Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Artykuły » 10 pokarmów o największej zawartości kalorii

10 pokarmów o największej zawartości kalorii

Data: 17 sierpnia 2022

10 pokarmów o największej zawartości kalorii

Kalorie to podstawowa jednostka energii używana do pomiaru energii zawartej w pożywieniu. Wszyscy potrzebujemy pewnej liczby kalorii, żeby utrzymać funkcje życiowe organizmu. Liczba kalorii, których potrzebuje dana osoba, zależy od takich czynników, jak wiek, płeć i beztłuszczowa masa mięśniowa.


Jedzenie zbyt małej ilości kalorii przez dłuższy czas powoduje niedowagę, która prowadzi do zaniku mięśni, osłabienia odporności i w końcu do niewydolności organów. I odwrotnie, spożywanie zbyt dużej ilości kalorii powoduje nadwagę, a następnie otyłość, co zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca, cukrzycy typu II i nowotworów.

Ryż

Ryż to źródło węglowodanów o dużej zawartości kalorii, które znacząco wspomaga proces przybierania na wadze.

Jedna filiżanka białego ryżu zawiera około 200 kalorii, 44 gramy węglowodanów i bardzo mało tłuszczu. Jest to również wygodne i przyjazne dla kieszeni źródło wysokokalorycznego pożywienia. Może być bazą do wielu dań i z powodzeniem zastąpi ziemniaki i pieczywo.

Ziemniaki i skrobia

Już 1 łyżka stołowa (12 gramów) skrobi ziemniaczanej zawiera: 40 kalorii i 10 gramów węglowodanów. Ziemniaki i inne pokarmy zawierające skrobię, takie jak komosa ryżowa, owies, kabaczek, zimowe warzywa korzeniowe i inne, dodają kalorii i węglowodanów do diety. Badania wykazały, że ziemniaki zawierają witaminę C, witaminę B6, potas, magnez, żelazo i foliany. Ponadto zwiększają zapasy glikogenu w mięśniach, które stanowią źródło paliwa podczas uprawiania sportu i innych czynności. Te pokarmy zawierające skrobię są dobrym źródłem składników odżywczych i błonnika.

Chleb pełnoziarnisty

Pszenica składa się głównie z węglowodanów, ale zawiera też umiarkowaną ilość białka. Chleb pełnoziarnisty jest dobrym źródłem węglowodanów i kalorii. Zawiera również witaminy, minerały i błonnik, które zapewniają unikalny zestaw korzyści. Chleb pełnoziarnisty jest nawet lepszy niż biały, ponieważ mąka pełnoziarnista nadal zawiera zarodki i otręby. Co więcej, pełne ziarno sprawia, że chleb jest gęstszy, a więc ma więcej kalorii na porcję. Dlatego, żeby przybrać na wadze lub zbudować mięśnie, należy wybierać pieczywo pełnoziarniste, zawierające co najmniej 3 gramy błonnika na porcję. Więcej odnośnie diet na meridiasprzedam.plom.pl

Łosoś i tłuste ryby

Łosoś i tłuste ryby są również uważane za dobre źródło białka i zdrowych tłuszczów. Ponadto są dobrym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, które mają właściwości przeciwzapalne i zmniejszają ryzyko chorób układu krążenia i zakrzepów krwi. Pomagają też budować mięśnie i zdrowo przybierać na wadze.


 


Komentarze

 

Brak komentarzy.

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009