Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24.pl » Miejscowości » Żywiec

Żywiec


Jezioro Żywieckie stanowi zbiornik retencyjny (100 mln m3) na Sole koło Żywca, położony na granicy Kotliny Żywieckiej i Beskidu Małego, o powierzchni 1000 ha (długość 8 km, szerokość 2 km, głębokość 20 m, wysokość 341 m n.p.m.). Utworzenie w 1966 r. jeziora spowodowało zalanie znajdujących się na jego obecnym terenie wsi, m.in. Tresnej, Zadziela i Starego Żywca.

Przy zaporze o wysokości 38 m znajduje się elektrownia wodna o mocy 21 MW. Obecnie zbiornik wykorzystywany jest w celach turystycznych, do produkcji energii elektrycznej, do ochrony przeciwpowodziowej oraz uregulowania przepływów górnej Wisły.

W sierpniu odbywają się regaty poświęcone pamięci Adama Banaszka.

Wiatr w żagle

Żaglówkę, kajak czy rower wodny można pożyczyć w większości z kilkunastu ośrodków nad jeziorem. Jednym z największych, przede wszystkim ze względu na ilość sprzętu, jest stanica bielskiego klubu żeglarskiego "Halny" na zachodnim brzegu jeziora. To także najstarszy klub nad Żywieckim, osiadły tutaj przed 37. laty.

Mimo że stanic jest tak wiele, w słoneczny letni weekend może się zdarzyć, że zabraknie dla nas żaglówki. Lepiej więc wcześniej zadzwonić i zarezerwować sprzęt, albo przyjechać wcześnie rano.

Na desce

Na przeciwległym brzegu z kolei od wielu lat działa klub "Mega", znany na południu Polski ośrodek windsurfingowy. Jest on popularny zwłaszcza wśród początkujących, bo tutejsze wiatry uchodzą za stałe i niezbyt silne. Tej dyscyplinie daleko jeszcze do masowości narciarstwa, ale stopniowo zdobywa rzesze zwolenników.

Podobnie bowiem jak w narciarstwie, tak i tutaj nie trzeba jakichś specjalnych predyspozycji, aby czerpać przyjemność ze stania pod żaglem. Tym bardziej, że uprawianie windsurfingu jest tylko trochę droższe niż narciarstwo. Wypożyczenie sprzętu na godzinę będzie nas kosztować 25 zł, ale za 3 godz. zapłacimy już tylko dwa razy więcej. Kto na desce z żaglem pływać nie umie, może zażyczyć sobie lekcji. Godzina instruktora wraz z pożyczeniem sprzętu będzie nas kosztowała 45 zł. Urszula Kołodziejczak, szefowa ośrodka przekonuje, że wystarczy 6 lekcji, aby dalej pływać samemu.

Źródło: Wikipedia, Naszemiasto.pl

Informacje ogólne

Wysokość: 340 m.
Położenie: Beskid Żywiecki
Współrzędne
49.68425°N / 19.18947°E
Najbliższe miejscowości:

Łodygowice, Zarzecze, Tresna, Oczków, Świnna, Radziechowy

Polecane noclegi i atrakcje

  • D.W. Leśny

    Zwardoń (Sól Kiczora)
    Pensjonat
    27 miejsc

    D.W. "Leśny" - cichy, przytulny pensjonat z domową kuchnią położony jest u podnóża góry ...

Warto zobaczyć

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009