Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Aktualności » Wykorzystaj ostatki zimy

Wykorzystaj ostatki zimy

ŚLĄSK

Korbielów

W obrębie Pilska (1557 m n.p.m.) jest blisko 20 km kilometrów tras. Funkcjonuje 10 wyciągów orczykowych i dwa krzesełkowe (jeden z nich nie należy do ON Pilsko).

Śniegu w Korbielowie jest pod dostatkiem, bo do 65 cm. Najlepsze warunki panują na nartostradach znajdujących się powyżej Hali Miziowej. Godne polecenia są trasy numer 6 i 8 na odcinku z Kopca do Hali Miziowej oraz trasa numer 5 z Pilska do Hali Miziowej.

Międzybrodzie Żywieckie
Na oświetlonej trasie góry Żar o długości 1.600 m pracuje, gdy jest mroźno, 12 armatek śnieżnych.

Trasa ma łagodny początek i bardziej strome zakończenie. Przy orczyku pod górną stacją warunki bardzo dobre (leży 30-50 cm śniegu).

Szczyrk

Wyciągi i trasy Centralnego Ośrodka Sportu są na północnych stokach Skrzycznego (1.257 m n.p.m.). Ośrodek składa się z dwóch odcinków zmodernizowanego podwójnego wyciągu krzesełkowego (ze stacją pośrednią na Jaworzynie) oraz trzech orczyków. Trasy liczą %0715 km. Niestety, nie wszystkie nartostrady są czynne. Pięciokilometrowym niebieskim Ondraszkiem można jeździć tylko do Jaworzyny.

Na pośredniej stacji wyciągu zaczyna się druga niebieska trasa Widokowa, ale i ona nie nadaje się do jazdy.

Drugi z ośrodków w Szczyrku, w rejonie Czyrnej i Soliska co roku zmniejsza swoją ofertę. Obecnie czynne są wyciągi orczykowe V i IX (zaczynający się na Hali Pośredniej, wciągający na Wierch Pośredni o długości 842 m), krótszy wyciąg nr VI na Wierch Pośredni nr VII z Soliska na Halę Pośrednią.

Na Golgocie warunki są dobre, leży do 50 cm śniegu.
Ostrzegam: na dole na trasach nr 10 (z Wierchu Pośredniego na Halę Pośrednią) i 8 warunki do jazdy są trudne.

Ustroń
Narciarze mają tu do dyspozycji jeden z najnowocześniejszych w Beskidach wyciąg krzesełkowy, który prowadzi z Ustronia Polany na Czantorię.

Czerwona trasa nr 1 ma 1.900 m długości i mimo że jest sztucznie dośnieżana, w ostatnich dniach była zamknięta. To samo dotyczy nartostrady niebieskiej.

Obok górnej stacji działa też wyciąg talerzykowy Stokłosica mający 200 m długości, a przy trasie niebieskiej orczykowy Faturka - 670 m. Na trasach leży do 20 cm śniegu. Trasa przy talerzyku Solisko jest nieczynna.

Wisła
Działa tutaj kilka ośrodków narciarskich. Niezłe warunki panują na Stożku.

Trzeba pamiętać, że trasy tutaj są dość wymagające, zwłaszcza 800-metrowa czerwona i 1.100-metrowa czarna.

Śniegu leży najwyżej do 40 cm i z wszystkich tras narciarze mogą korzystać.

Ośrodek narciarski w Soszowie składa się z podwójnego orczyka o długości 1400 m, a także talerzyka. Trasy są oświetlane, dośnieżane i... nagłaśniane, by milej się po nich szusowało. W sumie mają 5,5 km długości.

Z czerwonej jedynki do niebieskiej trójki wytyczono kolejną niebieską trasę, której nadano numer 4.

Warunki na trasach są dobre i bardzo dobre, pokrywa śnieżna ma od 20 cm do 60 cm.

Zwardoń
W miejscowości i okolicy znajduje się piętnaście wyciągów narciarskich (orczyki i talerzyki).

Najdłuższy, liczący około kilometra znajduje się na Rachowcu. Dwie trasy narciarskie Dużego Rachowca to trudna o długości 1200 m i łatwa - 1500 m.

Obecnie czynne są Skalanka, Duży i Mały Rachowiec, ale warunki miejscami trudne - ok. 25 cm śniegu.


Ile musisz przeznaczyć na noclegi w górskich miejscowościach

Apartamenty Solar w Wiśle
ul. Kiczerowska 3a,
tel.: 0506 557 929, 033 857 92 91
e-mail: apartamentysolarbeskidy@yahoo.de
strona internetowa:www.solar.wbeskidy.pl
Ceny: 250-360 zł/doba - za cały apartament mieszczący do 5 osób
Cena nie obejmuje karnetów narciarskich.

Pakiety w Ośrodku Narciarskim Muszyna-Wierchomla
tel.: 018 414 33 33,414 31 31
e-mail:hotel@wierchomla.com.pl
strona internetowa:www.wierchomla.com.pl
Zakwaterowanie:
domki alpejskie A, B, C, D
Termin: 23.02-1.03.
Cena: 1491 zł/osoba, 1932 zł/dwie osoby, 2373 zł/trzy osoby, 2814 zł/cztery osoby.
Cena obejmuje: śniadania (szwedzki stół w restauracji, w godz. 8-10), noclegi w czeroosobowych apartamentach lub pokojach dwuosobowych, karnety narciarskie na wszystkie wyciągi na czas pobytu, darmowy wstęp na dyskoteki w hotelu, jednorazowe przechowanie nart.

Hotel-pension Pilsko
ul. Leśna 2, Krzyżowa
tel.: 033 863 40 19, 0605 049 371
strona internetowa:www.hotel-pilsko.com.pl
Ceny: od 80 zł/os. (śniadania, obiadokolacje, nocleg)
Do tego trzeba doliczyć koszty karnetów narciarskich.

Hotel Daniel w Ustroniu
ul.Sanatoryjna 32a, Ustroń
tel.: 033 854 87 00, 854 36 46
e-mail: recepcja@hoteldaniel.pl
strona internetowa: www.hoteldaniel.pl
Ceny: 80-150 zł w pokoju dwuosobowym (wliczone w nią są śniadania w formie bufetu szwedzkiego)
Należy doliczyć cenę karnetów narciarskich.

Dom Wypoczynkowy Na Brzyzku
ul. Środkowa 106 c, Białka Tatrzańska
tel.: 0600 881 472, 0606 354 873
Cena: 30-80 zł.
Nie obejmuje karnetów narciarskich.

Pokoje Gościnne Stokrotka
ul. Środkowa 155, Białka Tatrzańska
tel.: 018 265 43 85
Cena: 30-60 zł
Cena nie obejmuje karnetów narciarskich.

Hotel Górski
ul. Stroma, Zakopane
tel. 0888 816 086
e-mail: gorskizakopane@tlen.pl
Możliwa rezerwacja po 23 lutym.
Ceny: od 300 zł/za cały apartament mogący pomieścić maksymalnie cztery osoby.
Apartament wyposażony jest w salon, aneks kuchenny, dwie sypialnie, łazienkę z wanną z hydromasażem.
Cena nie obejmuje karnetów narciarskich.

Pensjonat Willa Wioletta
ul. Wita Stwosza 22,
Karpacz
tel. 075 761 60 23
fax 075 761 60 23
Ceny: 33-70 zł/ za osobę.
Nie zawiera karnetów narciarskich.

Hotel Apollo
ul. Gimnazjalna 6,
58-540 Karpacz
tel.: 075 761 90 05
Ceny: 95-165 zł/za osobę.
W pobliżu kompleks narciarski na Kopę oraz wyciągi orczykowe Karkonosze i Kolorowa.

Michał Micor, Marianna Lach
POLSKA Dziennik Zachodni


Wykorzystaj ostatki zimy

Data: 17 lutego 2008


W tym roku zima nie rozpieszcza narciarzy. Temperatury powietrza są nadspodziewane wysokie, a śniegu jak na lekarstwo. Wielu z nas rezygnuje z wyjazdu na narty. Błąd. Bo mimo aury warto wybrać się w góry.


Wszędzie biało. Na stokach są dobre albo nawet bardzo dobre warunki narciarskie. Niewiele wyciągów i tras jest zamkniętych. Śpieszmy się jednak, by wykorzystać tę łaskawość zimy. Nie wiadomo bowiem, jak długo taka pogoda się utrzyma.

W kraju tradycyjnie najlepsze warunki panują w Tatrach. Na Kasprowym Wierchu leży ponad metr śniegu. Ze szczytu prowadzą dwie trasy. Pierwsza z nich, do Hali Gąsienicowej, spełnia wymagania FIS. Druga, tzw. czarna dwójka, biegnąca do dolnej stacji wyciągu, a potem czerwona i niebieska do Kuźnic, wiedzie do Hali Goryczkowej. Do woli możemy również szaleć na Nosalu, Polanie Szymoszkowej i Witowie.
::: Reklama :::

Niezwykle popularny jest również ośrodek Muszyna-%07-Wierchomla. Wszystkie trasy są czynne, a warunki dobre. Białego puchu jest od 25 cm do 70 cm i trzyma lekki mróz.

W pozostałych narciarskich częściach Polski amatorzy białego szaleństwa też nie mają powodów do narzekań. Wszędzie leży kilkadziesiąt centymetrów śniegu. Na Pilsku jest go do 65 cm.

Godne polecenia są trasy nr 6 i 8 na odcinku z Kopca do Hali Miziowej oraz trasa nr 5 z Pilska do Hali Miziowej. Z kolei na stokach ośrodka SKI Arena Szrenica leży od 20 do 60 centymetrów białego puchu, a na nartostradzie czarnej, mającej homologację FIS, nawet 1,5 metra.

Kto nie wierzy pogodzie w kraju, może się wybrać w Alpy. W najwyżej położonych ośrodkach jeździć można praktycznie przez cały rok.

Najwięcej centrów z trasami położonymi powyżej 2 tys. m n.p.m. jest w Szwajcarii. Z Zermatt malowniczej miejscowości u podnóży Matterhornu orczykiem możemy dostać się na wysokość aż 3899 m n.p.m. Wyciąg działa również latem. Całorocznym ośrodkiem narciarskim jest też Saas Fee.


Jakie są warunki narciarskie

Polska
Warunki narciarskie dobre lub bardzo dobre. Najwięcej śniegu leży na Szrenicy (150 cm), Kasprowym Wierchu (120 cm) oraz w Wierchomli (120 cm)

Alpy
Wszędzie warunki bardzo dobre. Najwięcej śniegu leży na lodowcu Dachstein (450 cm) i Schwaegalp-Appenzellerl (350 cm)

Zima w tym roku nie rozpieszcza miłośników białego szaleństwa. Śniegu jak na lekarstwo. Temperatury też bardziej jesienne niż zimowe.

Mimo to warto jednak wybrać się w góry. Tutaj aura jest łaskawsza. Wszędzie jest biało i mroźno. Warunki do uprawiania sportów zimowych dobre lub bardzo dobre. Nie ma co leniuchować, bierzmy sprzęt i ruszajmy do jednego z wielu kurortów.

DOLNY ŚLĄSK

Karpacz

Miasto w dolinie Łomnicy jest jednym z największych ośrodków sportów zimowych w Sudetach. Na stokach Śnieżki (1602 m n.p.m.) i kompleksu narciarskiego Kopa jest wiele tras: dwie czerwone, czarna i cztery niebieskie. Leży tam 10-50 cm śniegu.

Nie wszystkie wyciągi są czynne. Narciarze nie mogą korzystać z Jan i Grosik oraz wyciągu i trasy Kolorowa. W ostatnich dniach zamknięta była również nartostrada Liczyrzepa.

Szklarska Poręba
W rejonie miasteczka działają ośrodki narciarskie SKI Arena Szrenica (z Halą Szrenicką) i Babiniec Jakuszyce. W tym drugim po ostatnich opadach śniegu jest go 25 cm.

Bardzo dobre warunki są w ośrodku SKI Arena Szrenica. Mamy tam do dyspozycji 9 km tras sztucznie naśnieżanych. Nartostrada Puchatek jest oświetlona. Na trasie czarnej, mającej homologację FIS, leży 150 cm śniegu, na innych zaś 20-60 cm.

Zieleniec
Miejscowość charakteryzuje się specyficznym mikroklimatem. Tutaj zawsze pada śnieg. I w tym roku też. Średnia pokrywa białego puchu wynosi 40 cm. Narciarze mają do dyspozycji aż 23 wyciągi.

MAŁOPOLSKA

Białka Tatrzańska

Warunki narciarskie w Białce Tatrzańskiej są idealne. Śniegu jest kilkadziesiąt centymetrów i lekki mróz. W razie potrzeby trasy można dośnieżyć armatkami.

Najwięcej tras i wyciągów jest na stokach Kotelnicy. Są tam trzy kolejki krzesełkowe i dwa orczyki. Do dyspozycji narciarzy są cztery trasy wzdłuż kolei linowej i pod nią o długości 1400 m i trzy do wyciągów orczykowych. Godna polecenia jest nartostrada prowadząca do ośrodka narciarskiego Bania.

Wszystkie trasy zjazdowe na Kotelnicy są sztucznie naśnieżane i oświetlone.

Bukowina Tatrzańska
To jedna z najwyżej położonych miejscowości w kraju. Czynnych jest ok. 20 małych wyciągów m.in.: Ku Dolinie, Głódówka, Kramarzy Wierch, Szymkówka, Turnia, Zwyrtlik.

Trasy w większości są oświetlone, długie na 200-600 m, a różnica poziomów dochodzi do 70 m. Warunki narciarskie są tutaj dobre.

Zakopane
W stolicy Tatr warunki do uprawiania sportów zimowych są bardzo dobre. Najlepsze panują na Kasprowym Wierchu. Pokrywa śniegu ma tutaj ponad metr.

Kasprowy to najpopularniejsza narciarska góra Polski. Ze szczytu prowadzą dwie trasy. Pierwsza z nich - do Hali Gąsienicowej spełnia wymagania FIS. Druga - czarna dwójka do dolnej stacji wyciągu, a potem czerwona i niebieska do Kuźnic, prowadzi aż do Hali Goryczkowej.

Bardzo dobre warunki panują również na Nosalu, Polanie Szymoszkowej, w Witowie oraz Harendzie. Tylko w ośrodku narciarskim Harenda zamknięta jest trasa niebieska.

Jedynie na Gubałówkę nie warto się wybierać. Z powodu konfliktu między góralami a właścicielami ośrodka większość tras jest tutaj zablokowana i nieczynna. Można jeździć tylko łatwą trasą, znajdującą się przy 300-metrowym wyciągu orczykowym. Śniegu leży od 60 do 90 cm.

Krynica
Kolejka gondolowa na Jaworzynę Krynicką (1114 m n.p.m.) jest najdłuższą i najnowocześniejszą w Polsce. Może przewieźć aż 1,6 tys. osób na godzinę. Kolejną atrakcją jest kolejka na Górę Parkową.

Na Jaworzynie Krynickiej mamy do dyspozycji łącznie około 7,5 km tras. Czarna nartostrada FIS jest sztucznie naśnieżana i ma kilometr długości. Czerwona jedynka FIS natomiast liczy 2,6 km.

Dobre warunki narciarskie panują obecnie na trasie VIIa (rodzinnej, łatwej, sztucznie dośnieżanej). Na pozostałych trudne. Śniegu miejscami jest do 60 cm.

Dwie Doliny Muszyna-Wierchomla
Stacja narciarska Dwie Doliny Muszyna-Wierchomla należy do największych w kraju. Dobre warunki narciarskie zawdzięcza ona specyficznym warunkom klimatycznym. Śnieg utrzymuje się tutaj długo (od listopada do kwietnia), a temperatura jest o 4 stopnie niższa niż w innych okolicznych miejscowościach. Wszystkie trasy są czynne, a warunki narciarskie dobre. Białego puchu jest tutaj 25-70 cm i trzyma lekki mrozek.

Rytro
W tym kurorcie znajduje się jeden z najnowszych ośrodków w kraju. Do dyspozycji narciarzy jest czteroosobowy wyciąg krzesełkowy, a także cztery nartostrady: czerwona oraz trzy niebieskie.

Warunki narciarskie są umiarkowane i dobre. Śniegu leży 10-80 cm.

Małastów
Magura Małastowska oferuje jeden z najdłuższych stoków narciarskich w południowo-wschodniej Polsce. Łatwa nartostrada ma długość aż 3050 metrów. Trasa czerwona, średniej trudności - 1400 m.

Szusować można codziennie do godz. 20. Czerwona trasa jest oświetlona. Na Magurze warunki panują dobre, białego puchu jest do 40 cm.

Kluszkowce
Ośrodek znajduje się na stokach góry Wdżar (767 m n.p.m.). Narciarze mogą jeździć trasą czerwoną o długości 1 km i trzema łatwymi. Obsługiwane są one przez dwuosobowy wyciąg krzesełkowy dwuosobowy o długości 550 metrów, jeden dla dzieci oraz dwa orczyki.

Wszystkie trasy są sztucznie dośnieżane i oświetlone.

Obecnie pokrywa śnieżna wynosi 80-120 cm (warunki bardzo dobre), czynne są wszystkie trasy i wyciągi.

Zawoja
Ośrodek na Mosornym Groniu (1042 m n.p.m.) oferuje narciarzom 2,2 km tras (jedna czerwona, trzy łatwe). Na górę dostaniemy się czteroosobowym wyciągiem krzesełkowym o długości 1,4 km. Czynny jest w godz. 9-21. Trasa czerwona ma homologację FIS i długość 1,4 km, jest oświetlona i naśnieżana. Warunki narciarskie dobre (do 70 cm śniegu, w środkowej części trudniejsze z powodu przetarć).

Trasy niebieskie są nieczynne, tak samo jak krótki wyciąg talerzykowy dla dzieci.



 


Komentarze

 

Brak komentarzy.

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009