Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Aktualności » Śniegu w górach ubywa, rzeki wzbierają

Olza  Fot.: Arch. Beskidy24.pl

Olza Fot.: Arch. Beskidy24.pl

Biuro Prognoz Hydrologicznych we Wrocławiu wydało ostrzeżenie drugiego stopnia w 3-stopniowej skali dotyczące dorzecza górnej i środkowej Odry. Według niego topnienie pokrywy śnieżnej i opady deszczu powodować będą dalsze wzrosty stanów wody szczególnie w rzekach nizinnych, lokalnie powyżej stanów alarmowych m.in. na rzece Ślęza, oraz w rzekach podgórskich. Stany ostrzegawcze mogą być przekroczone lokalnie na Ślęzie, w dorzeczu Kaczawy i na Orlej, dopływie Baryczy.

Tymczasem topnienie śniegu w województwie śląskim, małopolskim i podkarpackim przebiega znacznie wolniej i utrzymują się co najwyżej stany wysokie wód. Wzrost temperatury powyżej 1-2 stopni spodziewany jest tam dopiero od niedzieli (1.03), więc sytuacja na rzekach pozostanie stabilna. 


Śniegu w górach ubywa, rzeki wzbierają

Data: 25 lutego 2009 Region: Góry

Narciarze nie są zadowoleni z odwilży, która sięga części kurortów górskich. W Zakopanem, podobnie jak w innych miejscowościach położonych u stóp Karpat i Sudetów, w ciągu każdej doby pokrywa śnieżna zmniejsza się średnio o 5 centymetrów.

  • U Lutka

    Zapraszamy do domku  „U LUTKA” w Ustoniu-Hermanicach (spokojna dzielnica Ustronia ok. 3 km od centrum). ...

  • U Lutka

    Zapraszamy do domku  „U LUTKA” w Ustoniu-Hermanicach (spokojna dzielnica Ustronia ok. 3 km od centrum). ...Na Podhalu przez trzy ostatnie dni ubyło 15-20 centymetrów białego puchu. W samej stolicy polskich Tatr leży 45 cm śniegu, a więc pokrywa zmniejszyła się w ciągu półtora tygodnia prawie o połowę. Ubywanie śniegu w rejonach, gdzie odwilż postępuje najszybciej wiąże się ze wzrostem stanu wody w rzekach.

Obecnie najszybciej podnosi się on na Dolnym Śląsku, gdzie w nocy nie było mrozu, a obecnie temperatura sięga 3 stopni. Dlatego też na niektórych rzekach zostały przekroczone stany ostrzegawcze, a także w kilku przypadkach alarmowe. Na razie przekroczenie nie jest duże, więc podtopienia ograniczają się jedynie do obszarów bezpośrednio przylegających do koryt rzecznych, a więc pól, łąk i ogródków działkowych. Hydrolodzy na bieżąco śledzą stany wód i wydają ostrzeżenia.


 


Komentarze

 

Brak komentarzy.

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009