Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Aktualności » Niespodzianka w Leśnym Parku Niespodzianek

Niespodzianka w Leśnym Parku Niespodzianek

Paweł Machnowski uważa, że wczesne narodziny muflonów to efekt anomalii w pogodzie, która zaskakuje nas m.in. ciepłymi zimami.


Muflon to dzika owca górska, która została sprowadzona z Korsyki i Sardynii około połowy XIX wieku. W Polsce występuje nielicznie na terenie Karkonoszy oraz Ziemi Kłodzkiej w Górach Bardzkich i Złotych oraz w położonych nieopodal Górach Sowich. W Leśnym Parku Niespodzianek Ustroniu kierdel (stado) muflona liczący 30 sztuk.

(klm)
POLSKA Dziennik Zachodni


Niespodzianka w Leśnym Parku Niespodzianek

Data: 14 marca 2008 Region: Ustroń


O miesiąc wcześniej niż zwykle przyszły na świat w ustrońskim Leśnym Parku Niespodzianek dwa muflony, czyli dzikie owce. W placówce wszyscy są tym faktem zaskoczeni.

- To anomalia - przyznaje Paweł Machnowski, właściciel ustrońskiego parku. - Zwykle okres ich wykocenia przypada na połowę marca, a tymczasem zwierzęta urodziły się w drugim tygodniu lutego - argumentuje. Nie ma wątpliwości, że wczesne narodziny muflonów to efekt anomalii w pogodzie, która zaskakuje nas ciepłymi zimami i nagłymi spadkami temperatur. Zwierzęta które przybywają w zamkniętej placówce i mają zagwarantowaną dobrą opiekę nie muszą obawiać się płatającej figle pogody. Ale skutkiem takiej aury są właśnie zmiany w cyklu urodzin. Jaki wpływ może mieć ciepła zima na dalszy rok w życiu zwierzęcia? Machnowski zwraca uwagę, że anomalie pogodowe mogą skutkować u łani podwójną rują (fazą płodności) w ciągu roku.

W Leśnym Parku Niespodzianek pogoda wywołała zmiany na razie tylko wśród muflonów. - Okres wykoceń zaczyna się zwykle wykoceniem mufolona i wyproszeniem dzika. Z dzikami na razie jednak mamy spokój. Widać wprawdzie, że są zaokrąglone, ale przychówku jeszcze nie ma - mówi szef ustrońskiego parku. 


Komentarze

 

Brak komentarzy.

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009