Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Artykuły » Nie zapomnij o ciepłej herbacie podczas wizyty w schronisku!

Herbata w górach

Herbata w górach


Data: 7 września 2016

Nie zapomnij o ciepłej herbacie podczas wizyty w schronisku!


Wyruszasz na szlak, wędrujesz przez kilka godzin, w końcu docierasz do schroniska. Krótka przerwa, zjedzona kanapka, kilka łyków wody i dwie kostki czekolady. Stop - zapomniałeś o ciepłej herbacie! Dlaczego jest ona taka ważna?

Herbata w termosie to podstawa

Kiedy planujemy nasz ekwipunek, musimy zawsze pamiętać o termosie z ciepłą i słodką herbatą. Podczas postoju w schronisku nie możemy zapomnieć o jego ponownym napełnieniu! Dlaczego?

Po pierwsze: każdy wysiłek fizyczny wymaga uzupełniania płynów na bieżąco. Nawet jeżeli jeszcze nie odczuwasz pragnienia, to Twój organizm potrzebuje stałego nawadniania. Czemu jednak herbata a nie sama woda? Otóż herbata zawiera teinę, która pobudza organizm, a także osłabia oznaki zmęczenia. Działa tak jak kofeina – być może mniej intensywnie, ale znacznie dłużej.

Po drugie: pogoda w górach lubi zaskakiwać. Kiedy wyruszamy, może świecić słońce i może być naprawdę ciepło. Kiedy jednak znajdziemy się już na górze, a znienacka zacznie lać… możemy przemoknąć do ostatniej suchej nitki. To wtedy najbardziej przydaje się ciepły napój.

Jaką herbatę pić w górach?

Na wyprawy najlepsza jest herbata… przede wszystkim gorąca i słodka. Nawet jeżeli na co dzień wolimy kawę, to naprawdę nic nas tak nie rozgrzeje w schronisku jak właśnie herbata!

Co do odmiany herbaty, wybieramy tę, którą lubimy najbardziej. Warto jednak wiedzieć, że to czarna zawiera najwięcej teiny oraz zadziała najbardziej rozgrzewająco na zmarznięty organizm. W góry można zabrać tradycyjną bez dodatków lub owocową mieszankę.

W trakcie pocenia się tracimy niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu związki mineralne, makro- i mikroelementy – dlatego na bieżąco musimy je uzupełniać. Na szczęście znajdziemy je w każdej odmianie herbaty.

Pamiętajmy, żeby nasz napój posłodzić cukrem lub miodem. W ten sposób zyskamy dodatkową energię! Do herbaty warto także dodać dodatkowe witaminy w postaci soku malinowego lub wyciśniętej cytryny.

---

Jeśli chcesz dowiedzieć więcej o właściwościach herbaty, zajrzyj na www.herbata.info – znajdziesz tutaj mnóstwo przydatnych informacji!GaleriaKomentarze

 

  • dodano listopada 8, 2017 15:25

    Dodany przez: Kasi Balick , temat: odp

    bardzo fajny post. pozdrawiam

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009