Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Polecamy:

recomended slider

Menu

Propozycje wycieczek

Beskidy24 » Turystyka » Turystyczne ABC » Wyżywienie

Wyżywienie

 

Wybierając się w Beskidy zalecamy bazowe gotowanie obiadów lub obiadokolacji czy to na polu namiotowym, kwaterze, schronisku itp. w oparciu o własną kuchnie turystyczną na bazie surowców zakupionych w tamtejszych sklepach.
Gotowanie to pozwoli Nam na niezależność czasową i duże oszczędności (posiłki w schroniskach, pensjonatach wydawane są o określonych godzinach co ogranicza czas Naszej wędrówki, przy stosunkowo wysokiej cenie).

Szykując natomiast tzw. „Szturm żarcie” na wycieczki górskie uniezależniamy się całkowicie od wszelkiego rodzaju stołówek, restauracji itp., biorąc pod uwage fakt, że po powrocie z wycieczki ugotujemy na własnym sprzęcie konkretny posiłek we własnym zakresie.

"Szturm żarcie" (przykład)

- 2 solidne kanapki (najlepiej bułki typu graham z wędlina serem itp.)
- min. 1 tabliczka czekolady
- min. 1 jabłko
- min. 0,25 litra herbaty w termosie
- min. 1,5 litra napoju z multiwitaminą
- wg. uznania np. 2 jajka gotowane, 10-20 dkg. owoców suszonych, cukierki do ssania

Tego rodzaju porcja jedzenia „szturmowego” w zupełności wystarczy na całodniowe zapotrzebowanie turysty, pod warunkiem że rano zjadł w bazie śniadanie a wieczorem zje obiadokolacje. Dla łakomczuchów opcją dodatkową jest zakup innych produktów spożywczych w schroniskach, sklepikach w trakcie wycieczki.

Zalecamy wykorzystanie w przyrządzaniu porcji „szturmowych” jak największej ilości węglowodanów jako najłatwiej przyswajalnych, dających tzw. szybką energię.
Oczywiście wyżywienie jest sprawą tak indywidualną, że osoby cierpiace na dolegliwości takie jak: alergia, skaza białkowa czy cukrzyca musza indywidualnie dobierac sobie zestaw żywieniowy.

Jeżeli chodzi o zawartośc kaloryczna i inne wskaźniki dietetyczne opisy tego rodzaju znajduja się w tej chwili (zgodnie z normami Unii Europejskiej) na każdym opakowaniu środka spożywczego, stąd nie podajemy w Naszym poradniku przeliczników wagowo-kalorycznych poszczególnych produktów.


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009