Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Artykuły » Szus po alpejskich stokach

Szus po alpejskich stokach

Jakie atrakcje czekają na turystów i gdzie uraczą nas najpyszniejszym jedzeniem

Dokąd warto pojechać: Arlberg - najlepszy
Wraz z leżącym po jego zachodniej stronie terenem narciarskim Lech-Zürs uchodzi za jeden z pięciu najlepszych na świecie regionów narciarskich (według raportu Skiresort Service International 2005/06). 85 kolejek linowych i wyciągów, 276 kilometrów nartostrad, najwyższy punkt: 2810 m n.p.m.

Bregenzerwald i Kaestrasse - najprzyjemniejszy
Region narciarski wymarzony dla miłośników przyrody. 92 kolejki linowe i wyciągi, 259 kilometrów nartostrad, naj-wyższy punkt: 2060 m n.p.m.

Montafon - wyczynowy
Istny raj dla fanów ostrej jazdy. Ale i spokojniejsi wędrowcy znajdą tu coś dla siebie: malowniczą wioskę Bartholomäberg i Bielerhöhe położone 2032m n.p.m. Turystów kuszą 62 kolejki linowe i wyciągi, 222 kilometry nartostrad.

Bludencja - rodzinna
Tutaj wypoczną całe rodziny. Idealny dla nich jest region wokół Bludencji, ze stokami narciarskimi w dolinie Brandertal, w parku biosfery Gros Walsertal i na zboczach Sonnenkopf w dolinie Klostertal. 35 kolejek linowych i wycią-gów, 110 km nartostrad.

Gdzie szukać informacji (Informacja turystyczna, czyli Landesverband Vorarlberg Tourismus, znajduje się w:

Postfach 302, 6901 Bregenz, tel. (43) 0557 442 52 50, mail: info@vorarlberg.travel, www.vorarlberg.travel

Zimowe ciekawostki

Wycieczki dla narciarzy
Oferuje je szkoła górska w dolinie Kleinwalsertal. Wyprawy są jednodniowe, z przewodnikiem dla narcia-rzy, snowboardzistów i amatorów freeride. Ceny: wycieczek od 65 euro (ok. 236 zł), semi-narium od 170 euro (ok. 618 zł). Więcej informacji: www.bergschule.at

Psie zaprzęgi. Jazdy nimi można spróbować w Bludenz i Bregenzerwald.
3-godzinna wycieczka wiedzie z Saloberkopf do jeziora Körbersee, a potem wokół niego. Odpoczynek w hotelu Körbersee. Koszt ok. 70 euro (ok. 254 zł) od osoby. Tel. (43) 664 240 74 22.

Helikopterem na górę Lech-Zürs to jedyna miejscowość w Vorarlbergu, oferująca heli-skiing, czyli wywożenie narciarzy na górskie szczyty helikopterem. Każda wyprawa musi mieć przewodnika. Loty organizowane są tylko w dni robocze. Cena od 520 euro (1890 zł) za osobę do 926 euro (3370 zł) za grupę siedmiu osób.

Regionalne przysmaki
Warto spróbować Kässpätzle - zacierki zasmażane z serem, Bodenseefelchen - rybę przypominającą pstrąga, poławianą w Jeziorze Bodeńskim. Skosz-tować można też alkoholu pędzonego z gruszek nazywanych w miejscowym dialekcie Subira - Subirera.

Co warto obejrzeć
Dom Sztuki w Regencji wystawia do 20 stycznia 2008 dzieła szwajcarskiego architekta Petera Zumthora. Szczegóły: www.bodenseevorarlberg.com

Ciekawe propozycje
SKI Bregenzerwald
To 4 noclegi (od niedzieli do czwartku) lub 3 (od czwartku do niedzieli) w wybranym ho-telu i 3-dniowy karnet. Cena od 268 euro (975 zł) za 2 oso-by w mieszkaniu wakacyjnym lub od 288 euro (1048 zł) w
4-gwiazdk. hotelu z 2 posiłkami dziennie. Szczegóły: www.bregenzerwald.at

Mieszkania z rabatem W dniach 12-26.01 i 22.03 -6.04: 7 noclegów, 6-dniowy karnet narciarski dla 2 dorosłych i 2 dzieci do 8 lat, 5-dnio-wy kurs narciarski, masaż i co-dzienna sauna od 761 euro 2770 zł). Szczegóły: www.haemmerle.brand.at

Michał Micor, Leszek Sadkowski
POLSKA Dziennik Zachodni

Data: 16 grudnia 2007

Szus po alpejskich stokach


Czekają na nich tysiące kilometrów nartostrad, śnieg jakiego nie znajdzie się nigdzie indziej na świecie oraz znakomita infrastruktura, od luksusowych hoteli po rodzinne pensjonaty. Nic dziwnego, że coraz więcej polskich turystów decyduje się na wypoczynek w jednym z alpejskich krajów.




Najpopularniejsze są ośrodki w Austrii i północnych Włoszech.

Za ich wyborem przemawia najszybszy i najwygodniejszy dojazd, oraz przyzwyczajenie. To się jednak zmienia. Coraz chętniej odwiedzamy też Francję i Szwajcarię. A wszystko dzięki tanim liniom lotniczym, które na okres zimowy uruchomiły wiele dodatkowych połączeń do miast położonych u podnóży Alp. Możemy polecieć do Monachium, Mediolanu, Bergamo, Turynu, Genewy, Zurychu, Lyonu czy Grenoble. Godzina, dwie lotu i jesteśmy w dowolnym zakątku Alp. Wiele alpejskich kurortów uruchomiło specjalne busy z lotniska. Nie musimy zatem martwić się o transport na miejscu.

Wśród polskich narciarzy coraz większą popularnością cieszą się ośrodki narciarskie w Szwajcarii i Francji.
W tym drugim kraju możemy wybrać się m.in. do Trzech Dolin. To największy obszar narciarski na świecie, zajmuje teren o wielkości aż 400 km kwadratowych. Leży zaledwie 120 km od Grenoble. Wszystkie stacje narciarskie są połączone wyciągami i trasami narciarskimi. Po wykupieniu karnetu narciarze mogą korzystać z ponad 600 km tras.

Z kolei w Szwajcarii ogromną popularnością cieszy się słynne Zermatt.
Jego głównymi atrakcjami są górujący nad miastem Matterhorn, jeden z najpiękniejszych szczytów Alp, oraz jedna z najdłuższych nartostrad prowadząca z lodowca Theodul do centrum Zermatt. Liczy aż 17 km długości.

Warto także zajrzeć do doliny Samnaun na styku Szwajcarii, Austrii i Włoch. Narciarze mają do dyspozycji ponad 235 km tras zjazdowych. Są one sztucznie naśnieżane oraz wyposażone w zabezpieczenia przeciwlawinowe. Obsługuje je 40 nowoczesnych wyciągów.

W zachodniej części Austrii, między Jeziorem Bodeńskim i Arlbergiem, na granicy ze Szwajcarią i Niemcami leży kraj związkowy Vorarlberg. Mimo dogodnego położenia, bo łatwo do niego dojechać autostradami z Niemec lub Austrii, Polacy jeszcze nie wypoczywają w nim tak licznie, jak w innych częściach Austrii. A w kraju tym jesteśmy liczącą się dla miejscowego biznesu grupą turystów.

Vorarlberg - na jego stokach niestety nie słychać zbyt często języka polskiego. A szkoda, bo kraj ten wprawdzie nie oszałamia rozmiarami, kusi za to jakością i marką. Nazwy takie jak Arlberg czy Montafon są dobrze znane wszystkim fanom narciarstwa. 350 wyciągów i kolejek linowych, w tym część wyposażona w podgrzewane siedzenia, stoki sięgające do wysokości 2,5 km n.p.m. i oferta "Apres-Ski" - miłośnicy białego szaleństwa mają tu wszystko, czego potrzebują.

Z kolei na snowboardzistów czekają halfpipes i funparki. Na miłośników biegów narciarskich - malownicze trasy wspinające się na 2 km n.p.m. Są tu także szlaki dla wędrowców, tory saneczkowe, lodowe do jazdy szybkiej i curlin-gu, trasy przeznaczone dla rakiet śnieżnych czy wreszcie wieże do lodowej wspinaczki.

Stolicą landu Vorarlberg jest blisko 30-tysięczna Bregencja, położona nad brzegami jeziora Bodeńskiego. Liczące blisko 2 tysiące lat miasto wyróżnia się charakterystyczną wieżą św. Marcina, wznoszącą się w średniowiecznym centrum. Od innych alpejskich miejscowości wyróżnia się też nowoczesną architekturą.

Bregencja to miasto kultury i sztuki. Odbywają się tu liczne wystawy i festiwale. Jednym z najważniejszych jest Festiwal Bregencki, podczas którego czołowi reżyserzy Europy od blisko pół wieku prezentują na jeziorze operowe inscenizacje. Muzykę zapewniają słynni filharmonicy wiedeńscy. Przedstawienia ściągają do miasta tysiące turystów.

Bad Gastein - miasteczko i jego okolice Polacy lepiej znają od Vorarlbergu, choć i tu jeszcze nie jest nas wielu w porównaniu z przybyszami innych narodowości. Ta słynna miejscowość uzdrowiskowa położona na wysokości 1080 m n.p.m., kusi dziesiątkami imprez, setkami kilometrów nartostrad i gorącymi źródłami.

Wszystko to sprawia, że narciarze ze wszystkich stron świata ściągają tu tłumnie od wielu lat. Samo Bad Gastein to jedno z trzech, obok Bad Hofgastein i Dorfgastein, miasteczek należących do tzw. regionu urlopowego Gastein. Każde z nich ma odmienny charakter.

Bad Gastein wyróżnia się pochodzącymi z XIX wieku budynkami pensjonatów i hoteli. Już wówczas było to znane uzdrowisko, chętnie odwiedzane przez europejskie elity. Częstym gościem bywał tu sam cesarz Franciszek Józef. Miejscowi twierdzą, że doskonale wiedział, co robi %07- miasto szczyci się 18 źródłami termalnymi, na bazie których wybudowano całe zaplecze. Otaczające miasteczko monumentalne góry, będące częścią parku narodowego Wysokie Taury, dopełniają swoistego klimatu doliny.

Bad Gastein znane jest też z pierwszych na świecie wyciągów. Austriacy tłumaczą, że powodem ich powstania nie była wcale fascynacja narciarstwem, ale potrzeba zwiezienia na dół zmęczonych wysokogórską wspinaczką angielskich dam, które w Alpy udawały się razem ze swoimi mężami, ale nie wytrzymywały trudów marszu.

Region jest częścią stowarzyszenia narciarskiego Ski amade. Dzięki temu na jednym karnecie można korzystać aż ze 860 km narciarskich tras.

Podobnie jak Vorlarlberg czy Gastein, również Karyntia jest prawdziwą narciarską mekką. W regionie tym znajduje się aż kilkanaście regionów narciarskich. Najbardziej znane to: Grossglockner/Heiligenblut, Sportregion Moelltal, Skiarena Nassfeld czy Bad Kleinkichheim.

Zwolennicy miejscowych stoków twierdzą nawet, że zimą okolica zamienia się w jedną gigantyczną trasę narciarską.



 


Komentarze

 

Brak komentarzy.

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009