Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Artykuły » Jedzenie, które wybierasz, może mieć wpływ na twój sen

Jedzenie

Jedzenie


Data: 12 września 2022

Jedzenie, które wybierasz, może mieć wpływ na twój sen

Wielu Polaków cierpi na bezsenność lub niespokojny sen. Czy wpływ na to może mieć nasze odżywianie? Badania pokazują, że wzorowanie się na diecie śródziemnomorskiej może być skuteczną strategią poprawy jakości snu.

Oznacza to spożywanie przede wszystkim węglowodanów złożonych, tłuszczów wielonienasyconych, dużej ilości owoców i warzyw oraz pokarmów przeciwzapalnych zawierających przeciwutleniacze i tłuszcze omega-3.

Składniki odżywcze i sen

Jeśli chodzi o węglowodany, liczy się ich jakość. Niektóre z dotychczasowych badań wykazały, że większe spożycie błonnika wiąże się z większą ilością głębokiego snu, natomiast większe spożycie cukru wiąże się z bardziej lekkim snem. Oznacza to, że lepiej jest jeść więcej węglowodanów o wysokiej zawartości błonnika, takich jak pełne ziarna, warzywa i rośliny strączkowe, a mniej rafinowanych słodyczy, takich jak napoje gazowane, słodycze i lody. Spożywanie białka jest również związane z jakością snu. Dieta niskobiałkowa wiąże się z mniejszą efektywnością snu, natomiast umiarkowana ilość białka wiąże się z większą ilością snu REM.

Zarówno ilość, jak i rodzaj tłuszczu w diecie może wpływać na jakość snu. Spożywanie większej ilości tłuszczu wiąże się z krótszym czasem trwania snu. Ogólnie rzecz biorąc, większe spożycie tłuszczów nasyconych może powodować gorszą jakość snu, podczas gdy tłuszcze wielonienasycone i omega-3 mają lepsze efekty.

Wskazówki dotyczące diety, które pomogą Ci lepiej spać

Napoje, które negatywnie wpływają na sen. Kofeina, zawarta w kawie, herbacie, coli, napojach energetycznych, czekoladzie i niektórych produktach spożywczych wzbogaconych o kofeinę, działa jak środek pobudzający. Świetnie budzi cię rano, ale zbyt duża ilość kofeiny w ciągu dnia może zaszkodzić twojemu snu.

Kofeina jest środkiem stymulującym centralny układ nerwowy, który zwiększa energię. Może zakłócić sen, zwłaszcza jeśli zostanie spożyta w ciągu sześciu godzin przed położeniem się do łóżka. Osoby, które są bardzo wrażliwe na kofeinę, mogą być zmuszone do odstawienia jej nawet 12 godzin wcześniej. U niektórych osób wpływ kofeiny jest mniejszy, ale jeśli doświadczasz zaburzeń snu, oceń, kiedy spożywasz kofeinę w ciągu dnia i poeksperymentuj. Dużo na temat diet i zdrowia w medicot.pl

Dieta wspomagająca zasypianie

Niektóre produkty spożywcze mogą poprawić twoją zdolność do zasypiania i utrzymywania snu. Wykazano, że tryptofan, aminokwas, który pomaga w produkcji serotoniny, wspomaga efektywność i długość snu. Badania zarówno nad źródłami pokarmowymi, jak i suplementami wykazały pozytywne wyniki. Pokarmy, które zawierają tryptofan lub pomagają organizmowi w jego produkcji, to indyk, banany i nasiona słonecznika. Innym mikroelementem przyjaznym zasypianiu jest magnez.GaleriaKomentarze

 

Brak komentarzy.

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009