Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Aktualności » Teren Góry Zamkowej w Cieszynie wreszcie będzie ładniejszy

Rewitalizacja Wzgórza Zamkowego została poprzedzona badaniami archeologicznymi (© fot. Jacek Drost)

Rewitalizacja Wzgórza Zamkowego została poprzedzona badaniami archeologicznymi (© fot. Jacek Drost)

- Prace na Wzgórzu Zamkowym będą prowadzone pod nadzorem archeologa. Już wcześniej w miejscach, gdzie będą wykonywane wykopy były prowadzone badania archeologiczne, by sprawdzić teren - podkreśla Włodzimierz Cybulski, wiceburmistrz miasta.

Natrafienie na znalezisko jest jednak wielce prawdopodobne. Zdaniem Stanisława Kaweckigo w przypadku znalezienia czegoś większego, czego nie da się wyjąć z ziemi jak np. kawałka glinianego naczynia, prace w tym miejscu zostaną chwilowo wstrzymane.

To jednak jest przewidziane w umowie z wykonawcą. Prace związane z rewitalizacją cieszyńskiego wzgórza mają potrwać do czerwca 2010 roku.

Utrudnienia
Dostęp do wzgórza i działających tam instytucji będzie utrudniony.
W związku z rewitalizacją Góry Zamkowej w tym roku nie będzie także możliwości organizowania imprez plenerowych na terenie parku na wzgórzu.

Łukasz Klimaniec
POLSKA Dziennik Zachodni

Teren Góry Zamkowej w Cieszynie wreszcie będzie ładniejszy

Data: 19 maj 2009 Region: Cieszyn

Rozpoczyna się kompleksowy remont Wzgórza Zamkowego w Cieszynie, największej atrakcji turystycznej miasta i jednego z najbardziej charakterystycznych miejsc w regionie (cieszyńska Rotunda jest nawet na banknocie 20-złotowym). Dziś teren budowy zostanie przekazany wykonawcy.

- To bardzo ważna inwestycja dla Cieszyna - przekonuje Stanisław Kawecki, wicedyrektor Miejskiego Zarządu Dróg.

Remont Wzgórza Zamkowego to konieczność. Na tym terenie znajdują się Rotunda św. Mikołaja z XI wieku oraz Wieża Piastowska z XIV wieku. To tu w XIV wieku powstał wspaniały obronny zamek gotycki - górny (złożony z budynków mieszkalnych otoczonych murem z basztami oraz wieżą, a także z kaplicą zamkową na dziedzińcu) oraz dolny (znajdowały się w nim lochy, pomieszczenia gospodarcze i mieszkania dla służby, z basztami i mostem zwodzonym). Miejsce jest chętnie odwiedzane przez turystów, którzy nie mają za bardzo gdzie usiąść, chodzą zniszczonymi chodnikami mijając obskurne latarnie stojące tuż przy alejkach.

- Po wojnie wykonywano pewne prace przy Rotundzie czy Zamku, ale nigdy nie było kompleksowego podejścia do całego terenu. Chodzi o przywrócenie właściwego wyglądu i estetykę - tłumaczy Kawecki.

Rewitalizacja Wzgórza Zamkowego jest możliwa dzięki projektowi cieszyńskich urzędników, którzy wspólnie ze swoimi kolegami z Czeskiego Cieszyna stworzyli projekt Revitalpark 2010. W ramach projektu Czesi wybudują replikę przedwojennej kawiarenki Avion przy rzece Olzie (prace już trwają), zagospodarowany zostanie park Masarykovy Sady, wyremontowany będzie też most Przyjaźni.

Na wzgórzu budowlańcy zrobią nowe chodniki i dojazd na podzamcze. Przebudowany zostanie plac za budynkiem Szkoły Muzycznej, a w jego centrum stanie niewielka fontanna. Teraz wzgórze zyska nowe oświetlenie, a budynek zamku nową iluminację. Pojawią się ławki parkowe, latarnie, kosze na śmieci, donice kwiatowe i system informacji turystycznej. Całość pochłonie 3,2 mln złotych.


 


Komentarze

 

Brak komentarzy.

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009