Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Artykuły » Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo na stoku?

Na stoku

Na stoku


Data: 1 marca 2019

Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo na stoku?

Chcesz wykorzystać ferie na wypad w góry? Cały rok czekałeś na sezon narciarski, a kiedy wreszcie nastał, musisz tylko wybrać dogodną lokalizację, spakować walizki i można wyruszać. Ale, ale, zaczekaj! Upewnij się, że zadbałeś o wszystkie kwestie bezpieczeństwa. Przeczytaj nasz poradnik i odhacz na liście punkty, które już wypełniłeś. Chroń siebie i innych narciarzy na stoku.

Urazy na stoku – jak zapobiegać?

Jeśli jeździsz na nartach lub snowboardzie tylko raz do roku, Twój sprzęt sportowy może nie być odpowiednio przygotowany do jazdy. To czysta formalność, jednak na wszelki wypadek sprawdź buty, kask i narty. Czy wszystko pasuje? Czy nart nie trzeba wyregulować lub nasmarować? A może jeden z członków rodziny przez ostatni rok sporo podrósł i narty są na niego za krótkie? Zadbaj o wyposażenie odpowiednio wcześnie, bo wypożyczanie sprzętu na miejscu i na szybko może Cię kosztować niepotrzebnie wiele.

Pamiętaj o odpowiedniej odzieży: kolorowej, jaskrawej, być może nawet odblaskowej. Nawet jeśli na co dzień nie lubisz się wyróżniać, a Twoje ulubione barwy to szarości i beże, na stoku postaraj się zmienić tok myślenia. Jednolite kolory na trasie nie są wskazane, z racji iż możesz zlać się z otoczeniem. Przy gorszych warunkach pogodowych czy słabszym oświetleniu inny narciarz może Cię nie zauważyć i nieszczęście gotowe.

content-photo

Urazy stoku – jak się zachować?

Może się zdarzyć, że podczas zjeżdżania na nartach czy snowboardzie doznasz urazu lub kontuzji. Z tego powodu bardzo ważne jest wcześniejsze wykupienie ubezpieczenia turystycznego opiewającego na wysoką kwotę odnośnie kosztów leczenia. 30 tys. euro to minimum, choć zalecamy wybrać nawet 50 tys. euro. Warto również rozszerzyć polisę narciarską o NNW. To niezastąpiony dodatek, który sprawdzi się przede wszystkim wtedy, gdy doznasz urazu długotrwałego i np. po powrocie do domu nie będziesz mógł kontynuować pracy zawodowej. Zobacz, z czego jeszcze może lub powinno składać się ubezpieczenie na narty: https://kioskpolis.pl/wyjazd-na-narty-do-szwajcarii-jakie-ubezpieczenie/.

Jeśli wybierasz się na narty do państwa członkowskiego Unii Europejskiej, warto, byś jeszcze w Polsce wyrobił sobie EKUZ. Jest to dokument, który upoważnia do korzystania z darmowej państwowej opieki medycznej w takim samym stopniu, w jakim przysługuje obywatelom tego kraju. Można powiedzieć, że EKUZ stanowi „przedłużenie NFZ-u” w Unii Europejskiej. Jest nieoceniony dla każdego, kto podróżuje często lub wyjeżdża na dłuższy czas.

content-photo

Urazy na stoku – tego nie wolno!

Skupmy się także na tym, czego na stoku robić się nie powinno lub absolutnie nie wolno. Nie powinno się na przykład zatrzymywać na środku stoku. Jeśli uwiera Cię but, puściło wiązadło, chcesz coś poprawić lub po prostu zaczekać na bliską osobę, która została w tyle, zjedź na bok trasy.

Unikaj jeżdżenia pod wyciągiem. Mimo iż krzesełka i gondole są dobrze zabezpieczone, narciarzowi może spaść jakiś przedmiot, chociażby kijek.

Nigdy, przenigdy nie pij alkoholu przed ani w trakcie jazdy! Nawet jeśli przerywasz białe szaleństwo na stoku, by zjeść ciepły obiad, nie zamawiaj do niego piwa ani grzanego wina. Nimi uraczysz się później. Pod wpływem alkoholu masz spowolnione reakcje i możesz źle ocenić sytuację, narażając siebie bądź kogoś na duże niebezpieczeństwo. Pamiętaj też, że jeśli wykupiłeś ubezpieczenie, a do szkody dojdzie po tym, jak spożyłeś alkohol, nie zostanie Ci wypłacone odszkodowanie.



 


Komentarze

 

Brak komentarzy.

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009