Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Artykuły » A gdyby tak zamieszkać w górach? Czyli o kredytach hipotecznych

Beskidzkie widoki

Beskidzkie widoki


Data: 4 sierpnia 2017 Region: Beskidy

A gdyby tak zamieszkać w górach? Czyli o kredytach hipotecznych

Każdy mieszkaniec nizin, który odwiedził kiedykolwiek góry, choć przez chwilę poczuł chęć zamieszkania w tak urokliwym miejscu. Piękne krajobrazy, bliskość natury – osiedlenie w górach niesie wiele korzyści. Nie musi ono wcale pozostawać jedynie w sferze marzeń, choć nie jest to też najtańszy pomysł. Na szczęście z kredytami hipotecznymi własny dom w górach staje się możliwy.

Beskidy – tu chce się mieszkać

Beskidy słyną wśród turystów z wspaniałych krajobrazów i czystego środowiska. Pod względem warunków przyrodniczych w niczym nie ustępują bardziej znanym Tatrom. W Beskidach jest wszystko to, za co kochamy góry – piękne widoki, świeże powietrze, nieskażona przyroda. Podziwiając górskie szczyty na wakacjach, aż nie chce się wyjeżdżać. Chce się zostać w Beskidach na stałe i codziennie napawać się górskimi urokami. Obszar Beskidów i Podbeskidzia to z tego powodu także atrakcyjne miejsce dla inwestorów – idealne miejsce do tworzenia infrastruktury turystycznej, na przykład hoteli czy pensjonatów. Niezależnie od tego, jakie pobudki ciągną nas w góry, nie musimy pozostawiać pomysłu zamieszkania u podnóża Beskidów w sferze marzeń. Co zrobić, by uwić sobie gniazdko w tym pięknym regionie Polski?

Zbuduj własny dom u podnóża Beskidów

Mamy do dyspozycji kilka możliwości – kupno mieszkania lub domu, bądź też działki budowlanej i budowa własnego domu od podstaw. Mimo tak atrakcyjnego położenia Beskidów i Podbeskidzia, działki budowlane na tym obszarze cechują się dość przystępnymi cenami. Przykładowo, koło 120 złotych za metr kwadratowy działki zapłacimy w pobliżu urokliwej Brennej w Beskidzie Śląskim. Ceny działek mogą być naprawdę niskie, choć decydując się na budowę domu w górach koniecznie musimy pamiętać o uwarunkowaniach terenu i jego naturalnych nierównościach. Opanowanie górskiej powierzchni może nieść za sobą dodatkowe koszty.

Mieszkania na Podbeskidziu w atrakcyjnych cenach

Jeśli nie czujemy się na siłach, by samodzielnie budować dom na trudnym mimo wszystko górskim podłożu, możemy poszukać własnych czterech kątów na rynku wtórnym. Ceny nieruchomości na nim bynajmniej nie odstraszają. Najdrożej jest w Bielsku-Białej, gdzie ceny wynoszą przeciętnie 3,2 tysiąca złotych za metr kwadratowy, ale już w Żywcu jest to nieco poniżej 3 tysięcy złotych. W Pszczynie ceny wynoszą około 2,6 tysiąca, a w Skoczowie – mniej więcej 2,5. Ceny mieszkań w Nowym Sączu zaczynają się od 2,4 tysiąca za metr kwadratowy. Nie są to jakoś wyjątkowo wygórowane sumy, a bliskość pięknych okolic sprawia, że naprawdę warto rozważyć przeprowadzkę do podnóża Beskidów.

Kredyt hipoteczny przybliży nas do wymarzonego mieszkania

Co jednak, gdy nie dysponujemy taką ilością gotówki, by od razu stać się właścicielem działki albo nieruchomości w Beskidach? Z pomocą przychodzą kredyty. Kredyty hipoteczne różnią się od typowych gotówkowych tym, że ich głównym celem jest nabycie domu lub mieszkania bądź budowa domu na działce budowlanej. Zabezpieczeniem kredytu jest hipoteka, czyli ograniczone na rzecz banku prawo do nieruchomości. Bank pożycza nam odpowiednią kwotę pieniędzy na zakup działki, domu lub nieruchomości, a my możemy spłacać ją przez dłuższy czas. Najważniejsze informacje o kredytach hipotecznych oraz ranking najlepszych kredytów hipotecznych znajdziemy na hipoteki.net.

Wkład własny – na czym polega?

Banki nie udzielą nam pożyczki w wysokości pełnej sumy. Wymagają pewnego wkładu własnego – część wartości nieruchomości musi być sfinansowana przez nas. Zgodnie z przepisami jest to obecnie 20% wartości nieruchomości. W przypadku budowy domu na własnej działce jej koszt można już policzyć do wkładu własnego, podobnie jak koszty projektów architektonicznych i innych działań związanych z budową. Wkład własny nie może być jednak sfinansowany z innego kredytu – musimy na niego uzbierać sami.

Mieszkanie Dla Młodych rozwiąże problem wkładu własnego

Nawet jeśli nie mamy wystarczającej kwoty pieniędzy, by pokryć wkład własny, to nie musi to być jeszcze powód do niepokoju. Możemy wziąć udział w rządowych programach wsparcia dla osób ubiegających się o własne mieszkanie. Jednym z nich jest program Mieszkanie Dla Młodych, dedykowany osobom do 35. roku życia, małżeństwom, w których

młodszy małżonek nie przekroczył 35. roku życia oraz rodzinom wielodzietnym. Polega on na dofinansowaniu do wkładu własnego kredytu hipotecznego. Dopłaty uzyskać można zarówno do kredytu na kupno mieszkania i domu, jak i do samodzielnej budowy domu na działce budowlanej. Wysokość dofinansowania zależeć może od wielu czynników – od rozmiarów nieruchomości, przez jej lokalizację, po liczbę dzieci w naszej rodzinie. Wciąż można się zapisywać do programu Mieszkanie Dla Młodych, a ponieważ chętnych nie brakuje, lepiej się pospieszyć. Więcej informacji pod Mieszkaniedm.pl.

Indywidualne Konto Mieszkaniowe zachęci do oszczędności

Już niedługo ruszy kolejny, po Mieszkaniu Dla Młodych, rządowy program mieszkaniowy. Program Indywidualne Konta Mieszkaniowe promować ma oszczędzanie na cele mieszkaniowe. Jego istotą będą specjalne konta, na które beneficjenci programu odkładać będą mogli pieniądze na własną nieruchomość. Regularne odkładanie będzie premiowane. Wszystkie informacje o programie znaleźć możemy na ikm.org.pl.

Beskidy na wyciągnięcie ręki

Jak widać, mamy wiele możliwości, które mogą pomóc nam przybliżyć się do zamieszkania w malowniczych Beskidach. Od kredytu hipotecznego po dopłaty z Mieszkania Dla Młodych i premie Indywidualnego Konta Mieszkaniowego – dom w górach nie musi pozostawać w sferze naszych marzeń. Piękne Beskidy są naprawdę na wyciągnięcie ręki.GaleriaKomentarze

 

 • dodano kwietnia 4, 2018 13:00

  Dodany przez: Marta , temat: artykuł

  Interesująca sprawa, ale te koszta.. :/

 • dodano kwietnia 3, 2018 13:49

  Dodany przez: Sara , temat: artykuł

  Zamieszkać w górach.. marzenie po prostu. Tylko za daleko od rodziny :/

 • dodano marca 22, 2018 09:37

  Dodany przez: Aleksandra , temat: dom

  Można by tam praktycznie żyć z samej turystyki ;)

 • dodano sierpnia 28, 2017 09:20

  Dodany przez: Marcin , temat: Góry.

  Ja bardzo bym chciał zamieszkać ale na razie właśnie budżet finansowy mi nie pozwala na takie manewry.

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009