Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Polecamy:

recomended slider

Menu

Propozycje wycieczek

Beskidy24 » Ski-touring » Ski-tourowe ABC » Ekwipunek

Ekwipunek

Wybierając się na wycieczkę narciarską nie możemy zapomnieć o odpowiednim sprzęcie. Podstawą są narty. Biegowe, śladowe bądź tourowe.


Narty biegowe są najwęższe i najlżejsze. Nie mają kantów. Ze względu na ich budowę i właściwości, nie można na nich wykonać klasycznego skrętu.

Narty śladowe są szersze od biegowych i mają kanty. Podobnie jak w nartach biegowych nie można zablokować butów na zjazd, co znacznie utrudnia wykonywanie skrętów.

Narty turowe są najszersze i najcięższe. Wiązania, ruchome podczas marszu, można zablokować na zjazd. Technika jazdy jest praktycznie taka sama, jak nartach zjazdowych.

Wybór nart zależy od indywidualnych upodobań i możliwości finansowych. W warunkach beskidzkich sprawdzają się wszystkie rodzaje sprzętu.

Foki
Z roku na rok coraz częściej narciarze terenowi używają specjalnych pasów pod narty tzw. fok. Ułatwiają one podchodzenie pod górę, czyniąc żmudną wędrówkę łatwiejszą i przyjemniejszą. Obecnie istnieje możliwość zakupu fok do wszystkich rodzajów nart.

Kije
Kolejnym ważnym elementem są kije. Na wycieczkach najlepiej sprawdzają się długie kije biegowe, bądź składane, tzw. teleskopowe.

Odzież
Oprócz typowego sprzętu narciarz powinien mieć również odpowiednią odzież. Mam tu na myśli kurtkę i spodnie wiatrochronne, czapkę, rękawiczki i okulary. Oczywiście w miarę możliwości można tę listę rozszerzyć o bieliznę i odzież oddychającą, polary. Ważnym jest jednak, aby nie zabierać zbyt dużej ilości ubrania. Zjazd na nartach z ciężkim plecakiem nie należy do przyjemności.

Żywność
Wybierając się na wycieczkę nie możemy zapomnieć o termosie z ciepłą herbatą i czymś do jedzenia. Dobrze jest również znaleźć miejsce na czekoladę, która w momentach zmęczenia postawi nas na nogi.

Dodatki
Biorąc pod uwagę fakt, że zimą dni są znacznie krótsze, a pogoda bywa kapryśna nie możemy zapomnieć o latarce (najlepiej tzw. czołówce).

Na wypadek ewentualnej awarii sprzętu dobrze jest także zabrać ze sobą śrubokręt i smar do nart lub świeczkę.

Apteczka
Dopełnieniem ekwipunku turysty powinna być apteczka.
To wszystko najlepiej włożyć do wygodnego plecaka, wyposażonego w taśmy do mocowania nart. Pozwoli to na sprawne przejście tych odcinków trasy, na których nie możemy korzystać ze sprzętu.


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009