Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Aktualności » Tybetański Wieczór Sztuk

Tybetański Wieczór Sztuk

Nic więc zatem dziwnego, że dla nas nie znających tej symboliki, obrazy te wywołać mogą niekiedy pewną konsternację (...).[Jednak] wszystko ma tam swój cel i znaczenie. Każdy aspekt wydaje się przeniknięty symboliką religijną i psychologiczną. Ponadto sztuka spełnia tam także rolę praktyki w rozwoju duchowym na drodze do oświecenia.

Najbardziej znaną na zachodzie formą sztuki tybetańskiej są tanki (t'angka), czyli zwijane obrazy, które malowane są najczęściej na bawełnianym płótnie, bardzo trwałymi farbami mineralnymi i roślinnymi oraz złotem i srebrem. Malowanie tych obrazów wymaga głębokich studiów jak i osiągnięcia pewnego rozwoju duchowego malarza. Ponieważ aby tanka spełniła funkcję (pojazdu do oświecenia) musi być doskonale i perfekcyjnie wykonana a także robiona w stanie głębokiej koncentracji lub też kontemplacji artysty. Powinna ona spełnić rolę łącznika między samym praktykującym (malującym oglądającym) oraz jego praktyką medytacyjną, jak i dać efekt mistyczny. Ponadto tanka musi być namalowana bezbłędnie i zgodnie z obowiązującym kanonem.

Adrian Kołodziejczyk, budda.pl


Tybetański Wieczór Sztuk

Data: 18 lutego 2008


Zapraszamy na Tybetański Wieczór Sztuk w D.K. Chwałowice.

Dom Kultury Chwałowice www.dkchwalowice.pl
Rybnik, ul. 1 Maja 95, tel. (032) 4216222
22 lutego 2008 r. (piątek) o godz. 18.00


W programie:

1. Galeria Kolumnowa - wernisaż wystawy „Sztuka sakralna Wschodu" - prezentacja autorskich „stołów” Lidii Grosz

2. Galeria Fotografii DeKa - wernisaż wystawy fotografii Łukasza Walla pt. „Krajobrazy Tybetu”

3. „Tybet daleki i bliski - prawda i fałsz” - spotkanie autorskie z Maciejem Magóra-Góralskim

4. Koncert 2ndHandBeatnix: Lal&Magura

Buddyzm tybetański zalicza się w większości do buddyzmu tantrycznego. Ponieważ tantra pracuje z naszymi głębokimi warstwami podświadomości, zawiera więc w sobie bardzo bogatą i skomplikowaną symbolikę, która to też najbardziej uwidoczniona jest w sztuce - szczególnie w malarstwie, grafice czy freskach.

Dzięki takiej różnorodności form i symboli sztuka tybetańska posiada szeroką ikonografię. Dla człowieka z kręgu kultury zachodu ta mnogość - czasem bardzo dziwnych wizerunków przedstawionych na malowidłach, budzi strach, zdumienie lub nawet oburzenie; bowiem tybetańskie malarstwo zawiera olbrzymią ilość gniewnych, demonicznych form bóstw, a także mnóstwo postaci będących w zjednoczeniu seksualnym tz. Jab -Jum.GaleriaKomentarze

 

Brak komentarzy.

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009