Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Artykuły » Jak wybrać buty w góry?

Buty turystyczne

Buty turystyczne


Data: 23 listopada 2016

Jak wybrać buty w góry?

Wspinaczki i spacery po górach to jedna z najczęściej wybieranych aktywności z czasie urlopów, zarówno letnich, jak i zimowych. Aby cieszyć się niezapomnianymi widokami i z przyjemnością pokonywać kolejne kilometry w górach, niezbędny jest dobrze dobrany sprzęt. A wśród dobrze dobranego sprzętu najważniejsze są buty.


Wygoda i komfort na pierwszym miejscu

Wychodząc na pieszą wędrówkę górską, oczekujemy dnia pełnego wrażeń estetycznych, pięknych widoków, odczuwania natury, chłonięcia majestatu gór. Jednak złe przygotowanie może zamienić wycieczkę marzeń w najgorszy dzień urlopu. Ubrania dobrane do temperatury na zewnątrz, lekki plecak i wygodne buty to główne czynniki warunkujące powodzenie wycieczki. Należy też wziąć pod uwagę fakt, że wygodne buty na co dzień, do chodzenia po chodnikach, prawdopodobnie nie sprawdzą się na kamienistych szlakach w górach. Dlatego warto zainwestować w prawdziwe buty górskie.

Buty w góry czy buty na lato, jesień i zimę?

Kiedy myślimy o butach wysokogórskich w naszej głowie pojawiają się obrazy masywnych butów trekkingowych. Jeśli jednak nie planujesz wędrówek w najwyższe partie Tatr w kiepskich warunkach pogodowych – prawdopodobnie nie potrzebujesz takich butów. Aby dobrze przygotować się do wycieczki w góry w lecie wystarczą buty z niską cholewką o niezbyt twardej podeszwie. Ważne jest to, aby nasza stopa była w nich stabilna, nigdzie nie uwierały ani nie tarły, ponieważ może to prowadzić do urazów w trakcie spaceru. Na wycieczki w okresie od późnej jesieni do wczesnej wiosny dobrze wybrać buty z wyższą cholewką o mocniejszej podeszwie.

Co oznaczają litery na butach górskich?

Rozpoczynając poszukiwania dobrych butów możemy spotkać się z oznaczeniami literowymi od A do D. Litery te określają grubość podeszwy, a tym samym jej przeznaczenie. Najgrubszą i najtwardszą podeszwę oznacza się literą D. Na najtrudniejsze polskie trasy, np. Orlą Perć w Tatrach wystarczy podeszwa oznakowana jako C. Podeszwy B i BC będą idealne na wędrówki w wyższych partiach Tatr oraz na innych stromych podejściach. Na wycieczki po dolinach lub łagodnych stokach, takich jak w Bieszczadach czy niższych górach, w zupełności wystarczą podeszwy znakowane A i AB.

Dobre buty to podstawa!

Jeśli zdecydujesz się na inwestycję w buty w góry, najlepiej dokonaj zakupów w sklepie stacjonarnym. Mimo że sklepy online posiadają coraz szerszy asortyment i większe udogodnienia, nic nie zastąpi przymierzenia buta i przekonania się jak leży na własnej stopie. Można zabrać ze sobą także grubsze skarpety, które nosimy w trakcie górskich wędrówek. Dobrze też jest zwrócić uwagę na membranę, czyli materiał regulujący temperaturę i odprowadzający wilgoć. Będzie to bardzo przydatne w trakcie szybko zmieniających się warunków atmosferycznych.

Opierając się na powyższych wskazówkach na pewno znajdziesz idealne buty w góry. A z nimi każda wycieczka będzie samą przyjemnością!

 

Buty wysokogórskie

 GaleriaKomentarze

 

  • dodano listopada 6, 2017 09:01

    Dodany przez: Ola , temat: odp

    w górach buty to najważniejsza rzecz, bo po całym dniu chodzenia po nierównościach na prawde nogi dostają w kość

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009