Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Polecamy:

recomended slider

Menu

Propozycje wycieczek

Beskidy24 » Ski-touring » Ski-tourowe ABC » Narty i akcesoria

Narty i akcesoria

Podstawowym wyposażeniem osoby uprawiającej ski-alpinizm są narty ski-tourowe i specjalnie do tego zaprojektowane wiązania.


Narty są tak zbudowane, aby były zarówno trwałe jak i lekkie. Wiązania natomiast, oprócz tego, iż umożliwiają zapięcie buta do zjazdu, dają także możliwość poruszania się (chodzenia).

Sprzęt ski-alpinistyczny

Narty ski-alpinistyczne (narty tourowe), różnią się od zwykłych przede wszystkim wagą. Najlepsze narty, stosowane w zawodach, ważą ok.1kg (1 narta, przy długości 170cm).
Niektóre modele mają z przodu charakterystyczną dziurkę, wykorzystywaną do mocowania fok (obecnie odchodzi się od tego typu rozwiązań). W skrajnych sytuacjach element ten może być przydatny do budowania prowizorycznych noszy.

Buty ski-alpinistyczne różnią się od butów zjazdowych wagą (są lżejsze) i twardością skorupy. Ponadto są wyposażone w wibram, a z tyłu mają przepięcie na zjazd lub chodzenie. Niektóre są dostosowane do określonego typu wiązań.

Wiązania ski-alpinistyczne (wiązania ski-turowe) - wiązania narciarskie umożliwiające podchodzenie na nartach z fokami (z wolną piętą) i zjazd na nartach (po zablokowaniu pięty buta).
Wiązanie ski-alpinistyczne mogą pasować do wszystkich rodzajów butów ski-alpinistycznych, narciarskich i plastikowych wspinaczkowych lub są przeznaczone do konkretnego modelu (np. Dynafit TLT Speed do butów Dynafit). Ten drugi rodzaj wiązań pozbawiony jest typowej dla wszystkich innych unoszonej i blokowanej z tyłu szyny, ramy lub platformy.

Wszystkie wiązania ski-alpinistyczne są bezpiecznikowe, choć z ograniczoną liczbą kierunków wypięcia (zazwyczaj w przód i w bok).

Wszystkie wyposażone są w noże i paski do przypinania do buta, niektóre opcjonalnie w ski-stopery (nie mogą być używane jednocześnie z nożami). Niestety, uniwersalność tych wiązań powoduje, że są ciężkie (z wyjątkiem dynafitów) i drogie (cena porównywalna z najlepszymi wiązaniami zjazdowymi).

Foki - pasy materiału, pokryte z jednej strony włosiem, z drugiej klejem wielokrotnego użytku. Przymocowane do ślizgów nart za pomocą gumy z przodu i haczyka z tyłu lub tylko metalowego oczka z przodu. Umożliwiają podchodzenie do góry (przy użyciu wiązań ski-alpinistycznych) i zjazd (trudniejszy niż bez fok). Na narty zakłada się je włosem do tyłu. Szerokość fok powinna być tak dobrana, aby krawędzie nart pozostały odkryte. Dawniej wyrabiano je z futra fok i przypinano paskami (stąd pochodzi nazwa).


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009