewnić się, że bateria jest naładowana.GaleriaKomentarze

 

Brak komentarzy.

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009