Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24.pl » Miejscowości » Ustroń

Ustroń

Czantoria Wielka (995 m n.p.m.) – najwyższe wzniesienie Pasma Czantorii w Beskidzie Śląskim, jest jednocześnie szczytem granicznym miedzy Polską a Czechami oraz najwyższym szczytem czeskiej części Beskidu.

Szczyt charakteryzuje się stromymi zboczami od wschodu i zachodu – różnica wysokości pomiędzy położonym u stóp góry Ustroniem, a szczytem wynosi 630 m. Czantoria porośnięta jest w większości lasami bukowymi i świerkowo-jodłowymi, a także m.in. modrzewiami. Po obu stronach granicy państwowej znajdują się leśne rezerwaty przyrody. Na zboczach i szczycie Czantorii Wielkiej występują także trawiaste polany.

Kolej linowa na Czantorię
Na położoną poniżej szczytu polanę Stokłosica dociera wyciąg krzesełkowy z Ustronia Polany wybudowany w 1967 r., dzięki któremu Czantoria jest bardzo popularna wśród turystów i narciarzy korzystających m.in. z nartostrady. Czantoria to także dobry punkt widokowy. Obserwować można z niej panoramę Beskidu Śląskiego i Beskidu Morawsko-Śląskiego, rzekę Wisłę oraz Pogórze Śląskie i Górny Śląsk – przy dobrej pogodzie widoczne jest Jezioro Goczałkowickie i dalej stopniowo w stronę zachodnią - elektrownia Łaziska, miasta: Żory i Jastrzębie-Zdrój, elektrownia Rybnik, hałda w Rydułtowach, miasto Wodzisław Śląski, elekrownia Dětmarovice w Czechach.

Na szczycie
Na grzbiecie, po czeskiej stronie granicy znajdują się prywatna wieża widokowa oraz schronisko turystyczne zbudowane przez niemiecką organizację turystyczną Beskidenverein w 1904 r. Nieco poniżej wierzchołka turystyczne przejście graniczne i węzeł szlaków turystycznych, którymi można dojść m.in. na Soszów Wielki, Czantorię Małą, Stożek i Tuł oraz do Ustronia, Nýdka i Trzyńca (Republika Czeska). Przez szczyt przebiega Główny Szlak Beskidzki.

Beskidy24.pl

Informacje ogólne

Wysokość: 400 m.
Położenie: Beskid Śląski
Współrzędne
49.71882°N / 18.81160°E
Najbliższe miejscowości:

Skoczów, Brenna, Wisła

Polecane noclegi i atrakcje

  • Mały Domek

    Jordanów
    Dom wypoczynkowy
    4 miejsc

    Zapraszamy     do Małego Domku w Beskidach.   Domek położony jest na zboczu góry w ...

Warto zobaczyćGaleria

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009