Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Polecamy:

recomended slider

Menu

Propozycje wycieczek

Beskidy24 » Ski-touring » Ski-tourowe ABC » Śnieg i jego rodzaje

Śnieg i jego rodzaje

Śnieg - jeden z głównych atrybutów zimy. Zazwyczaj kojarzy nam się z niczym niezmąconą bielą gór, czasami z groźnymi lawinami. Choć z pozoru zawsze jednakowy, ma różne odmiany,
w zależności od warunków atmosferycznych.



Firn
Najlepszym dla narciarza terenowego jest niewątpliwie firn, pozwalający na wszelkie możliwe ewolucje przy podejściu jak i zjeździe.

Puch
Nie specjalnym do podejścia, ale dobrym do zjazdu jest puch. Doceniają go szczególnie mało wprawni narciarze. Duże masy śniegu spowalniają bowiem narty i dają czas na przygotowanie do skrętu.
Znacznie gorzej jest na podejściu. Torowanie w kopnym śniegu, szczególnie na długich płaskich odcinkach, to jedna z najbardziej męczących czynności. Dlatego po świeżym opadzie dobrze jest poczekać dzień lub dwa, aby śnieg się uleżał. Dopiero wtedy można wyruszyć na dłuższą wycieczkę.

Mokry śnieg
Wiosną, w okresie odwilży można spotkać w górach ciężki, mokry śnieg. Jako, że jest męczący dla nóg i mało nośny przy zjeździe, nie jest lubiany przez narciarzy terenowych.

Szreń
Niewątpliwie najgorszym i najbardziej niebezpiecznym rodzajem śniegu jest szreń i łamliwa szreń.
O ile na szreni wprawny narciarz jest w stanie szybko i sprawnie wyhamować, to przy łamliwej szreni nie są możliwe żadne ewolucje. Jedyną skuteczną techniką pokonywania stoku jest jazda zakosami, bez próby wykonywania klasycznych skrętów. Sposób to może niezbyt efektowny, chroni jednak skutecznie przed ewentualnymi kontuzjami.

Zdolność szybkiego rozróżniania rodzaju śniegu, w jakim się poruszamy i wyboru odpowiedniej techniki skrętu to niezwykle cenna umiejętność. Musi zazwyczaj upłynąć trochę czasu, zanim narciarz nauczy się tej trudnej sztuki. O tym, że to ważne nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Wprawdzie na opisanym przez nas terenie zagrożenie lawinowe nie występuje, jednak poprawna ocena warunków śniegowych pozwala na podjęcie właściwej decyzji, co do wyboru trasy wycieczki i techniki skrętu.

Wyruszając zimą w góry, warto wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia złych warunków śniegowych lub innego rodzaju trudności. Dobrze jest mieć wtedy jakąś rezerwę czasową. Dzięki niej unikniemy niepotrzebnego zdenerwowania i zawsze dotrzemy na czas do zaplanowanego celu.


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009