Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Artykuły » Wybierasz się w góry albo do lasu? Sprawdź, co warto mieć przy ...

Wycieczka w góry albo do lasu

Wycieczka w góry albo do lasu


Data: 22 stycznia 2021

Wybierasz się w góry albo do lasu? Sprawdź, co warto mieć przy sobie

Wyprawy na łono dzikiej natury mogą być wspaniałym przeżyciem, które zapamiętamy na długo. Żeby z wycieczki do lasu albo w góry wynieść tylko dobre wspomnienia, musimy się odpowiednio przygotować. Co należy zabrać ze sobą, jeśli planujemy spędzić cały dzień poza domem?

Właściwe wyposażenie to nie tylko poprawia komfort wielogodzinnych wypraw z dala od restauracji czy hoteli, ale przede wszystkim zapewnia nam bezpieczeństwo. W górach lub w głębokim lesie może wydarzyć się wiele sytuacji, na które nie jesteśmy przygotowani. Po przeczytaniu tego artykułu, już będziecie.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Jednym z podstawowych środków bezpieczeństwa przy każdej wyprawie w góry lub dziką knieję jest adekwatny do warunków ubiór. Dla wielu z nas dobór ubrań stosownych do pory roku czy prognoz meteorologicznych może się wydawać oczywistością, jednak w mediach nadal możemy spotkać alarmujące informacje o kolejnym turyście, który wybrał się w trudny teren z niewłaściwym obuwiu lub ubrał się za lekko jak na zimę w górach. Dlatego, zwłaszcza zimą, należy pamiętać o bieliźnie termoaktywnej, odzieży wierzchniej odpornej na wilgoć oraz wygodnych i solidnych butach. Warto też wyposażyć swój strój w elementy odblaskowe. Do podstawowego wyposażenia, które zabieramy ze sobą na szlak powinny należeć apteczka pierwszej pomocy, w której znajdziemy środki i materiały z aktualną datą ważności. Specjalne apteczki turystyczne nie zabierają w plecaku dużo miejsca, natomiast zawierają wszystkie niezbędne artykuły do udzielenia pierwszej pomocy. Wybierając się chociażby na kilkugodzinny spacer, nie wolno zapomnieć o nawodnieniu. To najważniejszy element, który powinien mieć przy sobie każdy turysta czy entuzjasta bushcraftu. Pamiętajmy, żeby lepiej nie pić wody z górskich potoków czy innych naturalnych źródeł, gdyż mogą zawierać wiele bakterii, które nam szkodzą. Latem miejmy więc przy sobie kilka butelek wody, a zimą niezawodne będą termosy, które nie tylko dostarczą nam wody, ale również ogrzeją w mroźny dzień. Kolejny ważny element, który zabieram w podróż dla naszego bezpieczeństwa to urządzenia do orientacji w terenie. Zdawanie się wyłącznie na urządzenia elektroniczne, jak smartfon z GPS może przysporzyć nam kłopotów, kiedy bateria się rozładuje. Dlatego warto mieć dodatkowe źródło zasilania w postaci powerbanku. Niektórzy na łono natury wybierają się, żeby odciąć się od elektroniki. Takim osobom polecamy wziąć ze sobą mapę oraz kompas, które wskażą nam drogę, jeśli się zgubimy.

Sprzęt turystyczny, który warto mieć

Dla podróżników, którzy wybierają się na całodniowe wyprawy z dala od cywilizacji, polecamy wrzucić do plecaka jeszcze kilka wartościowych akcesoriów. Pierwszym będzie wielofunkcyjny scyzoryk, który może posłużyć nam do przygotowania ciepłego posiłku, naprawy rzeczy, które ulegną awarii podczas wyprawy lub przygotowania noclegu. Bez naostrzonego nożyka trudno wyobrazić sobie wyprawę z prawdziwego zdarzenia. Jeśli planujecie powrót późnym wieczorem albo nawet nocowanie w dziczy, kluczowe będzie oczywiście źródło światła. Tutaj najbardziej praktyczne są latarki czołowe, które dostarczają światła w kierunku wzroku. Jeśli chcemy zjeść na łonie natury coś ciepłego, niezbędna będzie kuchenka turystyczna. Wbrew pozorom zabranie jej ze sobą nie oznacza nadmiernego wysiłku. Specjalne modele z jednym palnikiem i nabojem gazowym nie zabierają dużo miejsca i są stosunkowo lekkie. Nie zapominajmy też o higienie. Warto mieć przy sobie środek dezynfekujący oraz ręcznik szybkoschnący.


GaleriaKomentarze

 

Brak komentarzy.

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009