Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Aktualności » Górale mówią, że idzie ku wiośnie

Widok w kierunku Pasma Jałowieckiego  Fot.: Arch. Beskidy24.pl

Widok w kierunku Pasma Jałowieckiego Fot.: Arch. Beskidy24.pl

- Orzechy jeszcze w łupinach są, dopiero jak łupiny opadną będzie koniec zimy. Końcem marca przyjdzie podmuch wiosny, halny, bociany przylecą - mówi góral.

Łukasz Klimaniec
POLSKA Dziennik Zachodni

Górale mówią, że idzie ku wiośnie

Data: 27 lutego 2009 Region: Beskidy

Dopiero w ostatnim tygodniu marca należy się spodziewać przyjścia wiosny - uważają beskidzcy górale. Niewykluczone, jednak, że ocieplenie przyjdzie szybciej. Zimujące co roku w Cygańskim Lesie w Bielsku-Białej gawrony z północnej Rosji już odleciały.Andrzej Murański z Juszczyny, ludowy gawędziarz zajmujący się zielarstwem i meteorologią uważa, że pierwsze tygodnie marca przyniosą cieplejsze dni, ale będą mroźne noce.

- Idzie ku wiośnie, choć liczę, że po Józefie (przypada 19 marca - red.) można się jeszcze śniegu spodziewać - podkreśla. - W górach wyciągi pójdą do Wielkanocy. Zima się przeciągnie. Ale niżej będą roztopy i cieplejsze dni - uważa Murański. Swoją góralską prognozę opiera na bacznej obserwacji zachowania przyrody. Zwraca uwagę, że ubiegłej jesieni dość późno rosły grzyby, a wrzos zakwitł dwa razy. - A to oznacza zimę w całym kraju - wyjaśnia.


 


Komentarze

 

Brak komentarzy.

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009