Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Aktualności » Żywieckie Gody, czyli tradycyjny góralski karnawał

Korowód tworzyły postacie z obrzędów kolędniczych.  Fot. Łukasz Gardas

Korowód tworzyły postacie z obrzędów kolędniczych. Fot. Łukasz Gardas


Kolejne imprezy Żywiec-kich Godów odbędą się w Milówce.
Jutro rusza tam Zimowa Szkoła Folkloru, czyli zajęcia z malarstwa na szkle, rzeźby, zdobnictwa bibułkowego czy ceramiki. W czwartek w Starej Chałupie przewidziano z kolei warsztaty skubania pierza i przędzenia wełny oraz prezentacje ludowych zwyczajów z udziałem lokalnych kolędników.
Z kolei w sobotę w Milówce odbędzie się końcowy przegląd grup plenerowych, które zostaną ostatecznie ocenione przez specjalną komisję. Będzie można także jeszcze raz, ale już poza konkursem spróbować swoich sił w konkurencji trzaskania z bata. 


POLSKA Dziennik Zachodni
                                                                                                                              


Żywieckie Gody, czyli tradycyjny góralski karnawał

Data: 26 stycznia 2009 Region: Żywiec

 
Największy w Europie przegląd Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych, czyli 40. Żywieckie Gody zainaugurowano w miniony weekend w Żywcu.

- Specjalnie przyjechaliśmy zobaczyć tych wspaniałych przebierańców - zachwycali się Katarzyna, Robert oraz ich syn Maciej Żelichowscy, turyści z Wrocławia, którzy wypoczywają w Węgierskiej Górce.

W sobotę rano ulicami miasta w kierunku centrum przemaszerował najpierw barwny i niezwykle widowiskowy korowód plenerowych grup obrzędowych z terenu całego powiatu. Wśród dziadów jak zwykle nie mogło zabraknąć takich postaci: jak Śmierć, Żyd, Panna Młoda, czy Kominiarz. Wszyscy oni spotkali się na żywieckim Rynku, gdzie odbył się następnie nieodłączny element imprezy, czyli konkurs trzaskania z bata.
Zgodnie z tradycją mogli w nim startować tylko młodzi mężczyźni, którzy są kawalerami. Tym razem niepokonany był 18-letni Krzysztof Nawrocki z milowickiego zespołu "Haśnik", który z bata strzela już od 11 lat.
W sobotnie popołudnie uczestnicy góralskiego karnawału spotkali się jeszcze w Miejskim Centrum Kultury w Żywcu na podsumowaniu cyklu imprez - Zimowe Spotkania z Tradycją. W niedzielę w tym samym miejscu najpiękniejsze kolędy zagrali natomiast bracia Golcowie. 


Komentarze

 

Brak komentarzy.

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009