Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Artykuły » Beskidy - Raj dla Wędkarzy

Beskidy - Raj dla Wędkarzy

Data: 14 marca 2019

Beskidy - Raj dla Wędkarzy

Beskidy to pasmo górskie rozciągające się w południowej Polsce, które poza bogactwem unikatowych krajobrazów, posiada wyjątkowe otoczenie parków narodowych, pełnych niespotykanej fauny i flory. Wszystko to jest powodem, który przyciąga turystów nie tylko z terenów całej Polski, ale również z sąsiadujących krajów.

Jednocześnie Beskidy są wymarzonym miejscem dla wędkarstwa muchowego i spinningowego. Górskie potoki łącząc się ze sobą, tworzą jedne z najpiękniejszych rzek, obfitujących w ryby, niespotykane w innych częściach kraju. Czysta woda, bogactwo około wodnej fauny sprawia, że Beskidy są rajem dla ryb takich jak:
  • lipień,
  • pstrąg potokowy,
  • leszcz,
  • karaś,
  • karp.
Doskonałe warunki panujące w terenach górskich przyciągają zarówno dopiero osoby zaczynające przygodę z wędkarstwem, jak również doświadczonych wędkarzy.


Jak przygotować się do wyprawy wędkarskiej?

Osoby przyjeżdżające po raz pierwszy oraz mniej doświadczeni wędkarze, mogą liczyć na pomoc ekspertów od połowu w górskich rzekach. Niezależnie czy wybierzesz Rabę, Dunajec, San czy Wisłok istnieje możliwość skorzystania z przygotowanego wcześniej wyjazdu. W przypadku firm takich jak Salix Alba, która zajmuje się organizacją wypraw wędkarskich, liczyć możesz nie tylko na poznanie najlepszych łowisk na danej rzece, ale również poznać kulturę i historię okolicznych mieszkańców. Jest to wygodne wyjście, ponieważ nie musisz martwić się ani o miejsce noclegowe, transport czy nawet wyżywienie. Jeśli jednak zdecydujesz się na samotny wyjazd, polecamy wcześniejsze zaczerpnięcie rady na forach internetowych, wśród znajomych wędkarzy, aby wyjazd okazał się jak najbardziej udany. Pamiętaj, jednak że wiele odcinków rzek posiada odcinki catch & release. Konieczne będzie również opłacenie składki w okręgowym Polskim Związku Wędkarskim.


Wędkarstwo muchowe

Zdecydowana większość wędkarzy na terenach górskich korzysta z technik spinningowych, jak również z techniki muchowej. Jeśli nie mieli Państwo wcześniej styczności z wędkarstwem muchowym to w Beskidach, można tą technikę poznać i zgłębić. Konieczne będzie zaopatrzenie się w niezbędny sprzęt. Wędkarstwo muchowe poza oczywiście wędką wymaga dobrania odpowiedniej sztucznej muchy do typu łowiska, rodzaju ryb, które zamierzamy łowić, a także aspektów, o których nie wszyscy pamiętają jak pora roku stan wód czy warunki atmosferyczne. O ogromnym wyborze much świadczyć może to, że wyróżniamy kilka ich kategorii. Znajdziemy między innymi:
  • nimfy,
  • muchy suche,
  • muchy mokre,
  • streamery.

Zachęcamy przed wyprawą poczytać więcej na ten temat, gdyż cenne porady doświadczonych wędkarzy mogą z całą pewnością usprawnić proces poznawania tej niezwykle satysfakcjonującej techniki wędkarskiej.


Najlepsze pora roku, aby odwiedzić Beskidy?

Na to pytanie z całą pewnością będzie ciężko nam odpowiedzieć. Każda z pór roku ma swoje cechy charakterystyczne, których nie znajdziemy w innym okresie czasu. Wędkarze często podkreślają, że łowiąc w tym samym miejscu wiosną, latem czy jesienią trzeba być przygotowanym na to, że specyfika połowu będzie zupełnie inna. Nie ma to związku, tylko i wyłącznie z rodzajem owadów, które są głównym pożywieniem ryb, ale równie ważne okazują się kwestie takie, jak stan wody, jej czystość czy temperatura. Ryby doskonale przystosowują się do zmiennych warunków, a do Państwa należy odpowiednie odczytanie zachowania ryb, co daje ogromną satysfakcję. Nie wybierajmy więc jednej pory roku, odwiedzajmy Beskidy, kiedy tylko mamy taką możliwość. Zakochajcie się w wiosennych łąkach pokrytymi bogactwem unikatowych kwiatów i ziół, i nie zapominajcie o Polskiej złotej jesieni, która w górach jest wyjątkowa.


GaleriaKomentarze

 

Brak komentarzy.

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009