Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Aktualności » Od podtopień po prawie 80 cm śniegu

Fot.: Arch. Beskidy24.pl

Fot.: Arch. Beskidy24.pl

Tymczasem w ciągu ostatniej doby pokrywa śnieżna zwiększyła się aż o pół metra. Dzięki temu na Kasprowym Wierchu wysokość pokrywy śnieżnej zbliża się do 80 centymetrów. W związku z szybkim przyborem pokrywy TOPR-owcy zdecydowali się ogłosić pierwszy stopień zagrożenia lawinowego w 5-stopniowej skali. Sytuacja może się pogorszyć, ponieważ jutro w Tatrach ostatni dzień z mrozem. Od soboty (14.11) spodziewana jest odwilż.

Tymczasem jeszcze bardziej zimowo zrobiło się także u stóp gór. Na Podhalu od wczoraj spadło 30 centymetrów śniegu, który jest bardzo mokry, gdyż temperatura jest lekko dodatnia. Powoduje on łamanie się gałęzi, co może być bardzo niebezpieczne dla przechodniów i kierowców. Z powodu śnieżyc na terenach podgórskich Karpat pojawiają się miejscowe przerwy w dostawach prądu.


Od podtopień po prawie 80 cm śniegu

Data: 12 listopada 2009 Region: Góry

Słabną i zanikają opady deszczu na południu kraju. W ciągu ostatniej doby opady okazały się wyjątkowo obfite. W województwie śląskim spadło nawet 70 litrów wody na metr kwadratowy ziemi.Poziom rzek jeszcze miejscami może wzrastać, zwłaszcza, że duże ilości wody nadal schodzą z gór. Według danych IMGW obecnie stan ostrzegawczy jest przekroczony na 35 wodowskazach, zaś na 7 wodowskazach zanotowano stan alarmowy. Najtrudniejsza sytuacja panuje na Odrze w Krzyżanowicach, gdzie stan alarmowy jest przekroczony o prawie pół metra.

Jak wynika z informacji przekazywanych przez hydrologów w ciągu trzech dni na górnej Odrze i Wiśle utworzą się fale kulminacyjne. Nad brzegami górnej Odry możliwe są miejscowe podtopienia. Pod wodą mogą się znaleźć przede wszystkim pola i ogródki działkowe. W mniejszym stopniu ucierpieć mogą zabudowania. Ostateczny kres opadów spodziewany jest jutro.

Podczas, gdy na niżej położonych terenach padał deszcz, w górach sypał śnieg. W Tatrach podczas pierwszej doby śnieżyc spadło 15 centymetrów białego puchu.


 


Komentarze

 

Brak komentarzy.

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009