Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24.pl » Miejscowości » Rabka-Zdrój

Rabka-Zdrój

W oddalonej 2 kilometry od Rabki Chabówce, na terenie dawnej parowozowni otwarty został w 1994 roku Skansen Taboru Kolejowego. Gromadzenie eksponatów rozpoczęto już w połowie lat 80. Na kilku torach urządzono ekspozycję składającą się wycofanych z ruchu parowozów, lokomotyw elektrycznych i spalinowych oraz pługów, żurawi itp, które poddano rewitalizacji. Część z nich przywrócono do pełnej sprawności technicznej, dzięki czemu dziś mogą prowadzić składy pociągów zestawionych z zabytkowych wagonów.

Obecnie Skansen dysponuje najliczniejszą i najciekawszą pod względem różnorodności kolekcją zabytkowego taboru. Rokrocznie Skansen w Chabówce odwiedza kilkadziesiąt tysięcy osób z kraju i zagranicy. Zachowana infrastruktura techniczna oraz doświadczony zespół pracowników pozwalają na wykonywanie napraw rewizyjnych i głównych lokomotyw parowych oraz wagonów retro.

Wielką atrakcją skansenu są organizowane przejażdżki pociągami retro, do których zachęcamy zarówno dzieci jak i dorosłych!

Dla zainteresowanych dłuższym pobytem Skansen oferuje 50 miejsc noclegowych.

Najcenniejsze eksponaty:

- Parowóz tendrzak TKb, zbudowany w niemieckiej wytwórni Schwartzkopff w 1878 roku dla kolei lokalnej Magdeburg - Halberstadt.

- Parowóz Tw12-12 budowy austriackiej (StEG, Wien, 1920 rok), przeznaczony niegdyś do obsługi pociągów na liniach o słabej nawierzchni w dyrekcjach okręgowych: lwowskiej i krakowskiej.

- Parowóz pospieszny Pt31-64, zbudowany w chrzanowskim Fabloku w 1938 roku, reprezentujący najliczniejszą i najbardziej udaną serię polskich parowozów pospiesznych, których budowę z niewielkimi modyfikacjami kontynuowano po II wojnie światowej pod oznaczeniem serii Pt47.

- Parowóz towarowy Ty37-17 zbudowany w zakładach Cegielskiego w Poznaniu w 1938 roku, reprezentujący serię 27 nowoczesnych maszyn budowy przedwojennej, przeznaczonych do obsługi ciężkich pociągów towarowych. Znajdujący się w Chabówce egzemplarz jest jedynym zachowanym w Polsce.

- Parowóz towarowy Tr202-19 budowy angielskiej, jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy tej serii. Drugi (Tr202-28) znajduje się w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej.

- Parowóz towarowy TKt1-63 budowy niemieckiej z 1916 roku, przeznaczony niegdyś do obsługi pociągów na liniach podgórskich. Na PKP obsługiwał m. in. pociągi na trasie Kraków - Zakopane.

- Parowóz towarowy TKt3-16 budowy niemieckiej z 1935 roku, przeznaczony obsługi pociągów osobowych i towarowych na liniach lokalnych. Na PKP obsługiwał m. in. pociągi na górskich liniach z Nowego Sącza, Jasła i Zagórza

- Parowóz towarowy TKh100-51 zbudowany w niemieckiej wytwórni Orenstein & Koppel w 1928 roku. Maszyny tej serii obsługiwały pociągi na kolejach lokalnych. Znajdujący się w Chabówce egzemplarz pracował niegdyś na kolei Olesno - Praszka.

- Pług wirnikowy z napędem parowym, zbudowany w 1943 roku, przeznaczony do odśnieżania torów z głębokich zasp śnieżnych

U.M. Rabka-Zdrój

Informacje ogólne

Wysokość: 530 m.
Położenie: Gorce
Współrzędne
49.60918°N / 19.94800°E
Najbliższe miejscowości:

Skawa, Skomielna Biała, Raba Niżna, Chabówka

Polecane noclegi i atrakcje

  • U Mateuszka

    Korbielów
    Pokoje gościnne
    15 miejsc

    Obiekt znajduje się 3,5 km od stoków narciarskich. Do dyspozycji gości jest 6 nowocześnie ...

Warto zobaczyć

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009