Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Polecamy:

recomended slider

Menu

Propozycje wycieczek

Beskidy24 » Turystyka » Turystyczne ABC

Turystyczne ABC

Przed wyjściem na szlak warto wcześniej zaplanować trasę oraz dostosować plan wycieczki do swoich umiejętności i sił.


Przygotowanie i zaprawa
Mimo niewielkich wysokości, długość i uciążliwość tras Beskidzkich może mieć zgubny wpływ na zdrowie turysty, bez wcześniejszego przygotowania. Zalecamy dlatego, przede wszystkim, przygotowanie kondycyjne przed wyjazdem w góry. Mogą to być długie spacery, wycieczki rowerowe, bieganie itp.

W sytuacji braku zaprawy kondycyjnej po przyjeździe w góry zalecamy minimum 1-2 dni spacerów aklimatyzacyjnych. Trasy należy dobierac pod kątem aktualnego stanu zdrowia, wieku, pogody. W trakcie wycieczek nie biegać, nie być tzw. „ścigantem” (góry to nie stadion).

Według słów króla przewodników - Józefa Krzeptowskiego - „wolniej idziesz, dalej zajdziesz”

Zima
Szczególnie uczulamy wszystkich turystów na uwzględnienie utrudnień w trakcie wędrówek zimowych. Wszelkie wskazówki zawarte na drogowskazach turystycznych mogą być niewspółmierne do warunków panujących w danej chwili w górach. Mówiąc popularnie językiem żeglarskim, wędrówka zimowa cechuje się: „podwójna droga, potrójny czas, poczwórna irytacja”, co przy ewentualnym braku zaprawy kondycyjnej może skończyć się tragicznie.

Przed szczegółowym opisem szlaków, czasów przejścia, skali trudności podajemy przykłady różnych opcji wycieczkowych.


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009