Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Rower » Poradnik » Bliskie spotkania III stopnia

Bliskie spotkania III stopnia

content-photoBliskie spotkania 3 stopnia

W trakcie wycieczki w góry (i nie tylko) możemy mieć doczynienia z różnymi przypadkami losowymi od przysłowiowego "złapania gumy" po ukąszenie kleszcza czy żmiji. W tym dziale postaramy zająć się tym drugim nie mniej ważnym aspektem.


Atak kleszcza
Generalnie - kleszcze są pasożytami. W okresie rozrodczym zapłodnione samice chcąc złożyć jajeczka muszą napić się krwi zwierzęcia lub człowieka. W tym celu spadają z drzew, krzaków lub trawy na żywiciela wyczuwając jego obecność z niewielkiej odległości i mocno wczepiają się w skórę. Moment wkłucia jest nieodczuwalny, gdyż nasi milusińscy wydzielają substancję znieczulającą. Atak może nastąpić najczęściej w okresie maj / czerwiec oraz sierpień / październik (zakładając ciepłą jesień). Teren, w którym kleszcze przebywają najchętniej to: Wilgotne lasy liściaste i mieszane o gęstym poszyciu, brzegi zbiorników wodnych i rzek, wysoka trawa na łąkach, krzewy oraz na dokładkę wptasich gniazdach, a także na strychach i poddaszach.

W wyniku ataku kleszcza może dojść do zakażenia bardzo groźną chorobą zwaną boreliozą. Nieleczona i nierozpoznana skutkuje niebezpiecznymi powikłaniami. Najczęstsze objawy (60-90 dni po ukłuciu) to: rumień skórny, świąd, bóle mięśniowe, stany podgorączkowe. Tak znaczące objawy wystepują z reguły tylko u cześci zakażonych. Po dłuższym czasie zmiany skórne nasilają się, a towarzyszą im stany zapalne stawów, serca, układu nerwowego..........
Powyżej roku (lub nawet kilkunastu lat) od momentu zakażenia zmiany skórne, stany zapalne stawów, zapalenie mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych stają się przwlekłe........uff, może dosyć !

W kontekscie powyższego należy w miarę możliwości unikać ukłucia przez kleszcze, po powrocie z wycieczki dokładnie obejrzeć skórę oraz miejsca owłosione. W przypadku wykrycia pajęczaka należy go bezzwłocznie usunąć (sterylny przyrząd w stylu igła, penseta) i odkazić miejsce ukłucia.

W trudnym przypadku udać się do lekarza (chirurga). Musimy byc czujni !!!



content-photoUkąszenie żmiji

Żmija zygzakowata to jedyny jadowity gad żyjący w Polsce. Można ją spotkać w wielu miejscach, ale najczęściej są to nasłonecznione stoki i wilgotne lasy. W kontekscie turystyki rowerowej należy zwrócić baczną uwagę w trakcie np. naprawy roweru lub dętki oraz biwakowania jeżeli nasza wycieczka ma tego typu charakter.

Zalecenia w przypadku ukąszenia naszego bohatera (dwa charakterystyczne ślady) są następujące:

  • należy jak najszybciej założyć powyżej miejsca ukąszenia (5-10cm) opaskę uciskową i uzyskać pomoc lekarską poprzez podanie surowicy
  • opaska powinna być niezbyt mocno zaciśnięta i nie może być noszona za długo
  • należy ograniczyć wysiłek poszkodowanego i transportować do w pozycji leżącej, aby uniemożliwić rozprzestrzenianie się trucizny w krwioobiegu
  • podawać duże ilości napojów


Życie dorosłej osoby nie jest zagrożone po ataku żmiji, ale w przypadku alergii lub dziecka ukąszenie może spowodować dość poważne komplikacje.


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009